منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

آگاهی جمعی

آگاهی جمعی یا با عناوین دیگر بصیرت عمومی، اطلاع عمومی یا اطلاع جمعی یا در زبان انگلیسی Common Knowledge یکی از اون موضوعات جالبه که توی علوم زیادی (مثل منطق و روانشناسی اجتماعی) تعریف میشه و کاربرد داره. ماجرا از اونجا شروع شد که توی همین ترم آخری که گذروندم(بهار ۹۶) در درس منطق ریاضی با استاد محمد شهریاری، ایشون گفتند که برید و درباره آگاهی جمعی یا همون Common Knwledge تحقیق کنید و بیارید. مقدار کمی هم توضیح دادند که خیلی گیج نزنیم. از همون اولش به موضوع علاقه‌مند شدم و شروع کردم به تحقیق و جمع کردن یکسری مثال/معما مربوط به آگاهی جمعی.

حالا اصلا این Common Knowledge که میگیم چی هست؟ خب ویکی پدیای انگلیسی آگاهی جمعی رو اینطور تعریف میکنه:

Common knowledge is a special kind of knowledge for a group of agents. There is common knowledge of P in a group of agents G when all the agents in G know P, they all know that they know P, they all know that they all know that they know P, and so on ad infinitum

بخوام خودم به فارسی توضیح بدم اینطور میشه که:

آگاهی جمعی نوع خاصی از دانستن مخصوص یک گروه از عوامل است. در گروه عوامل «الف» میگوییم نسبت به «ب» آگاهی جمعی وجود دارد، هرگاه که تمامی عوامل در گروه «الف»، «ب» را بدانند و همه عوامل در گروه «الف» بدانند که همه عوامل دیگر «ب» را میدانند و همینطور تا بی نهایت.

حالا یکسری از کاربرد ها، مثال ها و نمونه هایی از سوال/معما های مربوط به این موضوع شدند تحقیقی که من به استاد تحویل دادم.

حالا از اونجایی که خودم دیم که منابع خیلی کمی برای این موضوع وجود دارند (به خصوص به زبان فارسی) با خودم گفتم که خب من بیام تحقیقم رو اینجا بگذارم شاید یک روزی یک نفر ازش استفاده کرد. (حالا از خودش هم استفاده نکرد از بخش منابع آخرش شاید بتونه استفاده بکنه)

لینک دانلود فایل PDF تحقیق درباره Common Knowledge یا همون آگاهی جمعی

 برچسب ها : , , ,