منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

استفاده از نسخه Rolling Release فدورا تحت عنوان RawHide

یکی از دلایل استفاده و علاقه من به Archlinux و استقبال از توزیع‌های لینوکس انتشار غلطان ، روند توسعه و انتشار Rolling Release است که  شما را از نصب مجدد هر چند ماه یکبار به دلیل انتشار نسخه جدید بی‌نیاز می‌کند و همیشه شما آخرین نسخه نرم افزارهای منتشر شده را در مخزن خود دارید. نمی‌خواهم در مورد محاسن و معایب Rolling Release صحبت کنم چون قبلا به اندازه کافی در این مورد نوشته‌ام ولی یاد آوری مختصر برای نوشتن این پست نیاز بود.

500px-Fedora_logo_and_wordmark.svg

هفته گذشته پیشاپیش نسخه بتا Fedora 20 را نصب کردم و طبق معمول از مرحله نصب تا رسیدین به یک دسکتاپ کاربردی برای مصرف روزانه ، حدود ۱ روز وقت مرا گرفت و باعث شد به این فکر بیافتم که به جای نصب هر شش ماهه فدورا به نسخه غلطان آن مهاجرت کنم. فدورا نسخه‌ای تحت عنوان RawHide دارد که تیم توسعه آن به شیوه غلطان آنرا توسعه میدهد ولی به صورت رسمی آنرا Rolling Release معرفی نمی‌کند و تحت عنوان Development Version از آن نام می‌برند. به شکل ساده‌تر Fedora RawHide در واقع یک نسخه upstream از فدورای اصلی است که هر ۶ ماه یکبار برای انتشار نسخه جدید یک Branch از آن گرفته میشود و به مخازن اصلی فدورای در حال توسعه برای انتشار بعدی منتقل می‌شود. قصد ندارم روند توسعه RawHide را به طور کامل با زیر و بم توضیح دهم ولی اگر علاقه‌مند به دانستن بیشتر در این مورد هستید پیشنهاد میکنم این صفحه از ویکی پروژه فدورا را مطالعه کنید.

اگر نسخه‌ای از فدورا را بر روی سیستم خود نصب کرده‌اید و تمایل دارید گریزی هم به نسخه RawHide بزنید یا مثل من به دنبال یه نسخه شبه Rolling Release برای فدورا هستید پیشنهاد میکنم این راهنما را ادامه دهید تا در نهایت به نسخه Fedora RawHide مهاجرت کنید.

برای شروع کار نیاز است که مخزن Fedora RawHide را بر روی فدورای فعلی خود نصب کنید:

 sudo yum install fedora-release-rawhide

پس از آن نیاز است مخازن فعلی فدورا را غیرفعال کنید:

sudo yum-config-manager –disable fedora updates updates-testing

سپس باید مخزن RawHide را که در مرحله اول روی سیستم خود نصب کردید را فعال کنید:

sudo yum-config-manager –enable rawhide

و بعد از آن باید تمام پکیج‌های خود را با استفاده از مخزن RawHide آپگرید کنید. حجم دانلود برای این آپگرید کردن بسته به تعداد پکیج‌های نصب شده روی فدورایتان متغیر است. در این مرحله تمام پکیج‌های شما به نسخه بعدی فدورا که قرار است منتشر شود و در دست توسعه است آپگرید میشود.

sudo yum update

و در نهایت با استفاده از کامند زیر به Fedora RawHide آپگرید کنید.

sudo yum –releasever=rawhide distro-sync –nogpgcheck

پس از اتمام این مرحله با استفاده از کامند زیر میتوانید نسخه‌ی فعلی فدورا را مشاهده کنید:

cat /etc/redhat-release

نسخه Fedora RawHide به گفته تیم توسعه فدورا و ردهت نسخه در حال توسعه فدورای بعدی است که قرار است منتشر شود و برای مصارف کاربری عادی و پایدار پیشنهاد نمیشود ولی اگر کاربر متوسط رو به حرفه‌ای هستید که اگر سیستم‌تان ترکید(!) میتوانید گلیم خودتان را از آب بیرون بکشید یا به دنبال یک چالش جدید در زمینه سیستم عامل‌ها هستید استفاده و نگهداری Fedora RawHide میتواند تجربه جذابی برایتان باشد…برچسب ها : , , , , ,