منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

آموزش نصب و پیکربندی تلفن نرم افزاری Zoiper

zoiper_logo

در دنبای جذاب VoIP کاربران نهایی (End Users) برای اتصال به سیستم تلفنی باید از تجهیزاتی چون IP Phone و یا تلفن های آنالوگ استفاده کنند که البته برای اتصال تلفن های آنالوگ به شبکه ی VoIP نیاز به دستگاه های واسط از جمله ATA می باشد.

جدا از تجهیزات سخت افزاری که شامل هزینه نیز می باشند راهکارهای دیگری از جمله استفاده از تلفن های نرم افزاری و یا همان Soft Phone ها می باشد.

این نرم افزارها مانند IP Phone ها مدل های مختلفی دارن و کاربران به راحتی می توانند آن را روی کامپیوتر،لپ تاپ و یا گوشی موبایل هوشمند خود نصب کنند و به وسیله ی آن به شبکه VoIP متصل شوند و از سیستم تلفنی استفاده کنند.

همانطور که گفته شد Soft Phone ها مدل های مختلفی دارند که ممکن است برخی رایگان و برخی دیگر غیر رایگان باشند.در این مطلب قصد دارم تا تلفن نرم افزاری Zoiper را خدمت شما عزیران معرفی کنم و نحوه ی نصب و استفاده آن را آموزش دهم.

Zoiper یک نرم افزار تلفنی هست که نسخه رایگان و غیر رایگان دارد که قابلیت نصب روی اکثر سیستم عامل ها را دارد و دارای رابط کاربری ساده و زیبایی می باشد.این Soft Phone از پروتوکل هایی چون SIP,IAX و XMPP پشتبانی می کند.

جهت دانلود zoiper می توانید به سایت رسمی zoiper مراجعه کنید و بر اساس سیستم عامل خود نسخه مورد نظر را دانلود کنید.در اینجا من نسخه ی مربوط به سیستم عامل گنو/لینوکس را دریافت کردم و در مسیر زیر آن را قرار دادم :

 

/home/hos7ein/zoiper

 

اگر دقت کرده باشید فایل دانلود شده با فرمت tar.gz می باشد که برای نصب کافیست یک ترمینال باز کرده و به محلی که فایل دانلود شده در آن قرار دارد برویم.پس برای اینکار ابتدا این دستور را وارد می کنیم :

 

#cd /home/hos7ein/zoiper

 

اکنون باید فایل را از حالت فشرده خارج کنیم و آن را نصب کنیم که به ترتیب دستورهای زیر را باید اجرا کرد :

 

#tar -xzvf  Zoiper_3.3_Linux_Free_64Bit.run

#./Zoiper_3.3_Linux_Free_64Bit.run

 

روند نصب را در تصاویر پایین می توانید مشاهده کنید که اگر توجه کنید ما نسخه ی ۶۴ بیتی را نصب کردیم :

 

zoiper

zoiper

zoiper

zoiper

zoiper

zoiper

zoiper

zoiper

zoiper

 

 

اکنون جهت register کردن یک داخلی (Extenion) از نوع SIP کافیست تا مراحل زیر را انجام دهید :

 

zoiper

zoiper

zoiper

zoiper

zoiper

بعد از انجام مراحل بالا داخلی شما register می شود که برای بازبینی،ویرایش و اضافه کردن داخلی می توانید از منوی Settings گزینه ی Preferences را انتخاب کنید تا پنجره ی ای مانند شکل زیر را مشاهده کنید :

zoiper

 

 برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , ,