منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

به شکل گیری ماهنامه الکترونیکی لینوکس مگ کمک کنید

چند روز پیش ایمیلی از بهنام توکلی دریافت کردم که از من خواسته بود مطلبی رو  به معرفی «لینوکس مگ»، مجله الکترونیکی تازه‌ای که قراره به گنو / لینوکس و نرم‌افزارهای آزاد بپردازه، اختصاص بدم.

داستان «لینوکس مگ» چیه؟ لینوکس مگ قراره ماهنامه‌ای الکترونیک در مورد گنو / لینوکس و نرم‌افزارهای آزاد باشه. لینوکس مگ برای این که شکل بگیره احتیاج به ۲۴ میلیون تومن پول داره و این پول قراره از پیش‌فروش دوازده شماره این مجله به قیمت ۲۴ هزار تومن به دست بیاد.

حالا چرا ۲۴ میلیون تومن؟ طبق وب سایت نشریه تولید هر نسخه مجله هزینه بالایی داره و لازمه برای هر شماره دو میلیون تومان به نویسندگان و صفحه آرا پرداخت بشه.

کمپین بودجه یابی خط پایانی غیر رسمی تا آخر دی ماه داره و اگر کمپین موفق نبود پول‌های پرداخت شده به مشارکت کنندگان بازگردانده میشه؛ البته جمع نشدن ۲۴ میلیون تومن به معنای شکست پروژه نیست، شکست پروژه را متولیان آن مشخص می‌کنند.

آیا لازمه به لینوکس مگ کمک کنم؟

این تصمیمی است که شما باید بگیرید. تا جایی که من بهنام رو میشناسم و از فعالیت‌های سابقش خبر دارم لینوکس مگ اگر به بودجه اولیه‌اش برسه مجله خیلی خوبی خواهد شد و ۲۴ هزار تومن برای ۱۲ شماره مجله با ۸۰ صفحه مطالب خواندنی مبلغ بسیار مناسبی است؛ پولی که با اون بتونید دو عدد پیتزا بخرید.

اما از سوی دیگه این مجله رایگان و آزاد نیست و مثل اوبونتو برای تازه‌واردها نمی‌تونید یک نسخه اون رو به کسی که دوست دارید بدید و کل جامعه کاربری نرم‌افزارهای آزاد از مطالب این مجله بهره‌مند نخواهند شد.

چطور مشارکت کنم؟

تصمیم خودتون رو گرفتید؟ عالیه! فرایند کمک کردن ساده است. به linuxmag.ir برید، یکم اسکرول کنید تا به بخش «اشتراک یک ساله نشریه» برسید، با وارد کردن اطلاعات مورد نیاز در فورم موجود و زدن دکمه پرداخت به وب سایت بانک هدایت می شید و می‌تونید فرایند پرداخت رو کامل کنید.

کمپین لینوکس مگ

متاسفانه امکان کمک کردن مبلغی کمتر از ۲۴ هزار تومن وجود نداره.

پرسش‌های متداول کمپین

کمپین بودجه یابی لینوکس مگ بخشی مختص پرسش‌های متداول دارد که مهمترین اطلاعات آن به قرار زیر است:

چرا به دو ملیون تومان برای هر شماره یک نشریه الکترونیکی نیاز است؟

در حالت عادی اگر بخواهیم صفحه آرایی یک نشریه‌ی هشتاد صفحه‌ای را به یک گرافیست بسپاریم بابت هر برگه از ما مبلغ بیست هزار تومان دریافت می‌کند که این مبلغ برای این تعداد صفحه جمعا یک میلیون و ششصد هزار تومان خواهد شد اما ما سعی کرده‌ایم با راهکارهایی این مبلغ را در حدود هشتصد هزار تومان نگه داریم. بدیهی هست که مابقی مبلغ نیز بایستی بابت حق الزحمه نویسندگان هزینه گردد. در حقیقت کلیه‌ی هزینه‌های ما مانند یک نشریه‌ی واقعی خواهد بود و تنها هزینه‌ی چاپ از آن کسر خواهد گردید.

این کمپین تا چه زمانی ادامه پیدا خواهد کرد؟

واقعیت آن است که زمان انقضای قطعی‌ای برای این کمپین در نظر گرفته نشده است اما اگر تا پایان دی‌ماه این کمپین به موفقیت نرسید، با توجه به میزان موفقیت پروژه تصمیماتی جهت پیشبرد آن یا اعلام شکست آن اتخاذ خواهد شد.

اگر کمپین شکست بخورد، تکلیف پول‌های پرداخت شده چه می‌باشد؟

تکلیف بسیار روشن است، کلیه مبالغ پرداخت شده بدون هیچ کم و کسری باز پس داده خواهد شد، به همین دلیل است که ایمیل و شماره موبایل شما در هنگام پرداخت دریافت می‌گردد.

آیا این نشریه به رایگان جهت دانلود قرار خواهد گرفت؟

پاسخ این سوال در حالت کلی خیر است. ما نیازمند آن هستیم که اکوسیستم این نشریه را به واسطه جریان مالی آن زنده نگاه داریم و هر چه میزان تراکنش‌های مالی این نشریه بیش‌تر گردد فعالیت‌های بیشتری خواهیم نمود. ما قول آن را می‌دهیم که گردش مالی بیش‌تر این نشریه مانند نشریات تخصصی و فعال در صنعت نشریات رایانه کشور فقط تبدیل به بولتن تبلیغاتی صدها شرکت نگردد و این امر با رشد مقالات مفید و جذب نویسنده‌های بیش‌تر همراه گردد.
اما ممکن است سیاست‌هایی جهت دانلود رایگان نسخه‌های ماه‌های گذشته توسط تیم نشریه اتخاذ گردد.

چرا شماره یک این نشریه را به رایگان تولید نمی‌کنید تا ما از نحوه کار شما بیش‌تر آشنایی داشته باشیم؟

واقعیت آن است که ارائه یک شماره به صورت رایگان در وضعیت کنونی نیازمند حداقل سه ماه زمان به همراه هزینه خواهد بود که از توان ما خارج است. به عبارتی دیگر یا بایستی کمپین به این نحو برگزار می‌شد و یا کلا هدف داشتن یک ماهنامه در حوزه نرم‌افزارهای آزاد و گنو/لینوکس را بایستی هم‌چنان در سر می‌پروراندیم. ما به نتیجه رسیدیم که هدف بودجه‌ای این نشریه برای یک سال فعالیت مداوم آن قدر زیاد نیست که نتواند توسط تعداد نه چندان زیادی از از افراد در حوزه نرم‌افزارهای آزاد تامین گردد پس لازم نیست که این کار را سه ماه به خاطر ارائه یک نمونه کار عقب بیندازیم، ترجیح دادیم که فعالیت جدی را از همین الآن شروع نماییم.

مجوز انتشار نشریه چیست؟

این نشریه رایگان نیست و نخواهد بود، اما مجوز انتشار آن GFDL می‌باشد و این بدان معنا است که شما برای دادن یک نسخه از آن به دوست خود هیچ نگرانی قانونی و وجدانی‌ای نخواهید داشت.
اما جهت ادامه دار بودن این فعالیت و ارائه مقالات بیش‌تر و بهتر قطعا در هر زمان نیازمند حمایت‌های مالی شما هستیم و حتی‌الامکان از دوستان خود تقاضا کنید که نسخه پولی این نشریه را تهیه نمایند.

برای اطلاعات بیشتر به تارنمای اینترنتی این نشریه مراجعه کنید.برچسب ها :