منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

از حالت توضیح درآوردن در مراحل نصب جنتو

این مقاله به تبدیل کامنت ها به کد در لینوکس جنتو می پردازد. اگر با زبان های برنامه نویسی مانند پایتون آشنائی دارید، چیزی برای خواندن در آن برای شما پیدا نمی شود.

در بخشی از کتاب راهنما که در مقاله قبلی باعنوان  اولین انتشار ترجمه راهنمای نصب جنتو به پارسی در اختیار شما قرار گرفت، فرض گسترش دهندگان جنتو بر این بوده است که کار بسیاری از مبانی لینوکس را می داند.
و البته من و شما بخوبی می دانیم که این فرض گسترش دهندگان لینوکس جنتو درباره غالب کاربران پارسی زبان یک توهم بزرگ بیشتر نیست. و البته این هم یکی از دلائلی است که برای راه اندازی این بلاگ راسخترم می نماید.
اجازه دهید مثالی در این باره بزنم: در بخشی از کتاب راهنمای جنتو آمده:
اگر دسترسی به سریال کنسول نیاز دارید (می تواند مثلا درمورد سرورهای ریموت کاربرد داشته باشد)، لازم است تا بخش سریال کنسول در


 /etc/inittab


را از حالت توضیح بودن در آورید.

اگر شما با زبان های برنامه نویسی مانند پایتون آشنائی نداشته باشید (ترجمه ائی از کتاب یک بایت از پایتون را با برگردان خودم به پارسی می توانید در آدرس مستندات من دریافت کنید،  امروز پایگاه خوبی هم دوستان برای بروزرسانی برگردان آن راه اندازی نموده اند. قویا خواندن آنرا به شما توصیه می نمایم) این جمله از حالت توضیح بودن در آوردن برای شما بسیار گیج کننده خواهد بود.
مطلب از این قرار است که در زبان برنامه نویسی پایتون که زبان اصلی بسیاری از بخش های گنولینوکس است، شما ممکن است بخواهید در داخل برنامه توضیحاتی برای خواندن توسط برنامه نویسان دیگر یا خودتان قرار دهید که البته بخشی از کد برنامه نویسی یا متن برنامه نیست.
برای اینکه به مفسرها یا کامپایلرها بفهمانیم که این خط یک توضیح خصوصی است و ربطی به برنامه ندارد در جلوی آن یک علامت


#


قرار می دهیم (که خواهده می شود هَش یا شارپ). مفسرها و کامپایلرها مطالبی را که در خطی با این علامت در ابتدای آن در یک برنامه وجود داشته باشند را ندیده گرفته و تفسیر یا کامپایل نمی کنند.

یک مثال مربوط به بحث! در فایل نام برده شده در بالا با دوخط برنامه به شکل زیر روبرو می شوید:


# s0:12345:respawn:/sbin/agetty 9600 ttyS0 vt100
# s1:12345:respawn:/sbin/agetty 9600 ttyS1 vt100


خوب از توضیح خارج نمودن یعنی آن دو علامت هش را از ابتدای این دو خط بردارید تا آنها به شکا زیر بشوند:


s0:12345:respawn:/sbin/agetty 9600 ttyS0 vt100
s1:12345:respawn:/sbin/agetty 9600 ttyS1 vt100


به این ترتیب آنها بخشی از برنامه می شوند و مفسر آنها را به عنوان بخشی از برنامه اجرا خواهد نمود.

بسیاری از تنظیمات جنتو به همین شکل هستند و باید کد نوشته شده را از حالت توضیح بودن در آورید.
اما یک جای دیگر هم علامت شارپ را داشتیم. خاطرتان هست؟ بله دقیقا در ابتدای خط فرمان کاربر ریشه. به عنوان یک قانون بین المللی همیشه در ابتدای کدهائی که باید با کاربر ریشه اجرا شوند یک علامت هش یا شارپ می گذاریم و البته علامت کاربر غیر ریشه هم که حتما می دانید همان علامت شبیه به دلار است.
مطمئنم که آنقدر حساسیت دارید که این دو را با هم اشتباه نگیرید.