منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

آموزش کوتاه، اجرای KDE Plasma 5 در Kubuntu و Linux Mint KDE 17

KDE Framework ۵٫۳ و پلاسما نسخه‌ی ۵٫۱ منتشرشده‌اند برای تست و نصب این نسخه از چارچوب کاری KDE و پوسته‌ی میز کار آن می‌توانید از توزیع Neon و یا Kubuntu 14.10 Plasma 5 استفاده کنید. اما اگر از توزیع کوبونتو نسخه‌ی ۱۴٫۰۴ و یا ۱۴٫۱۰ استفاده می‌کنید و می‌خواهید KF5 و Plasma 5 را در این نسخه‌ها نیز داشته باشید به‌راحتی و با دستورات زیر می‌توانید آنان را نصب نمایید:

KDE-plasma-5-on-Kubuntu-14.04-Kubuntu-14.10-and-Linux-mint-17-KDE

کاربران KDE 14.10 عادی:

شما می‌توانید از PPA ای که در سایت Kubuntu هم به آن اشاره‌شده است استفاده کنید. دستور زیر بعد از نصب سیستم را راه‌اندازی مجدد خواهد کرد.

sudo apt-add-repository ppa:kubuntu-ppa/next
sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade
sudo apt-get install kubuntu-plasma5-desktop plasma-workspace-wallpapers
sudo reboot

 کاربران کوبونتو ۱۴٫۰۴ و Mint KDE 17 :

در کوبونتو ۱۴٫۰۴ و لینوکس مینت کی‌دی‌ای ۱۷ نیز می‌توانید با دستورات زیر آخرین نسخه از KF5 و Plasma ۵ را از پروژه‌ی Neon را داشته باشید.

sudo add-apt-repository ppa:neon/kf5
sudo apt-get update
sudo apt-get install project-neon5-session project-neon5-utils project-neon5-konsole project-neon5-breeze project-neon5-plasma-workspac
e-wallpapers
sudo reboot

پی‌نوشت:

اگر از نسخه‌ی Kubuntu 14.10 Plasma 5 استفاده کنید یا هر یک از این PPA ها را اضافه کنید در هر به‌روزرسانی در میز کار و دیگر بخش‌های KF5 و پلاسما ۵ و همه‌ی اجزای سیستم قادر به دریافت به‌روزرسانی خواهید بود و اگر نسخه‌ی جدیدی از کوبونتو منتشر شود نیز به‌راحتی قادر به ارتقا به نسخه‌ی بعدی خواهید بود و از این نظر مشکلی وجود نخواهد داشت.

آخرین نسخه از کوبونتو را از لینک زیر دریافت نمایید:

دریافت آخرین نسخه‌ی اوبونتو و نسخه‌ی LTS

2 دیدگاه برای این نوشته:

 1. Rasool Entertainment:
  07 آبا 1393 دو سوال
  01- KDE5 دقیقا کی به پایداری کامل میرسه؟
  02- من توی کوبونتو 14.04 اونو نصب کردم ولی لود نمیشه. یعنی بعد از لاگین شدن صفحه مشکی میمونه و دیگه تغییری اتفاق نمی افته. در صورتی که چند هفته پیش نصب کرده بودم و این مشکل رو نداشت ( یعنی بعدا دوباره توزیع رو مجدد نصب کردم )
  عه شد سه تا سوال
  03- این کوبونتوی من الان 4.13.3 هست. در صورتی که 4.14.1 هم اومده. چرا پس کی دی ای من آپدیت نمیشه؟؟ و اگه نسخه ی 5 بیاد باید حتما PPA رو اضافه کرد؟؟‌همین 4.13.3 یا 4.14.1 به 5 آپگرید نمیشن؟؟؟
 2. احسان ترک:
  07 آبا 1393 می دونی که KDE یه میزکار نیست و شامل یه کالکشن از نرم‌افزارها می شه. فعلا فریمورک و پلاسما نسخه‌ی جدیدشون اومده و هر وقت همه‌ی برنامه‌های اصلی KDE که در KDE SC هستند به روز شدن می رن رو KDE SC 5. فعلا KDE 4.14 هست و اگر 4.15 هم بیاد شاید آخرین نسخه باشه ولی اینکه KDE SC 5 کی می آد شاید اوایل سال ۲۰۱۵ یا اواخر سال ۲۰۱۴ بیاد.دومین مشکل هم مربوط به PPA هست اون PPA مربوط به Neon مشکل نداره.و آخرین سوال هم که اینا اون KDE4 ای ها رو به روز نمی کنه کی دی ای ۴ خودش PPA داره برا به روز شدنش. مثلا Dolphin با این PPA عوض نمی شه چون هنوز با Qt4 و KDE 4 هستش. در ضمن ۴٫۱۴٫۲ هم اومده :)در ضمن تو این نسخه‌ی کوبونتو پلاسما ۵ و یا با این PPA‌ها کوبونتو یه ترکیبی از KF5 و پلاسما ۵ هست با نرم‌آفزارهای KDE4 . یعنی کامل نیست . من خودم وقتی KF5 رو رو آرچ میریزم با پلاسما قدیمی سازگاری نداره و سرعت لود KDE رو می آره پایین. و کلن توصیه نمی کنم کسی این ار رو کنه و میزکار ترکیبی داشته باشه مگه اینکه توسعه دهنده باشه.

ارسال نظر سریعبرچسب ها : , , , , , ,