منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

افزونه های گنوم شل – بخش اول

 

\"Gnome\"

یکی از ویژگی های جذاب و کاربر پسند گنوم ۳، وجود افزونه های (Extensions) زیبا ی گنوم شل هست. افزونه هایی که برای زیباتر و همچنین راحت تر کردن کار با این محیط طراحی و عرضه میشن.تا حالا افزونه های زیبا و بسیار کار آمدی برای برای گنوم شل عرضه شده. به همین دلیل تصمیم گرفتیم نحوه نصب محبوب ترین اون ها رو همراه با تصاویری از روش کارشون به شما نشون بدیم تا در انتخاب اونها راحت تر باشید.

 

Alternativ Status Menu

یکی از معضلات کسانی که برای بار اول با فدورا ۱۵ کار کردن گشتن به دنبال گزینه Shut Down در محیط گنوم ۳ بود. به همین دلیل اولین افزونه ای که معرفی می کنیم افزونه ایست که گزینه Power Off و Hibernate رو به منوی وضعیت دسکتاپ اضافه میکنه.

\"Alternative

همانطور که در تصویر می بینید، این افزونه بعد از گزینه Suspend دو گزینه ی Power Off و Hibernate رو به این منو اضافه می کنه. برای نصب این افزونه که در مخازن فدورا هم موجوده میتونید از کد زیر استفاده کنید:

yum install gnome-shell-extensions-alternative-status-menu

 


Eureka 2.1

این افزونه، یکی از بهترین افزونه هایی هست که تا حالا نوشته شده و مطمئنا خیلی طالب داره. مخصوصا افرادی که از گنوم ۲ خوششون میومد حتما این افزونه مورد توجهشون قرار می گیره.

این افزونه با حذف گزینه Acrivities و قرار دادن لوگوی GNOME بجای اون، در استفاده از فضا بهترین استفاده رو کرده. علاوه بر این شکل ضاهری دسکتاپ رو خیلی زیباتر کرد.

\"Eurekaهمانطور که در تصویر هم شاهد هستید، بعد از لوگوی گنوم (که همان عملکرد Activities رو داره) لوگوی دوست داشتنی فدورا رو میبینیم. این گزینه بصورت یک منو عمل میکنه و مکان ها، بوکمارک ها و لیست نرم افزار ها رو رو در دسترستون قرار میده. تقریبا چیزی شبیه گزینه منو در گنوم ۲.

 

\"Eureka

اما بعد از لوگوی فدورا، یه عدد نوشته. اون عدد نشون میده که شما در حال حاظر در کدام محیط کاری (Workspace) قرار دارد و به راحتی میتونید بین اون ها سوئیچ کنید.\"Eureka

و بعد از این گزینه هم، آیکون تمامی نرم افزار هائی که در پنل Favorites وجود داره رو، برای دسترسی راحت تر در اختیار میزاره.

اگر جزو اون دسته از افرادی هستید که به کار کردن با محیط گنوم ۲ عادت کردن و کار کردن با گنوم ۳ کمی براشون آزار دهنده هست، این افزونه واقعا بدردتون میخوره.

اما برای نصب کردن این افزونه، اول اون رو از لینک زیر دریافت کنید:

eureka-2.1  -  ۳/۵ KB

بعد از دریافت اون رو از حالت فشرده خارج کرده و به مسیر زیر انتقال بدید:

/usr/share/gnome-shell/extensions/

 

No related posts.برچسب ها : , , , , , , , , , , , ,