منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

آیا لینوکس دسکتاپ در حال از بین رفتن است؟

در مقاله‌ای در techradar دلایلی برای این‌که چرا دسکتاپ در لینوکس پیشرفت نکرده‌است، نوشته است، نظرهای افرادی همچون میگل ایکازا، لینوس توروالدز و … مطرح شده‌است.
نخستین دلیل از سوی میگل ایکازا مطرح می‌شود و او می‌گوید که توسعه‌دهندگان گنوم interfaceهای نرم‌افزارها را به راحتی تغییر می‌دهند و این تبدیل، کابوسی برای نرم‌افزارهای شخص ثالث است. لینوس توروالدز هم به هستهٔ لینوکس اشاره می‌کند و می‌گوید: «اگر تغییری در هسته لینوکس باعث کار نکردن یک برنامه شود، این تغییر به عنوان یک باگ تلقی می‌شود و به نسخهٔ پیشین بازگردانده خواهد شد.»
دومین دلیل از سوی ایکازا این‌گونه مطرح می‌شود: «هیچ دو توزیع لینوکس را نمی‌توان پیدا کرد که نقطه اشتراکی در استفاده از بخش‌های اساسی داشته باشند.»
سومین دلیل برای این‌که دسکتاپ غیرلینوکسی موفق می‌شوند، نسخه‌های از پیش نصب‌شده‌شان است. توروالدز می‌گوید از دلایل موفقیت لینوکس در بازار موبایل‌ها، نسخه‌های از پیش نصب‌شده آن است.
در ادامه، صحبت‌هایی دربارهٔ این‌که لینوکس را به عنوان یک فریم‌ورک می‌توان استفاده کرد، آورده شده‌است، مانند شرکت گوگل که اندروید را برای بازار تبلت و موبایل‌ها ایجاد کرد. استراتژی شرکت کنونیکال نیز به مانند گوگل است و از لینوکس به عنوان یک فریم‌ورک بهره می‌برد. کنونیکال از دسکتاپ خودش (یونیتی)، از فروشگاه اپ خودش (مرکز نرم‌افزار اوبونتو)، از فضای ذخیره‌سازی ابری و سرویس موزیک خودش (اوبونتو وان) و پشتیبانی فقط از هسته لینوکس سفارشی خودش این توزیع را در بازار دسکتاپ موفق کرده‌است.

منبع اصلی خبر


دیدگاه‌ها: (۳)

حامد رمضانیان <دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۲:۱۶>

آره مشخصا منظورم کل سیستم‌عامل بوده، اما تیتر این خبر ترجمه‌ای از techradar بود و نمی‌خواستم تغییر کنه

مسعود <دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۰:۱۶>

مگر لینوکس دسکتاپ هم داره؟ منظور گنو/لینوکسه؟

مسعود <دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۵:۰۷>

به نظر من از بزرگترین مشکلات همین تغییر شدید و سریع محیط های گرافیکی هستش. مخصوصا برای کاربرهای غیرحرفه ای کامپیوتر این موضوع می تونه شدیدا روی انتخابشون تاثیر بذاره. به نظر میاد اوبونتو و مینت جای پای خوبی توی جامعه کاربری پیدا کردند.
در مورد کاربران غیرحرفه ای که شاید توانایی تغییر سیستم عامل رو ندارند این موضوع تاثیر گذار باشه که چه سیستم عاملی به صورت پیشفرض نصب شده.

من در کل آینده خوبی رو برای گنو/لینوکس پیشبینی می‌کنم و آمار کاربرهای این سیستم عامل روز به روز بیشتر خواهد شد.
فقط ای کاش دلیل اصلی برتری این سیستم عامل نسبت به رقباش رو از یاد نبریم: آزاد بودن نرم افزار مهم‌ترین مفهومی است که این سیستم عامل روی اون بنا شده. اگر بدون درک این موضوع صرفا فقط تعداد کاربران گنو/لینوکس زیاد بشه اهمیت چندانی نداره چرا که این کاربران به فلسفه اصلی گنو/لینوکس واقف نیستند و فقط جذب ظاهر اون شدند. چه بسا فردا که یک سیستم عامل بسته ولی زیبا و کارا به بازار بیاد همگی به دست خود آزادی رو از خود بگیرند و به اون کوچ کنند.
سعی کنیم آزادی رو گسترش بدیم