منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

ایجاد آیکون نمایش دسکتاپ در اوبونتو

از اینکه یه کم در آپدیت وبلاگ تأخیر افتاد٬ از تمامی دوستان عذرخواهی می‌کنم. ترفند امروز هم به تعبیری میشه گفت باز هم برمیگرده به عادات ویندوزی ما! از اونجایی که امروزه کامپیوتر تبدیل به ابزاری برای سرعت بخشیدن به کارها و نیازهای ما شده و اکثر ما رو تنبل کرده؛ بد نیست که در لینوکس هم آیکون یا دکمه‌ای برای نمایش دسکتاپ وجود داشته باشه٬ تا مبادا مجبور بشیم که این زحمت رو به خودمون بدیم تا تمامی پنجره‌های باز را بصورت دستی اصطلاحاً مینیمایز (Minimize) کنیم!

برای این کار باید محیط یونیتی (محیط گرافیکی پیش‌فرض در نسخه‌های اخیر اوبونتو) رو شخصی سازی (سفارشی) کنید. ابزار MyUnity ابزاری کاربردی برای این کار می‌باشد که توسط آن قادر به شخصی سازی محیط Unity خواهید بود.

پر واضحه که ابتدا باید MyUnity رو بر روی اوبونتو نصب کنید. همانطور که در آموزشهای قبلی چگونگی نصب نرم‌افزارها توسط خط فرمان توضیح داده شده؛ ابتدا باید یک پنجره ترمینال باز کنید. (Alt+Ctrl+T) سپس دستور زیر رو تایپ کرده و کلید اینتر رو بفشارید:

sudo apt-get install myunity

در ادامه پسورد کاربر ریشه (root) از شما خواسته خواهد شد؛ رمز را وارد کرده و سپس کلید اینتر رو فشار بدید. اگر سوالی درباره نصب نرم‌افزار از شما پرسیده شد نیز با پاسخ مثبت (فشردن کلید y) به روند ادامه کار کمک کنید. سپس صبر کنید تا لینوکس اوبونتو به دانلود و نصب نرم‌افزار پرداخته و پس از طی زمانی (البته نه چندان زیاد!) برنامه MyUnity رو نصب کند.

خب! MyUnity با موفقیت نصب شد!

حال کافی است که برنامه MyUnity رو اجرا کنید. برای این کار می‌تونید واژه myunity رو در ترمینال تایپ کرده و آن را اجرا کنید.

توجه: تمامی حروف واژه «myunity» در هنگام تایپ در ترمینال٬ بصورت کوچک نوشته شوند.

و یا می‌تونید مانند تصویر زیر بر روی Dash در لانچر (Launcher) کلیک کرده و حروف my رو تایپ کنید تا آیکون برنامه MyUnity نمایان شود؛ سپس بر روی آن کلیک کنید تا اجرا شود:

\"\"امیدوارم تا اینجا نکته مبهمی (برای کاربران تازه‌کار) و همینطور نکته تکراری و خسته‌کننده‌ای (برای کاربران حرفه‌ای‌تر) وجود نداشته باشه! البته شب و روز رو نمیشه یکجا با هم داشت!

حالا بریم سر اصل مطلب:

بعد از اجرای MyUnity پنجره‌ای به شکل زیر باز میشود:

\"\"کافی است بر رو زبانه (Tab) دسکتاپ (Desktop) کلیک کنید تا تصویر زیر نمایان شود:

\"\"سپس آیکون کشویی جلوی گزینه Active "Show desktop" icon را جوری تغییر دهید (بگیرید و بکشید) که قسمت ON (به رنگ نارنجی) نمایان شود.

ملاحظه می‌شود که آیکون "Show Desktop" بر روی لانچر ظاهر شود.

الان به راحتی می‌توانید با کلیک بر این آیکون دسکتاپ خود را مشاهده کنید:

\"\"امیدوارم این ترفند نیز برای شما سروران عزیز کاربردی و مفید واقع شده باشد.برچسب ها :