منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

بسته‌های جدید برای فدورا: ساغر، starcal و os-prober

طی این ۲-۳ روزه بالاخره ۲ بسته‌ای که چند وقتی بود می‌خواستم آماده کنم برای فدورا رو آماده کردم: یکی ساغر و یکی هم StarCalendar.  یه بسته هم به صورت تصادفی وقتی داشتم گراب ۲ی فدورا رو تست می‌کردم ساختم، اونم os-prober.
ساغر یه برنامه‌ست مشابه گنجور رومیزی، و از پایگاه‌داده‌های همون هم استفاده کرده. تفاوت اصلیش اینه که ساغر با Qt نوشته شده و در نتیجه برای هر سه سیستم‌عامل لینوکس، ویندوز و مک قابل استفادست اما گنجور با دات‌نت و اصولا برای ویندوز نوشته شده. هر دو برنامه‌های خوبی هستند برای کسایی که به شعر علاقمندن. منم از وقتی این برنامه رو دیدم تصمیم گرفتم بیارمش توی فدورا، و آقای سید رضی علوی‌زاده، نویسنده‌ی این برنامه هم در این زمینه خیلی باهام همکاری می‌کنند. و امیدوارم که به مشکل خاصی برنخوریم و بیاریمش داخل. ممکنه مجبور بشم برای فدورا بعضی از شعرها رو حذف کنیم ولی بالاخره هلش میدم تو مخازن فدورا. :) فعلا این‌جا منتظره تا بررسی بشه و بعد از رفع مشکلات وارد فدورا بشه.

StarCalendar هم یه تقویمه شمسی/قمری/میلادیه. قبلا تقویم جلالی که به صورت اپلت گنوم بود رو توی فدورا گذاشته بودم، ولی با توجه به این که فدورا ۱۵ از گنوم۳ استفاده می‌کنه و این نسخه‌هم توی پوسته‌ی پیش‌فرضش اصلا از اپلت‌ها پشتیبانی نمی‌کنه، تصمیم گرفتم این تقویم رو هم بسته‌بندی کنم که بی‌تقویم نمونیم! مخصوصا برای نسخه‌ی بعدی پارسیدورا :) اینم این‌جا منتظره!

چند وقت پیش تصمیم گرفتم بسته‌ی گراب۲ی فدورا رو یه تستی بکنم. فدورا مثل یه سری دیگه از توزیع‌ها هنوز به صورت پیش‌فرض از نسخه‌ی اول گراب استفاده می‌کنه (با وجود این که فدورا به استفاده از تکنولوژی‌های جدید معروفه)، ولی اوبونتو و بعضی توزیع‌های دیگه از نسخه‌ی ۲ استفاده می‌کنند. هنوز توسعه‌دهندگان فدورا به این نتیجه نرسیدند که گراب۲ جایگزین مناسبیه، مخصوصا که هنوز هم به انتشار نهایی نرسیده و آزمایشیه (البته گراب ۱ هم هنوز به نسخه‌ی ۱ نرسیده!). خلاصه من یه تستی کردم، ولی فهمیدم یکی از نیازمندی‌های گراب۲ برای تشخیص سیستم‌عامل‌های نصب شده روی سیستم نیست! اون هم برنامه‌ی os-prober بود که کار بچه‌های دبیانه، و انصافا چیز خوبیه :) و جای خالیش هم توی فدورا احساس میشه. گراب۲ هم اگه این برنامه نصب باشه ازش برای تشخیص سیستم‌عامل‌های نصب شده روی سیستم استفاده می‌کنه و اون‌ها رو به منوی بوت اضافه می‌کنه. منم دیدم بسته‌ی ساده و مفیدیه و این شد که بسته‌بندیش کردم. بعدشم گفتم چرا از این برنامه برای تولید منوی گراب ۱ استفاده نکنیم؟! این شد که با تغییر اسکریپت‌های گراب۲ یه اسکریپت ساختم که گزینه‌های منو رو برای گراب ۱ درست میکنه. البته مطمئن نیستم این اسکریپت به جز سیستم خودم جاهای دیگه هم درست کار کنه!! ولی خب فوقش یکمی تغییر میخواد ؛)
حالا اگه روی سیستم کنار توزیع‌های دیگه یه فدورا هم نصب کنیم با این اسکریپت میشه اون توزیع‌ها رو هم به منو با کم‌ترین دردسر اضافه کرد...

آن‌چه در قسمت‌های بعد خواهید دید: خیلی وقت پیش قرار بود در مورد «چرا فدورا؟» بنویسم که به زودی می‌نویسم! بعدش هم به توصیه آرمان‌جان هر از گاهی در مورد ابزارهایی که تو لینوکس استفاده می‌کنم می‌نویسم :). خیلی وقتم هست می‌خوام هر از گاهی در مورد یکی از قابلیت‌های جدید استاندارد اینده‌ی سی++ یعنی C++0x بنویسم... یه مشت چرت و پرت دیگه هم تو صف دارم اگه عمری و حالی بود! فقط موندم اینا نمی‌خوان فیلتره این‌جا رو بردارن؟! :(برچسب ها : , ,