منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

ایجاد Listener در اوراکل

Listener در ماشین هایی که اوراکل سرور نصب شده قرار می گیرد و به درخواست های رسیده از سمت برنامه های ملاینتی برای اتصال به پایگاه داده گوش می دهد و یک خط ارتباطی را ایجاد می کند. در زمان نصب اورکل Listener بر روی ماشینی که نرم افزار اوراکل بر روی آن نصب شده است، ایجاد خواهد شد. فایل listener.ora مربوط به تنظیمات Listener است. در مطلب “Oracle Listener Startup/Shutdown” چگونگی کنترل Listener گفته شده است.برای ایجاد Listener از ابزار Oracle Network Configuration Assistant استفاده خواهیم کرد. این ابزار در سیستم عامل لینوکس که نرم افزار اوراکل بر روی آن نصب شده باشد از طریق دستور netca قابل دسترسی است. در سیستم عامل ویندوز از مسیر زیر قابل دسترسی است. توجه کنید که متن قرمز رنگ بسته به ماشین و نصب شما متفاوت خواهد بود.

Start -> All Programs -> Oracle – OraDb11g_home1 -> Net Configuration Assistant

و یا اینکه در پنجره Run دستور netca را اجرا کنید. پس از دسترسی به Oracle Network Configuration Assistant از پنجره شکل زیر گزینه Listener Configuration را انتخاب کنید و سپس Next کنید.

netcalistener1

سپس از شکل زیر Add را انتخاب کنید تا یک Listener جدید را اضافه و ایجاد کنیم. در شکل زیر چون هنوز هیچ Listener ای ایجاد نکرده ایم، تنها گزینه قابل انتخاب Add خواهد بود.

netcalistener2

اما اگر از پیش Listener دیگری وجود داشته باشد، پس مانند شکل زیر دیگر گزینه ها نیز قابل انتخاب خواهد بود. به هر حال Add را انتخاب و روی Next کلیک کنید.

netcalistener3

در پنجره شکل زیر یک نام تعیین می کنیم. نام پیشفرض LISTENER است. اگر از پیش این نام برای Listener ای که مجود است، استفاده شده باشد باید نام دیگری را انتخاب کنید.

netcalistener4

از میان پروتکل های موجود به طور پیشفرض TCP را انتخاب کرده و سپس روی Next کلیک کنید.

netcalistener5

مطابق با شکل زیر باید پورتی را برای گوش دادن Listener بر روی آن انتخاب کنید. اگر از پیش Listener ای ایجاد شده باشد، پس شماره پورت دیگری را انتخاب کنید. ولی اگر نخستین Listener ای است که ایجاد می کنید، از پورت پیشفرض 1521 استفاده کنید.

netcalistener6

اگر می خواهید Listener دیگری را ایجاد کنید روی yse و در غیر اینصورت روی No کلیک کنید.

netcalistener7

در صورتی که از پیش Listener ای ایجاد شده بود، لازم است مطابق شکل زیر باید انتخاب کنید کدام Listener باید Start شود که به طبع Listener تازه ایجاد شده را باید انتخاب کنیم.

netcalistener8

در نهایت مطابق شکل زیر نشان داده می شود که فرایند ایجاد با موفقیت به پایان رسیده است.

netcalistener9برچسب ها : , , , ,