منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

اشتراک فایل ها میان دو سیستم عامل مکینتاش

در سیستم عامل مکینتاش امکان استفاده از پروتکل های اشتراک فایل AFP, SMB, NFS, FTP و webDAV وجود دارد. afp مختص به سیستم عامل مکینتاش می باشد اما امکان اتصال ماشین های کلاینتی غیر مکینتاش به AFP Server نیز وجود دارد. AFP مخفف Apple Filing Protocol بوده و برای اشتراک فایل ها میان دو ماشین با سیستم عامل های مکینتاش استفاده می شود. یکی از این دو ماشین نقش سرور و دیگری نقش کلاینت را دارد. همچنین می توان بر روی ماشین های مکینتاش نرم افزار سامبا را استفاده کرد تا از منابع اشتراکی مانند چاپگر و فایل های ویندوزی نیز استفاده کرد. از مطلب ” اشتراک فایل ها میان مکینتاش و ویندوز ” می توانید چگونگی استفاده از سامبار را برای اشتراک فایل ها میان ویندوز و مکینتاش بخوانید.در این پست هدف تنظیم مکینتاش به عنوان AFP Server و اتصال کلاینتی به سرور برای دسترسی به فایل های به اشتراک گذاشته شده است. در برخی از شرکت یا منارل ممکن است چندین ماشین مکینتاشی باشد که بخواهند فایل ها را به اشتراک بگذارند. من از دو نسخه نصب شده از مکینتاش نسخه 10.8 بر روی ماشین های مجازی استفاده کرده ام و همچنین بر روی یکی نسخه OSX Server 2.2 نیز نصب کرده ام که می توانید از اینجا دانلود کنید. ماشین سرور دارای آدرس 172.16.32.1 و ماشین کلاینتی دارای آدرس 172.16.32.130 است. توجه کنید که عیب afp واضح و آشکار بودن داده های ارسالی میان دو سیستم است، پس هدف ما معرفی afp به عنوان یک ویژگی در مکینتاش است.

پس از نصب Server Application با دستور زیر آنرا اجرا کنید و پس از باز شدن از پنل سمت چپ File Sharing را انتخاب کنید.

open /Application/Server.app

afpmac1

در شکل بالا نقاط اشتراک را مشاهده می کنید که توسط پروتکل afp به اشتراک گذاشته شده اند. همچنین می توانید از دستور sharing -l نیز نقاط اشتراک را مشاهده کنید.

sharing -l

afpmac2

در خروجی شکل بالا می بینید که پوشه Public تحت نام Amir Macbook Pro Public توسط پروتکل afp به اشتراک گذاشته شده است. حال اگر روی نقاط اشتراک شکل اول کلیک کنید پنجره ای مطابق شکل زیر باز خواهد شد که صفات نقطه اشتراک را نشان می دهد.

afpmac3

حال اگر روی علامت + کلیک کنید می توانید کاربری را از همین ماشین تعیین کنید که به پوشه دسترسی دارد. منظور از پوشه نقطه اشتراک است. توجه کنید که در بخش زیرین و زیر Settings باید Share with Mac Clients AFP انتخاب شده باشد. همچنین می توانید گونه های دیگر اشتراک مانند smb را نیز برای این پوشه (نقطه اشتراک) انتخاب کنید. می توانید اطلاعات بیشتر را از اینجا بخوانید.

پس از تنظیم afp و نقاط اشتراک در Mac OS X Server باید به آن از طریق ماشین کلاینتی یعنی Mac OS X Client دسترسی پیدا کنید. برای این کار در کلاینت کلید های Command + K را زده و در پنجره باز شده مانند زیر آدرس سرور را به صورت زیر بنویسید

afp://SERVER_IP_ADDRESS

afpmac5

سپس روی Connect کلیک کنید تا مانند پنجره زیر برای ورود نام کاربری و پسورد نشان داده شود.

afpmac6

پس از اتصال مانند شکل زیر به پوشه ها دسترسی خواهید داشت.

afpmac7برچسب ها : , , , ,