منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

اظهار نظر ریچارد استالمن در خصوص معامله ردهت و مایکروسافت

بیش از یک ماه است که سند همکاری بین مایکروسافت و ردهت در محافل گوناگون دنیای رایانه و نرم افزار، نُقل مجالس است. هر چند این خبر اهمیت کمی برای کاربران مایکروسافت ندارد، اما دل نگرانیها و تایید ها و تقبیح ها در گروهها و انجمنهای لینوکسی و طرفدار نرم افزار آزاد باعث بوجود آمدن بحث های داغ تری شده است.
Stallman
در این بین ژورنالیستها و خبرنگاران دنیای نرم افزار آزاد بیش از پیش چشم به دهان متخصصان و مقامات ارشد هردو طرف همکاری دوخته اند. دکتر Roy Schestowitz که از فعالان این حوزه می باشد توانسته چندین مصاحبه با مقامات شرکت ردهت انجام بدهد اما به قول ایشان هیچ نکته واضحی از این همکاری دو جانبه عاید او نشده است. فلذا ایشان اقدام به نگارش نامه ای به بنیاد نرم افزار آزاد کرده تا نظر بزرگان و بنیان گذاران نرم افزار آزاد به خصوص ریچارد استالمن را در این خصوص جویا شود. ایشان در این نامه قید کرده است که مدتها تلاش و حتی صبر از جانب فعالان حوزه نرم افزار آزاد برای دستیابی به ابعاد فنی و حقوقی این تفاهم نامه بی نتیجه بوده و خود و همکارانش به رعایت تمام ابعاد لایسنس های مربوطه نرم افزار آزاد بسیار مشکوکند. همچین ایشان در این نامه عنوان کرده که با تحلیلهای کارشناسان در این زمینه، ردهت و کاربران و مشتریان آن در قِبَل این همکاری، متضرر خواهند شد. ایشان از بنیاد نرم افزار آزاد خواسته که اطلاعاتی فراتر از آنچه در سایتها و خبرگزاریها منتشر شده، در اختیار علاقه مندان قرار دهند.
ریچارد استالمن در پاسخ این نامه بیان کرد که با توجه به اینکه هیچ سندی منتشر نشده است، نمیتوان اظهار نظر قطعی کرد ولی با توجه به بررسی بخش سوالات متداول سایت ردهت و پرسش و پاسخ های صورت گرفته می توان گفت که با توجه به اینکه ردهت در این همکاری فقط مشتریان خود را مد نظر قرار داده و توجهی به کاربران پایین دستی نداشته، این موضوع اصلا خوب نیست ولی آنچنان هم نمی تواند نابود کننده و صدمه زننده باشد. همچنین استالمن در خصوص بررسی لایسنسها در این قرارداد افزود، با صحبتی که با دوست و هم دانشگاهی خود اِبِن مورگن داشته ام، ایشان معتقد است که این مسئله، لایسنس GPLv3 را نقض نمیکند، اما در خصوص اظهار نظر قطعی، اطلاعات بیشتری نیاز است.

منبع: techrightsبرچسب ها : , , , , ,