منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

آخرین نسخه اندروید چیست؟

تعداد بسیار زیادی از نسخه های مختلف اندروید وجود دارد که بیشتر آن ها (با وجود قدیمی بودن برخی) هنوز در حال اجرا و استفاده شدن روی دستگاه های امروزی هستند. به همین دلیل مدیریت نسخه ای که می خواهید استفاده کنید، شاید کمی پیچیده باشد. در این مطلب نسخه های مختلف را لیست می کنیم و درباره آخرین نسخه و نحوه دریافت آخرین نسخه صحبت می کنیم.

نسخه های اصلی اندروید به طور کلی سالی یکبار منتشر می شوند. در این فاصله یک ساله، ماهی یکبار هم برای این نسخه های اصلی به روز رسانی بهبود امنیتی ارائه می شود. اما شرکت گوگل گاهی هم به روز رسانی های جزئی (۱. و ۲. و …) ارائه می دهد که البته این نوع آپدیت ها نظم زمانی خاصی برای انتشار ندارد. این دسته از به روز رسانی ها که به “به روز رسانی نقطه ای” هم معروف هستند. به روزرسانی های نقطه ای در مقایسه با به روز رسانی های سالانه، موارد تعمیر/بهبود/ویژگی جدید کمتری را شامل می شوند به همین دلیل به صورت نقطه ای یا جزئی ارائه می شوند. مثل به روزرسانی ۷.۱ و ۸.۱

خلاصه ای از تاریخچه نسخه های مختلف اندروید

بگذارید ابتدا لیست تمام نسخه های اندروید را به ترتیب زمان انتشار آن ها ببینیم. در این لیست علاوه بر شماره نسخه و زمان انتشار، نام رمز آن ها (که اغلب استفاده ای داخلی برای شرکت سازنده دارد) هم آورده شده است.

 • اندروید ۱.۵ ، Cupcake – کیک فنجانی: ۲۷ آوریل ۲۰۰۹
 • اندروید ۱.۶ ، Donut – پیراشکی دونات: ۱۵ سپتامبر ۲۰۰۹
 • اندروید ۲.۰-۲.۱ ، Eclair – اکلر: ۲۶ اکتبر ۲۰۰۹
 • اندروید ۲.۲-۲.۲.۳ ، Froyo – ماست بستنی: ۲۰ مه ۲۰۱۰
 • اندروید ۲.۳-۲.۳.۷ ، Gingerbread – نان زنجبیلی: ۶ دسامبر ۲۰۱۰
 • اندروید ۳.۰-۳.۲.۶ ، Honeycomb – کندوی عسل: ۲۲ فوریه ۲۰۱۱
 • اندورید ۴.۰-۴.۰.۴ ، Ice Cream Sandwich – بستنی حصیری: ۱۸ اکتبر ۲۰۱۱
 • اندروید ۴.۱-۴.۳.۱ ، Jelly Bean – آبنبات ژله ای: ۹ جولای ۲۰۱۲
 • اندروید ۴.۴-۴.۴.۴ ، KitKat – شکلات کیت کت: ۳۱ اکتبر ۲۰۱۳
 • اندروید ۵.۰-۵.۱.۱ ، Lollipop – آبنبات چوبی: ۱۲ نوامبر ۲۰۱۴
 • اندروید ۶.۰-۶.۰.۱ ، Marshmallow – پف نبات: ۵ اکتبر ۲۰۱۵
 • اندروید ۷.۰-۷.۱.۲ ، Nougat – شیرینی نوقا: ۲۲ آگوست ۲۰۱۶
 • اندروید ۸.۰-۸.۱ ، Oreo – بیسکوئیت اوریو: ۲۱ آگوست ۲۰۱۷
 • اندروید ۹.۰ ، Pie – پای: ۶ آگوست ۲۰۱۸
 • (نسخه آزمایشی) اندروید ۱۰ ، Q – کیو: آخرین انتشار بتا در ۱۳ مارس ۲۰۱۹

همان طور که می بینید پروسه ارائه آپدیت از سوی شرکت در ابتدا نظم خاصی برای زمان انتشار نداشت، اما بعدها از زمان نسخه بستنی حصیری، برنامه ریزی انتشار به روز رسانی ها به شکل سالی یکبار انجام گرفت.

و البته چند نکته جالب دیگر درباره این نسخه ها:
 • نسخه کندوی عسل، تنها نسخه ای است که به طور انحصاری برای اجرای روی تبلت ها ساخته شده است. در واقع آن زمان نسخه نان زنجبیلی هم روی گوشی های موبایل نصب و اجرا می شد. البته در نسخه بعدی (بستنی حصیری)، روند توسعه و انتشار سیستم عامل اندروید برای دو دسته دستگاه های گوشی موبایل و تبلت ادغام شد.
 • نسخه بستنی حصیری مسلماً چشم گیر ترین تغییرات را میان تمام به روزرسانی های قبلی ارائه می دهد. هم هسته سیستم عامل برای نسخه های مختلف گوشی ها و تبلت ها یکسان سازی شده بود و هم به طور کلی دید و حس کاربری سیستم عامل را دگرگون کرد.
 • گوگل در ابتدا با شروع از سری موبایل های نکسوس، با تمرکز بر روی نحوه استفاده توسعه دهندگان اپلیکیشن، نسخه های خام و خالص اندروید را برای نمایش تمام ویژگی های جدیدی و قدرتمند آن، روی دستگاه های مذکور ارائه می داد. اما بعدها با استقبال بسیار خوب بازار از اندروید خالص،کار توسعه و فروش دستگاه های موبایل را با سری پیکسل ادامه داد.
 • گوگل برای انتخاب اسم رمز، برای اولین دفعه در نسخه شکلات کیت کت با یک شرکت تولید کننده شکلات و شرینی (همان تولید کننده کیت کت) وارد همکاری تجاری شد. این اتفاق برای بار دوم و برای نسخه بیسکوئیت اوریو و زمانی که گوگل با Oreo همکاری کرد، تجربه شد.

آخرین نسخه اندروید، همان اندروید ۹ یا پای است

آخرین نسخه غیر آزمایشی که به صورت رسمی و گسترده منتشر شده، اندروید ۹ است که برای اولین بار روی دستگاه های پیکسل در تاریخ ۶ آگوست ۲۰۱۸ منتشر شد.

این نسخه از اندروید به روزرسانی های مختلفی را ارائه می داد؛ از جمله بهبود فراوان در شارژدهی باتری، بهبود در امنیت برنامه ها، ناوبری از طریق ژست های حرکتی و … .

چطور نسخه اندروید خود را بررسی کنیم

بسته به شرکت تولیدکننده گوشی شما، یکی از دو مسیر زیر به شما نسخه اندرویدتان را نشان خواهد داد:

 1. تنظیمات -> درباره تلفن -> نسخه اندروید (settings -> About phone -> Android version)
 2. تنظیمات -> سیستم -> به روزرسانی سیستم (setting -> System -> System update)

آخرین نسخه اندروید آخرین نسخه اندروید

 

آخرین نسخه اندروید آخرین نسخه اندروید

 

چطور آخرین نسخه به روزرسانی اندروید را روی گوشی موبایل خود دریافت کنیم

جواب کوتاه به این سوال متاسفانه یک جواب نه چندان خوشایند است. جواب این است که شاید قادر به این کار نباشید!

چرا که دریافت به روز رسانی آخرین نسخه، منوط به ارائه آن از سوی شرکت سازنده دستگاه تان است. در واقع، آپدیت های اندروید ابتدا به دست شرکت های تولیدکننده دستگاه های موبایل اندرویدی می رسد، و سپس آن ها بعد از تصمیم گیری برای ارائه به روزرسانی به مدل های تولید شده، تغییرات مدنظر خود را اعمال می کنند و در نهایت با ایجاد امکان به روزرسانی، فایل های به روزرسانی را برای دستگاه شما منتشر می کنند.

بنابراین، می توانید از طریق تنظیمات و یکی از دو مسیر زیر بررسی کنید که آیا شرکت سازنده دستگاه شما، برای شما یک به روزرسانی که منتظر نصب باشد منتشر کرده یا خیر.

 1. تنظیمات -> به روزرسانی (settings -> Software update)
 2. تنظیمات -> سیستم -> به روزرسانی نرم افزار (setting -> System -> System update)

آخرین نسخه اندروید آخرین نسخه اندرویدبرچسب ها : , , , ,