منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

بررسی اجمالی elementary OS Freya Beta 2

پیش‌ازاین نسخه‌های مختلفی از elementary OS را بررسی کرده‌ایم به‌عنوان‌مثال نسخه‌ی Jupiter در این نویسه! یا نسخه‌ی Luna در نویسه‌ای دیگر. نسخه‌های این توزیع معمولاً بعد از هر بار انتشار اوبونتو LTS منتشر نمی‌شود باوجودآنکه مبتنی بر آن است ولی مدت‌زمانی طول می‌کشد تا بعد از عرضه‌ی یک نسخه‌ی lts جدید از اوبونتو نسخه‌ی جدید elementary OS منتشر شود. مثلاً نسخه‌ی 14.04 اوبونتو مدت‌زمان زیادی است که منتشرشده است ولی هنوز elementary OS Beta 2 منتشرشده است!  در این بررسی elementary OS را نه در Virtual Box بلکه در هارد و در کنار توزیع اصلیم یعنی آرچ لینوکس نصب نموده‌ام که باکار کردن در آن در این مدت قصد داشتم بررسی به‌مراتب بهتری راجع به آن داشته باشم.

notebook

نصب و دیسک زنده:

اگر اوبونتو 14.04 را نصب‌کرده باشید، تقریباً اکثر گزینه‌ها یکسان‌اند به‌جز مورد آخر در هنگام فرآیند نصب که تصویری نمایش د اده نمی‌شود و فقط نوار پیشرفت نصب باقی‌مانده است و همه‌چیز پاک‌سازی شده است تا نمایی مینی مال داشته باشد! گزینه‌های دیگر نیز به خوبی کار می‌کنند!

دیسک زنده نیز به خوبی کار می‌کرد! اکثر درایورها در سیستم من را شناخته بود و به‌راحتی قادر به کار کردن با آن خواهید بود! بااین‌حال برخی پرش‌ها در پخش‌کننده موسیقی و یا Pantheon Files قابل‌ذکر هستند!

صفحه ورود کاربران:

صفحه‌ی ورود کاربران همانند Ubuntu از LightDM بهره می‌جوید با این تغییر که قالب آن تغییر کرده است و ظاهر به‌مراتب بهتری از نسخه‌ی قبلی و حتی قالب مشابه در اوبونتو دارد. در این صفحه تصاویر کاربران به‌صورت دایره و همانند سیستم‌عامل مک قرار دارند که ظاهری مینی مال و زیبایی به توزیع بخشیده است. به دلیل آنکه نمی‌توانستم مستقیم تصویری را تهیه کنم از دوربین گوشی که متأسفانه کیفیت بالایی هم ندارد استفاده کردم!

 

IMG_20150315_175123ظاهر و میز کار:

میز کار همان ظاهر آشنای گذشته را دارد با این تفاوت که نوار بالا کاملاً بهتر از قبل عمل می‌کند و دیگر درهرصورت کاملاً مشکی نیست و بین رنگ‌های شفاف کاملاً شفاف و مشکی در هنگام حداکثر بودن اندازه پنجره‌ها تغییر می‌کند. چنین چیزی درگوشی‌های هوشمند هم وجود دارد مثلاً در اندروید پانل بالا فراخور هر برنامه تغییر رنگ می‌دهد! اما این پانل بالا در برخی Theme ها کاملاً آزاردهنده است چون رنگش را تطبیق می‌دهد مثلاً بارنگ قالب Numix یکسان می‌شود تا اینجا مشکلی نیست ولی اگر قالب رنگ سفید داشته باشد آنگاه در حالت شفاف و سفید آیکون‌ها به‌درستی نمایش داده نخواهند شد! مثلاً در حالت شفاف آیکون‌های سفید خیلی خوب‌اند ولی وقتی پنجره بزرگ می‌شود پانل سفید با آیکون سفید اصلاً خوب نیست! بااین‌حال این پانل با قالب‌هایی مثل Numix یا Iris Dark یا خود قالب اصلی مشکلی ندارد چند قالب دیگر هم هستند که نامشان را به خاطر ندارم! ولی اکثراً از این دو قالب منشعب شده‌اند!

 

Screenshot from 2015-03-15 17:40:28

مرورگرهای Google Chrome و Firefox یا حتی Vivaldi تازه متولدشده و Opera نیز قابل‌نصب شدن هستند ولی در بین این‌همه مرورگر خوب Midori تقریباً متوسط‌الحال به‌عنوان یک مرورگر پیش‌فرض نصب‌شده است که از Tab ها در حالتی قدیمی و ظاهری همچنان سنتی برخوردار است.

Screenshot from 2015-03-15 17:32:10

اما از موتور قدرتمند webkit و GTK 3 استفاده می‌برد که صفحات را خوب Load می کنند اما نه به آن خوبی FireFox یا Chrome ولی بهتر از IE! به نظرم دلیل انتخاب این مرورگر هماهنگی بهتر با ظاهر دیگر برنامه‌ها و مینیمالی بودن در حد دیگر برنامه‌ها بوده باشد! در هر حال مرورگری بی افزونه یعنی هیچ!

Screenshot from 2015-03-15 17:49:06

نکته‌ی قابل‌توجه در نسخه‌ی جدید بهبود نمایش قلم‌ها مخصوصاً قلم‌های Web Font در نسخه‌ی جدید Midori است که بسیار بهتر از قبل قلم‌ها را نمایش می‌دهد البته می‌توانید با جستجوی fontconfig-infinality در گوگل و طریقه نصب آن در elementary OS نمایش قلم‌ها را بهبود دهید! نرم‌افزار Music آن‌هم بسیار ساده و زیبا طراحی‌شده است که البته زیبایی‌اش را مدیون ساختار جدید پنجره‌ها در GTK است! چون در داخل آن گزینه‌ی آن‌چنانی وجود ندارد که به زیبایی انجامد! با این تفاسیر از Equalizer و Playlist های هوشمند برخوردار است! و با کلیدهای چندرسانه‌ای روی کی‌برد هم کار می‌کند!

Screenshot from 2015-03-15 17:41:23

نرم‌افزار Shutwel هم در اینجا تغییر نام داده و Photos شده است! ظاهر هماهنگ با بقیه موارد و استفاده از ویژگی‌های GTK 3.10 از مزایای آن است و تصاویر نیز مستقیماً در آن بازخواهند شد، و خبری از برنامه‌ی نمایش تصاویر خاصی که در گنوم وجود دارد نیست! در تصاویر، برنامه‌ی زیر و دیگر برنامه‌ها با قالب Iris Dark نمایش داده‌شده‌اند نه elementary!

Screenshot from 2015-03-15 17:40:45

گزینه‌های زیادی نیز در بخش تنظیمات Switchboard اضافه‌شده است که می‌توان به امکان تنظیم اعلانات و حریم خصوصی اشاره داشت! در این نسخه به‌راحتی می‌توانید از برنامه‌های Gnome 3.10 نیز استفاده کنید نرم‌افزار تقویم آن نیز بسیار زیبا و کارآمد طراحی‌شده است البته برای میلادی نه شمسی!

Screenshot from 2015-03-15 17:33:27

تنظیم قالب و تنظیمات پیشرفته‌تر را می‌توانید از طریق Tweak خاص خود elementary نصب کنید، فقط کافی است عبارت How to install elementary-tweaks in freya را جستجو نمایید! همین‌طور که می‌بینید این ابزار شامل موارد بسیاری است که شمارا از نصب ابزارهای دیگر بی‌نصیب خواهد کرد! بااین‌حال با LXApperance هم می‌توانید برخی تغییرات را اعمال کنید که ابزار فوق بهتر عمل می‌کند و گزینه‌های بسیار بیشتری دارد!

Screenshot from 2015-03-15 17:32:45نتیجه‌گیری:

با وجود آنکه هنوز نسخه‌ی بتا است و نسخه‌ی نهایی منتشر نشده است ولی از گزینه‌های بهتر و بیشتری برخوردار شده است که به همراه یک اوبونتوی پایدار، پایداری بهتری را برای شما فراهم کرده است خصوصا با وسواسی که تیم توسعه در انتشار توزیع دارد به نظر می‌رشد که مشکلات کمی را در زمان انتشار توزیع خواهیم داشت. این توزیع علارقم زیبایی از پایداری و قدرت نسبتا مناسبی نیز برخرودار است. البته اگر زیبایی را در سادگی بدانید! که البته باید هم همینطور باشد!!!

 

دانلود نسخه‌ی بتا 2 از سایت!

 

Screenshot from 2015-03-15 17:33:35موفق باشید :)

2 دیدگاه برای این نوشته:

 1. mrmrn:
  29 اسف 1393 سلام
  توزیع جون سختیه.
  منتهی من همچنان با عوض کردن لی اوت کی برد مشکل دارم روش.یعنی با هیچ ترکیبی عمل نمیکنه!!
  جالبه که حتی از تو ترمینالم نمیتونم بهش بفهمونم این تغییر صفحه کلید رو.
  نکته دیگه اینه که اومدم تو قسمت language فارسی رو حذف کردم کلا ساعت ازون بالا پرید.
  نرم افزار ایمیلش هم متاسفانه نمیتونه لاگین کنه تو جیمیلم.!!
 2. علی آقا:
  29 اسف 1393 سلام. زحمت کشیدید. اما بهتر نیست از علامت تعجب کمتر استفاده کنید؟ خیلی جاها همان نقطه کفایت میکند. استفاده بیش از حد از علامت تعجب مرا به عنوان خواننده آزار میدهد. البته این توصیه از ازرش این بررسی چیزی کم نمیکند.

ارسال نظر سریعبرچسب ها : , , , , , , , ,