منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

اوبونتو روی موبایل

خبر موبایل اوبونتویی رو که شنیدم اصلا شوکه نشدم. چون قبلاً هم بود فقط بصورت مجازی روی اندروید. حالا که مستقیم اجرا میشه باید پرفورمنس‌ش بالاتر باشه. و البته رابط کاربری‌ش طبیعتاً فرق داره چون اسکرین کوچیک شده.

ولی یه مقدار داره حوصله‌م سر میره از اینکه اوبونتو توی همه‌چی داره دخالت می‌کنه. مثل فوتبال حاشیه‌ش زیاده. در مورد موبایل هم فکر نمی‌کنم بتونه با اندروید رقابت کنه. خودم یه مدت تب maemo و meego داشتم. آخرش به این نتیجه رسیدم که موبایل جای لپ‌تاپ رو نمی‌گیره، و یک سیستم‌عامل نمی‌تونه همه‌جا بهترین گزینه باشه. حتی با داغ شدن بازار تبلت و از بین رفتن مرز بین موبایل و کامپیوتر و تلویزیون و ماشین و ... باز هم به نظر من تا وقتی این همه تنوع سخت‌افزاری توی حوزهٔ دیوایس‌های تاچ وجود داره، اندروید بخاطر ذات قابل‌حمل بودنش خیلی جلوتره. (اونایی که میگن موبایل و دسکتاپ با هم فرقی نداره، به تنوع سخت‌افزاری و معماری‌ها در حوزهٔ موبایل توجه کنن. توی دسکتاپ قریب به اتفاق سیستم‌ها i386 و x86_64 هست)

و احساس می‌کنم تا وقتی نرم‌افزار آزاد به معنای واقعی و کامل رایج نشه، این حرکت‌ها مسخره‌س. چرا که هنوز موبایلی که کل نرم‌افزارش آزاد باشه نیست یا خیلی معدود هست. موبایل‌های اندرویدی و حتی N900 هم درایورهاشون غیرآزاد هست. حالا اوبونتو اومده در حوزهٔ موبایل از چی دفاع کنه؟ از نرم‌افزار آزاد؟ از لینوکس (که اندروید هم کرنل‌ش لینوکس هست)؟ یا اینکه صرفاً عاشقان Unity رو خوشحال کنه؟

یا شایدم گانیکال داره سعی می‌کنم اوضاع غیرعادی تجاری‌ش (و اینکه با کمک‌های خیرخواهانهٔ یک نفر جلو می‌رفت و در واقع بیزینس نداشت و تا الآن هم نمی‌دونم به سود رسیده یا نه)، با فروش موبایل‌های اوبونتو جبران کنه و واقعاً وارد بیزینس بشه.

البته گوگل هم از این پستی‌ها و بلندی‌ها داشته. ولی صاحبان گوگل آدم‌های نابغه و منطقی بودن و هستن... (نه به قول بهروز شفیعی، دیکتاتورهای خیرخواهی مثل مارک‌شاتلورث)

به هر حال اینها نظرات و بلکه گمان‌های شخصی‌م هست. و قطعاً این جور حاشیه‌ها در خارج از دنیای اوپن‌سورس/نرم‌افزار آزاد خیلی خیلی بیشتره.

و از طرفی رقابت هر چی بیشتر باشه پیشرفت سریع‌تره. گرچه من با دسپاچه‌گی در توسعهٔ نرم‌افزار موافق نیستم ولی بعضی وقتا آدم باید رقبا رو ببینه تا حواسش جمع بشه که از قافله عقب نمونه.

از دیده مثبت‌اندیشانه هم اگه موبایل‌های اوبنتویی بیاد که کاملاً آزاد باشه (حتی درایورهاش) خیلی عالی میشه. و اگه بتونه برنامه‌های اندروید رو هم اجرا کنه که نور علی نور... فقط امیدوارم به سرنوشت maemo و meego دچار نشه...