منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

با همکاری کنونیکال؛ اوبونتو بر روی Windows Azure

این روزها بازار رایانش ابری بسیار داغ است و شرکت‌های بزرگی همانند آمازون و ردهت بیشترین تلاش خود را برای تصاحب سهم بیشتری از این صنعت می‌کنند. مایکروسافت یکی دیگر از مدعیان رایانش ابری است که حالا از رقبایی مثل آمازون بسیار عقب افتاده.

\"\"

Windows Azure (بخوانید ویندوز آژور) پلتفرم ابری قدرتمندی است که برای ساخت، استفاده و مدیریت برنامه‌های کاربردی در گستره دیتا سنترها مایکروسافت در سرار جهان و با پشتیبانی از تعداد زیادی زبان، فریم‌ورک و ابزار طراحی شده.

با این‌که آژور بر مبنای نسخه‌ای خاص از ویندوز به اسم ویندوز آژور کار می‌کند اما اجازه نصب سیستم‌عامل‌های غیر ویندوزی به عنوان سیستم‌عامل میهمنان در آن وجود دارد.

اوبونتو و آژور

حالا طبق همکاری بین مایکروسافت و کنونیکال، اوبونتو کاملا با پلتفرم آژور هماهنگ شده و به عنوان سیستم عاملی وجود در گالری آژور قابل نصب است؛ به این معنا که توسعه دهندگان می‌توانند در چند دقیقه به server مبتنی بر اوبونتو خود دست پیدا کنند.

از پاییز امسال نیز کاربران می‌توانند به طور مستقیم از گالری ویندوز آژور، پشتیبانی تجاری کنونیکال را خریداری کنند.

سلطه لینوکس بر رایانش ابری

تغییر جهت ۱۸۰ درجه‌ای مایکروسافت و پشتیبانی از لینوکس به منظور زنده ماندن در بازار نشان از غلبه این سیستم‌عامل بر اکوسیستم رایانش ابری دارد که در نهایت باعث اثر گذاری بر تصمیمات تجاری مایکروسافت شده.

پشتیبانی آژور از سیستم‌عامل رقیب، نشان میدهد مایکروسافت که روزی استیو بالمر، مدیرعامل آن، اوپن سورس را سرطان خوانده بود به این حقیقت رسیده که برای ماندن در این صنعت و کسب درآمد، پشتیبانی از لینوکس امری اجتتاب ناپذیر است.

دمو و اطلاعات بیشتر از اوبونتو بر روی آژور از وب‌سایت آن قابل دسترسی است.برچسب ها : , , ,