منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

افزونه های گنوم شل – بخش دوم

\"Gnome\"یکی از ویژگی های جذاب و کاربر پسند گنوم ۳، وجود افزونه های (Extensions) زیبا ی گنوم شل هست. افزونه هایی که برای زیباتر و همچنین راحت تر کردن کار با این محیط طراحی و عرضه میشن.

تو بخش اول معرفی افزونه های گنوم شل، افزونه ی بسیار خوب Eureka با امکانات فراوانش معرفی شد. این افزونه امکاناتی داشت که شاید بعضی از ما فقط به تعدادی از اون ها احتیاج داشته باشیم. امروز به معرفی افزونه هائی می پردازیم که اون قابلیت ها رو بصورت مجزا برای ما فراهم می کنه.

ٌ

Workspace

توی محیط گنوم ۳ برای مرور بین محیط های کاری بصورت پیش فرض بعد ازانتخاب گزینه ی Activities باید از پنل سمت راست محیط های کاری رو انتخاب کرد. این امکان به نظر من خیلی تو سرعت بخشیدن به مرور بین محیط های کاری کمک کرده، اما خیلی ها هم دوست دارن از این محیط ها براشون در دسترس تر باشه

\"Workspace\"همونجور که از تصویر پیداست، این افزونه یک آیکون به پنل بالائی محیط دسکتاپ اظافه می کنه که بعد از انتخاب اون Workspace های فعال رو به شما نشون میده.

برای نصب این افزونه میتونید از کد زیر استفاده کنید:

#yum install gnome-shell-extension-workspacesmenu

Place Menu

داشتن میانبری برای دسترسی به مکان های سیستم مطمئنا امکان جالب و لازمی هست. این که در حین انجام کاری براحتی بتونید پوشه موزیک رو باز کنید و یا به تصاویر دسترسی داشته باشید، بدون این که از محیط Activities استفاده کنید قطعا لذت بخش هست

\"Place

تصویری که از این افزونه قرار دادیم کاملا نمایان گر تمامی امکانات این افزونه هست. دسترسی سریع به مکان های پر کاربرد سیستم برای کسانی که برای وقت ارزش زیادی قائل هستند بسیار کارآمد خواهد بود.

برای نصب این افزونه از کد زیر استفاده کنید:

#yum install gnome-shell-extensions-places-menu

Media Players

خیلی از افراد (مثل خود من) بدون گوش دادن به موسیقی نمی تونن تمرکز کافی برای انجام کاری رو داشته باشند. افزونه ای که مانند یک کنترل برای برنامه های پخش موسیقی عمل کنه به این گونه از افراد خیلی کمک می کنه.

\"Mediaافزایش سرعت دسترسی در کنترل موسیقی های در حال پخش بهترین امکانی هست که این افزونه در اختیار کاربران قرار میده. همانطور هم که در تصویر می بینید با ۴ نرم افزار Banshee, Rhytmbox, Clementine و Quodlibet کار می کنه. البته لازم به ذکر هست که من نتوستم این افزونه رو با Banshee ست کنم اما با Rhytmbox که نرم افزار پیش فرض فدورا در محیط گنوم محسوب میشه بسیار عالی کار کرد .

برای نصب این افزونه جالب از کد زیر استفاده کنید :

#yum install gnome-shell-extension-mediaplayers

Pidgin

روز اولی که فدورا ۱۵ رو نصب کردم، اولین چیزی که خیلی زیاد توجه من رو به خودش جلب کرد عملکرد مسنجر Empathy در محیط گنوم ۳ بود. من بطور معمول از مسنجر Pidgin استفاده میکنم اما باید اعتراف کنم که عملکرد Empathy در این محیط اونقدر واسم جالب بود که منو ترقیب به استفاده از این مسنجر میکرد

\"Pidgin\"اما پیدا کردن این افزونه فوق العاده دوباره من رو به مسنجر محبوبم برگردوند. همانطور که در تصویر هم شاهد هستیم این افزونه قابلیت گفتگو بدون باز کردن پنجره ی گفتگو رو برای ما فراهم می کنه.این امکان سرعت بالایی رو برای پاسخگویی به پیام های دریافتی و همچنین رسیدگی به فعالیت ها فراهم می کنه. ( باید بگم که این افزونه و افزونه قبلی برای من جز محبوب ترین افزونه ها محسوب میشن \':)\' )

اگر شما هم کاربر مسنجر محبوب Pidgin هستید میتونید با استفاده از کد زیر از امکانات این افزونه نهایت لذت رو ببرید :

 

#yum install gnome-shell-extension-pidgin

منتظر بخش بعدی معرفی افزونه ها گنوم شل باشید \':)\'

مطالب مرتبط :

  1. افزونه های گنوم شل – بخش اولبرچسب ها : , , , , , , , , , , , ,