منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

بررسی Rosa Desktop Fresh R3

در چند وقت اخیر توزیع‌های زیادی منتشرشده‌اند که بررسی آنان را ازدست‌داده ایم! یکی از این توزیع‌ها که صدر درصد بررسی آن را به‌زودی خواهید خواند بررسی لینوکس مینت ۱۷ نسخه‌ی Cinnamon است که به‌زودی خدمت شما عزیزان با بررسی این توزیع خواهم بود. اما توزیع دوست‌داشتنی من که یک توزیع روسی است اخیراً نسخه‌ی R3 را از منتشر کرده است که تغییرات کمی بر روی آن انجام‌گرفته است.

باوجودآن که تغییرات رخ‌داده در این توزیع اکثراً مربوط به رفع اشکال بوده است ولی تغییرات خوبی نیز در این توزیع انجام‌گرفته است که تجربه‌ی خوبی را از استفاده‌ی این توزیع برای کاربر به وجود می‌آورند.

Rosa4

 

این توزیع روسی که از توزیع محبوب Mandriva انشعاب یافته است از معدود توزیع‌هایی است که از میز کار KDE با شخصی‌سازی‌های زیادی استفاده می‌کند. معمولاً توزیع‌هایی که با این میز کار ارائه می‌گردند تغییرات زیادی را بر روی این میز کار به وجود نمی‌آورند.

همان‌طور که اشاره کردم میز کار KDE استفاده‌شده در این توزیع با تغییرات نسبتاً زیادی نسبت به KDE به‌صورت خام همراه است که تجربه‌ی کار با این میز کار را دگرگون کرده‌اند.. در این نسخه از نرم‌افزارهای جدید به همراه لینوکس نسخه‌ی پایدار ۳.۱۰ ارائه‌شده است که تجربه‌ای مناسب را برای کاربر فراهم می‌آورد.

Rosa1

Systemd نیز به نسخه‌ی ۲۰۸ به‌روزرسانی شده است. از نکات قابل‌توجه در این توزیع می‌توان به تغییر فرآیند نصب یادکرد که فرآیند نصب به دو قسمت تقسیم گشته است که در قسمت اول سیستم‌عامل نصب می‌شود و در قسمت دوم به تنظیمات ثانویه سیستم خواهید پرداخت که باعث راحتی نصب برای کاربران خواهد بود. از نکات قال توجه دیگر در نصاب این توزیع امکان استفاده از فایل به‌عنوان Swap سیستم است که نظیر آن در نصاب دیگر توزیع‌ها مشاهده نشده بود.

همچنین قبل از اجرای فرآیند نصب پیغامی مبنی بر این‌که آیا سیستم شما قادر به اجرای این توزیع خواهد بود یا نه نمایش داده می‌شود. به این شکل که مشخصات را با نیازهای سخت‌افزاری این توزیع مقایسه کرده و به شما می‌گوید که سیستم شما قدرت کافی برای توزیع را دارد یا نه.

Rosa2

در زمان اجرای فرآیند نصب تصاویری زیبا به صورت پشت‌سر هم نمایش داده شده و سپس به بخش دوم فرآیند نصب وارد خواهید شد.

Rosa3

وقتی برای اولین بار سیستم را روشن می‌کنید وارد محیطی می‌شوید که با دیگر توزیع‌های موجود تفاوت دارد. باوجود تغییرات زیادی که بر روی میز کار KDE انجام‌شده است اما به‌طور پیش‌فرض تصاویر پس‌زمینه‌ی زیادی در این توزیع قرار ندارد و تصاویر پس‌زمینه تنها دو عدد می‌باشند!

rosa-view10

در این نسخه برای اولین بار با نرم‌افزار مدیریت بسته‌های نرم‌افزاری جدید و کاربرپسند این توزیع آشنا خواهید شد که ظاهری به‌مراتب مدرن‌تر و زیباتر از مدیر بسته‌ی نرم‌افزاری نسخه‌ی قبل دارد.

ROSASoftwareCenter-600x459

به‌شخصه یکی از مشکلات من با این توزیع مربوط به Package Manager این توزیع بود، درحالی‌که اکثر توزیع‌ها مدرن امروزی همچون اوبونتو شاهد Package Manager منحصربه‌فرد خود هستند اما Package Manager موجود در Rosa بسیار قدیمی بود و نیازهای امروزی کاربران را برآورده نمی‌ساخت.

متأسفانه این نرم‌افزار به‌طور پیش‌فرض برای من نصب نبود که برای نصب آن دستور زیر را اجرا نمودم، که این نرم‌افزار با موفقیت نصب و آماده‌ی استفاده شد.

urpmi rosa-software-center

نصب نرم‌افزار با این ابزار بسیار راحت‌تر از قبل گشته و ظاهر برنامه نیز بسیار چشم‌نواز و کاربرپسند طراحی‌شده است. بااین‌وجود ظاهر آن با دیگر بخش‌های سیستم هماهنگی لازم را ندارد که می‌توان از آن به‌عنوان یک ضعف نام برد.

rosa-view12

االبته در استفاده‌ای که از این نرم‌افزار داشتیم، برخی مشکلات ریزودرشت وجود داشت که امیدواریم در نسخه‌ی بعدی برطرف گردند. به‌عنوان مثال هنگام نصب برنامه هیچ‌گونه علمت و نشانه‌ای از اینکه چه قدر مقدار از مراحل نصب گذشته در صفحه‌ی خود برنامه وجود ندارد و برای دیدن فرآیند نصب باید به سربرگ Tasks برویم.

rosa-view13

یک نرم‌افزار پیغام‌رسانی بانام YouMagic در این نسخه نصب‌شده است که به‌راحتی می‌توانید در آن ثبت‌نام نمایید.

rosa-view7

در این توزیع از مرورگر Firefox، پخش‌کننده Clementine و نرم‌افزار مدیریت پیام الکترونیکی Thunderbird استفاده‌شده است که گزینه‌های استانداردی را در این مورد شکل داده‌اند.
rosa-view15

صفحه‌ی ورودی نیز تغییر نکرده است و به همان سبک قدیمی می‌باشد. که بسیار زیبا و شسته‌رفته تر از دیگر توزیع‌هامی‌باشد

rosa-view14

Simple Welcome نیز که یک اجراکننده‌ی برنامه به‌صورت تمام صفحه است نیز در نسخه‌ی جدید از شبکه‌های اجتماعی پشتیبانی نیز می‌کند.

rosa-view16

قابلیت جالبی که از نسخه‌های قبلی در این توزیع وجود دارد، قابلیت  نمایش پیش‌نمایش فایل‌ها است. این قابلیت به این شکل است که اگر فایلی را انتخاب کنید و بر روی آن کلید Space را فشار دهید برنامه Klook اجراشده و پیش‌نمایشی از فایل شمارا نمایش می دهد.

rosa-view9

همان‌طور که اشاره شد در این نسخه از توزیع،  مدیر سیستم Systemd 208 نصب‌شده است. شما برای مدیریت سرویس‌های Systemd باید از طریق خط فرمان اقدام کنید اما ابزار گرافیکی مناسبی در این نسخه برای مدیریت سرویس‌های Systemd موجود است که کار را به‌مراتب راحت‌تر نموده.

ROSAService-496x475

باوجود تغییرات و بهبودهایی که در این توزیع صورت گرفته است، این توزیع یکی از توزیع‌های مناسب برای کاربران خانگی می‌باشد که گزینه‌های مناسبی را در اختیار شما قرارمی دهد. بااین‌وجود برخی مشکلات در نرم‌افزارهای اختصاصی این توزیع وجود دارند که امیدوارم در نسخه‌های بعدی برطرف گردند.

به‌شخصه استفاده از قالب GTK +  را در KDE مناسب نمی‌دانم و بهتر بود در این زمینه از Qt-Curve استفاده می‌شد، بااین‌حال قالب elementary استفاده‌شده در این توزیع به همراه آیکون‌های استفاده‌شده حس خوبی را به کاربر القا می‌کنند و  در این نسخه از Rosa، تغییراتی در میز کار KDE، انجام‌شده است که این قابلیت‌ها با نسخه‌ی KDE 4.12، تجربه‌ی خوبی را برای کاربر فراهم آورده‌اند.

4 دیدگاه برای این نوشته:

 1. مجتبی:
  ۱۵ خرداد ۱۳۹۳ دوست دارم توزیع‌هایی که kde میزکار پیش‌فرضشون است پیشرفت کنن. بویژه rosa که kde رو شخصی‌سازی می‌کنه
 2. clementine:
  ۱۶ خرداد ۱۳۹۳ این نرم‌افزار Youmagic که نسخه لینوکسی نداره!https://www.youmagic.com/en/download
 3. احسان ترک:
  ۱۶ خرداد ۱۳۹۳ عجب. پس باید چیزی که تو این توزیع استفاده شده رو بکشم بیرو :)
 4. فرهاد فرامرزی:
  ۱۶ خرداد ۱۳۹۳ یه زمونی مندریوا بهترین توزیع بود،حیف که به فنا رفت بعد اون ماجراها،
  Rosa خوبه و بعد مجیا ، این دو از توزیع های فورک شده از مندریوا فقط خوبن.

ارسال نظر سریعبرچسب ها : , , , , , ,