منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

برنامه‌نویس مدیرپنجره کی‌دی‌ای: Mir راه‌حل برای مشکلی است که وجود ندارد

Martin Gräßlin برنامه‌نویس و نگهدارنده مدیر پنجره کی‌دی‌ای موسوم به Kwin، یکی از توسعه‌دهندگان شناخته شده نرم‌افزارهای آزاد است که در مقایل مدیرنمایش تازه معرفی شده Ubuntu با نام Mir موضع گرفته.
مارتین در پاسخ به مارک شاتلورث (صاحب اوبونتو) که نوشته بود شک ندارد Kwin بدون مشکل روی Mir کار میکند، نوشته:
«پس تو شک نداری Kwin، بدون مشکل روی Mir کار خواهد کرد. بسیار عالی و من از این‌که فکر می‌کنی Mir سیستمی عالی است قدردانم. اما من نمی‌دانم پس چرا از Kwin استفاده نکردی در صورتی که روی Mir بدون مشکل کار میکند و بر اساس Qt نوشته شده»
«ولی من، همان طور که پیشتر توضیح داده‌ام شک دارم که Kwin بدون مشکل روی Mir کار کند»
مارتین تا آن‌جا پیش میرود که می‌نویسد:
«من از تو می‌خواهم Kwin را خارج از کمپین Mir نگه داری. من Mir را نخواستم، من Mir و خواندن قبیل پست‌هایی که باعث نوشتن این جواب شده و انگیزه من برای هرگز سمت Mir رفتن را پایین آورده نمی‌خواهم. Mir جواب به سوالی است که هیچ‌کس نپرسید، Mir راه‌حل برای مشکلی است که وجود ندارد»

منبع اصلی خبر


دیدگاه‌ها:

نوا <سه‌شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۹:۳۰>

با ساسان موافقم تو این بخش که wayland هیچ مشکلی نداره اما چیزی که مشخصه اینه که کنونیکال مدت ها وقت صرف سر و کله زدن با Surfacefinger و wayland کرده و به این نتیجه رسیده که هیچ کدوم با نیازشون سازگار نیست و اینکه خودش یه دونه مدیرنمایش بنویسه براش به صرفه تره تا بخواد wayland یا Surfacefinger رو به اصطلاح Heavy Modify کنه. حقیقت هم راجع به Mir اینه که حتی معماریش با اون دوتای دیگه فرق می کنه. خلاصه این که Wayland هیچ مشکلی نداره اما با نیاز کنونیکال سازگار نبود. ولی چیزی که انتظارش رو نداشتم این عکس و العمل های واقعا عجولانه تو دنیای آزاده چون هنوز نه Mir به جایی رسیده که قابل استفاده باشه نه Wayland. اگر واقعا چرخ جدیدی که اختراع میشه بهتر باشه من با اختراع دوباره ش مشکلی ندارم.

حامد رمضانیان <یک‌شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۸:۴۱>

منم در این مورد که انتخاب‌ها بیشتر بشن باهات موافقم.

دانیال بهزادی <یک‌شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۷:۵۹>

البته شاید درست‌تر این باشه که بگیم میر راه‌حلی برای مشکلاتیه که «هنوز» وجود ندارن. با ظهور عصر رایانه‌های لمسی، اکس دیگه جواب‌گو نیست و تلاش‌هایی هم که در وی‌لند دیدیم، بیش‌تر به ساده‌تر کردن برمی‌گرده و چیز جدیدی رو بهش اضافه نمی‌کنه. مخالفت‌هایی هم که با این مدیر نمایش می‌شه، بیش‌تر از جنس همون مخالفت‌هاییه که مثلاً با عوض شدن شکل فیس‌بوک از دیوار به نوارزمان شاهدش هستیم. بهتره که به جای مخالفت‌های بیهوده، امیدوار باشیم محصول نهایی چیز خوبی از کار در بیاد، چون وجود یه انتخاب بیش‌تر (فارق از بحث امکانات و ویژگی‌های منحصر به فردش) فی‌نفسه چیز خوب و خوشحال کننده‌ایه

ساسان <سه‌شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۸:۱۶>

پاسخ طولانی نوشته بودم که متاسفانه موقع ارسال مشکلی به وجود آمد و از دست رفت. خلاصه این‌که تعیبر شما از Wayland به «ساده‌تر کردن x» و مقایسه‌تون از منتقدین facebook (که کاربران عادی هستند) با منتقدین Mir (که اکثرا کارمندان اینتل و ردهت هستند) نشون میده شما کوچیکترین ایده‌ای ساختار Wayland و حتی x ندارید. سعی می‌کنم در آینده نزدیک مطلبی بنویسم و واکنش‌ها به Mir رو جمع بندی کنم.

ساسان <سه‌شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۸:۱۹>

Wayland هیچ مشکلی نداره. یک سری مهمل از مشکلات input های این مدیرنمایش داخل ویکی اوبونتو نوشته بودند که بعدن پاکش کردند.

مسعود <دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۶:۲۷>

اگر wayland مشکل داره، ای کاش به جای شروع از اول، مشکلات wayland رو حل می کردند.