منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

آموزش کار با MySQL در پایتون؛ بخش یکم، شرط اول قدم!

ما در وبسایت آموزش الگوریتم و برنامه نویسی اوپن مایند، سلسله مطالب آموزشی با عنوان آموزش کار با MySQL در پایتون برای آموزش نحوه استفاده از پایگاه داده رابطه ای MySQL را آغاز کرده ایم و سعی بر آن داریم که روزانه یک بخش جدید از آن را منتشر کنیم.

این مطلب، اولین مطلب آموزشی از این سلسله است و عنوان آن “اول قدم” است و می خواهیم اولین قدم را برای یادگیری در این زمینه برداریم.
دقت و علاقه زیاد در این مسیر، بسیار به پیشرفت شما کمک خواهد کرد و به قول خواجه حافظ شیرازی:
«در ره منزل لیلی که خطرهاست در آن / شرط اول قدم آن است که مجنون باشی»

پایگاه داده MySQL

طبق امتیازدهی وبسایت db-engines ، پایگاه داده MySQL محبوب ترین پایگاه داده متن-باز دنیا و دومین سیستم پایگاه داده پر استفاده در میان همه سیستم ها در دنیاست (اولی اوراکل است + منبع امتیازدهی). یادگیری استفاده از آن در برنامه نویسی پروژه هایتان، قابلیت های جدیدی در اختیارتان قرار خواهد داد و موجب می شود ارزش کارهایتان چند برابر شود.

برای این که بتوانید از این آموزش ها، استفاده کامل را ببرید و مثال ها را اجرا کنید، به شما پیشنهاد می کنیم همین الان، اگر MySQL را نصب ندارید، از طریق این لینک آن را دانلود و نصب کنید: https://www.mysql.com/downloads

نصب درایور MySQL در پایتون

پایتون برای دسترسی به پایگاه داده MySQL به درایور مخصوص آن که برای پایتون نوشته شده، نیاز دارد. ما برای این مطلب آموزشی درایور “MySQL Connector” را نصب و استفاده می کنیم که در ادامه توضیحات بیشتری در این مورد داده شده است.

اگر از قبل برنامه نویس پایتون بوده باشید، به احتمال زیاد با پکیج منیجر PIP آشنایید؛ اگر هم آشنا نیستید اشکالی ندارد! کافی است مطمئن باشید پایتون روی سیستم شما نصب است و مسیر نصب آن در لیست مسیرهای environment سیستم وارد شده است. سپس با دستور زیر درایور مذکور را نصب کنید.

در خط فرمان (command line) سیستم خود دستور زیر را وارد و اجرا کنید:

python -m pip install mysql-connector

خب تا اینجای کار شما درایور لازم برای دسترسی به MySQL را روی پایتون سیستم خود دانلود و نصب کرده اید.

تست درایور MySQL Connector

برای تست درستی نصب درایور لازم، یا برای تست نصب احتمالی و قبلی آن درایور، یک فایل اسکریپت پایتون ایجاد کنید و دستور زیر را در آن بنویسید و اجرا کنید.

import mysql.connector

اگر اجرا موفقیت آمیز بود، می توان گفت “MySQL Connector” به درستی نصب شده و آماده استفاده است.

ایجاد یک اتصال به پایگاه داده

استفاده از پایگاه داده MySQL را با ایجاد یک اتصال آغاز می کنیم.

حتماً در حین نصب MySQL کاربر ساخته اید و نام کاربری و رمز عبوری برای آن انتخاب کرده اید. آن ها را به جای مقادیر “yourusername” و “yourpassword” در کد زیر قرار دهید و سپس کد را اجرا کنید.

import mysql.connector

mydb = mysql.connector.connect(
  host="localhost",
  user="yourusername",
  passwd="yourpassword"
)

print(mydb)

حالا آماده اید که از طریق این اتصال و با استفاده از دستورات زبان SQL از پایگاه داده خود استفاده کنید، اطلاعاتی در آن وارد کنید و یا پرس جو هایی انجام دهید و اطلاعات را بخوانید. در این باره در پست های بعدی بیشتر خواهید خواند! پس با ما باشید!برچسب ها : ,