منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

فدورا ۱۶ بتا منتشر شد

فدورا یک سیستم عامل سریع، پایدار و قدرتمند برای کارهای روزانه است\"fedora-logo\"

که توسط یک جامعه جهانی ایجاد شده است. کاملا آزاد برای استفاده،

یادگیری و به اشتراک گذاری.

امروز ۴ اکتبر ۲۰۱۱ مصادف با ۱۲/۷/۱۳۹۰ روزی است که طبق زمانبندی fedora 16 beta منتشر شد و هم اکنون در دسترس می باشد.نسخه نهایی فدورا ۱۶ قرار است در تاریخ ۸/۱۱/۲۰۱۱ مصادف با ۱۷/۸/۱۳۹۰ منتشر شود.

فدورا ۱۶ دارای اسم رمز Verne (ورن) می باشد و شامل تغییرات و ویژگی هایی می باشد که در زیر به برخی از آنه اشاره می شود :

System Boot

فدورا ۱۶ با Boot Loader Grub 2 همراه است  که به صورت خودکار سیستم عامل های دیگر را تشخیص می دهد و از پارتیشن های LVM2 و LUKS  پشتیبانی می کند و همچنین قابلیت سفارشی شدن بیشتری نسبت به نسخه قبل دارد.

در این انتشار Grub 2 در سیستم های X86 به صورت پیش فرض استفاده می شود و کار بر روی سیستم های دیگر در حال انجام می باشد.

Services Management

فدورا ۱۵ برنامه مدیریت سرویس Systemd را معرفی کرد.در این نسخه (فدورا ۱۶) ویژگی هایی بهتر Systemd به صورت مجتمع شده  از طریق تبدیل سرویس محلی Systemd از legacy init scripts در اجزای بسیاری از نرم افزار ها شده است که برای کاربران میزکار زمان بوت سریعتری به همراه خواهد داشت و مدیران سیستم قدرت مدیریت بیشتری برای مدیریت سرویس ها دارند.

Desktop Updates

دو میزکار KDE و Gnome  که عمده کاربران از آنها استفاده می کنند به آخرین نسخه یعنی KDE 4.7 و Gnome 3.1 بروزرسانی شده اند.

SELinux Enhancements

بسته سیاست SELinux را در حال حاضر شامل سیاست از قبل ساخته شده است که تنها سیاست ها را باز سازی کرده است،اگر چه قابلیت هرگونه سفارشی شدن را دارد.

در نمونه ی اجرای آزمایشی نشان می دهد که ۴ برابر سریعتر در مورد نصب و از ۴۸ ثانیه به ۱۲ ثانیه و حداکثر استفاده از حافظه از ۳۸ مگابایت به ۲ مگابات کاهش یافته است.

علاوه بر آن، انتقال نام فایل اجازه می دهد تاSELinux خط مشی مدیریت بهتر داشته باشد.

 

System Accounts

فدورا در حال حاضر Login را استاندارد سازی می کند.

 

Cloud Updates

فدورا هم اکنون شامل تعدادی از ویژگی های جدید و بهبود بخشیدن محاسبات ابری (cloud computing) شامل HekaFS و cloud ready نسخه GlusterFS

قابلیت استفاده از سرویس نرم افزارها در محیط ابری و پیاده سازی IaaS مانند Aeolus و OpenStack.

 

Virtualization

یکبار دیگر فدورا نوار پشتیبانی از مجازی سازی را افزایش می دهد، که شامل پشتیبانی از شبکه های مجازی ،بهبود بخشیدن برای مدیرت ماشین های مجازی می باشدترمیم پشتیبانی از Xen ،مدیر جدید قفل ماشین مجازی،بهبود بخشیدن به توانایی مرور فایل سیستم مهمان

 

Developer Improvements

توسعه دهندگان موضاعات بسیاری را با Verne دریافت می کنند.که شامل بروزرسانی Ada, Haskell و محیط Perl،پایتون جدید،پلاگین برای GCC و بهبود بخشیدن تعداد جدیدی از API ها

 

\"Fedora16\"

و این تنها آغاز است.لیست و جزئیات کامل تر از همه ویژگی های جدید در فدورا ۱۶ در اینجا در دسترس است و برای اطلاعات بیشتر نیز می توانید به اینجا مراجعه کنید.

 

دانلود فدورا ۱۶ بتا :

برای دانلود فدورا ۱۶ بتا با لینک مستقیم می توانید به اینجا مراجعه کنید.

 برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

به سیاره لینوکس امتیاز دهید

به اين صفحه امتياز دهيد