منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

آیا Compiz در بستر مرگ خوابیده است؟

Compiz یک سیستم مدیریت ترکیب بر اساس OpenGL است که تعداد بسیار زیادی افزونه برای تغییر حالت و چهره‌ی میزکارهای لینوکسی دارد و از مدت‌ها قبل بسیاری از کاربران از آن برای اضافه کردن جلوه‌های گرافیکی و سه بعدی به میزکار خود استفاده می‌کردند. اما مدتی‌ست بحث‌ها در خصوص اینکه آیا Compiz به آخر خط رسیده است یا خیر بالا گرفته است.

\"\"مدتی قبل رهبر پروژه‌ی Compiz در خصوص شکست اهداف این پروژه در وبلاگش عذرخواهی کرد:

سلام؛
در سال‌های گذشته، من قول سمت و سو جدیدی رو برای پروژه Compiz دادم. من قول دادم که با پشتیبانی جدید (اوبونتو)، توسعه Compiz و پایداری آن افزایش پیدا میکنه.
من شکست خوردم
من در برابر جامعه Compiz شکست خوردم
من در برابر جامعه اوبونتو شکست خوردم
من در برابر توسعه‌دهندگان قبلی شکست خوردم
حتی با تلاش‌های زیاد من، پایداری Compiz بدتر شده، و من احساس میکنم دیگه حتی نمی‌تونم ساده‌ترین کارها رو برای پروژه انجام بدم.
شاید وضعیت بهتر بشه، شاید وضعیت بدتر بشه. من فقط می‌تونم امیدوار باشم که پروژه بتونه مورد توجه بعضی‌ها قرار بگیره تا شاید بتونن پروژه رو زنده نگه دارن، همونطوری که قبلا بود، یا بتونن یک سمت و سو جدید براش درست کنن.

از طرف دیگر کم شدن انتشارهای Compiz و باز ماندن خیلی از باگ‌های گزارش شده، گزینه‌ی مرگ Compiz را شدت بخشیده است. در هفته‌ی گذشته نیز گروه توسعه فدورا اعلام کرده است که دیگر از Compiz پشتیبانی نمی‌کند و بروزرسانی‌ها و بسته‌های Compiz از مخازن فدورا ۱۷ حذف خواهند شد. پس از فدورا، توزیع‌های دیگر مثل Gentoo و openSUSE در کنار تعداد دیگر از توزیع‌ها نیز از حذف پشتیبانی خود از Compiz خبر داده‌اند.

با توجه به اینکه گنوم ۳ از Mutter استفاده می‌کند و کاربران KDE4 هم ظاهرا از استفاده از KWin راضی هستند، ظاهرا در حال حاضر تنها مشتری باقیمانده‌ی Compiz اوبونتو با میزکار یونیتی است.

به نظر می‌رسد Compiz تنها به دلیل پشتیبانی Canonical/Ubuntu هنوز توانسته باقی‌بماند. فعلا Compiz بطور فعال تنها در مخازن Launchpad.net توسعه پیدا می‌کند. آخرین Commit در مخازن، مربوط به چند روز گذشته است، اما تا انتشار Compiz 1.0 راه زیادی دارد.برچسب ها : ,