منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

بورس بازی – بخش دوم

خیلی وقت بود که دوست داشتم بخش دوم رو بنویسم، ولی اصلا فرصتش نمی شد چون درگیر دانشگاه، محل کار و یه پروژه بودم و به همه اینها باید رفت و آمد تهران-کرج رو هم اضافه کرد که واقعا عذاب آوره!

تحلیل ها:

دو نوع تحلیل در بورس وجود داره، تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال. تحلیل بنیادی بر اساس منطق کار می کنه و تحلیل تکنیکال یه جورایی بر اساس آمار و ریاضیات.

در کل تحلیل هایی که بر اساس رابطه علت و معلول استوار هستند رو بنیادی می گند،مثلا با توجه به افزایش نرخ خوراک پتروشیمی ها، پس باید سهام اونها افت داشته باشه و از این دست تحلیل ها. در صورتی که کسی اطلاعات کاملی از مدل اقتصادی و … و همینطور اطلاعات بروزی از اوضاع فعلی اقتصادی، سیاسی و اجتماعی داشته باشه می تونه خیلی خوب این نوع تحلیل رو انجام بده.

تحلیل تکنیکال بیشتر بر اساس ریاضیات، نمودارها و تجربیات قبلی بورسی ها هست، مثلا نوعی نمودار به اسم نمودار شمعی هست که مثل اینکه اختراع قدیمی یک ژاپنی هست برای اینکه بفهمه قیمت برج چطور میشه.

نمودار شمع - تحلیل تکنیکال

مثلا جایی که چکش وارونه تشکیل بشه انتظار تغییر جهت قیمت میره.

خوب مسلما هر دو نوع تحلیل خیلی کاملتر از این چیزی هست که من گفتم و من هم خیلی کمتر از چیزی که یک حرفه ای اقتصادی بلده، بلدم.

سایت های ارائه دهنده تحلیل و …

سایت های زیادی هستند که تحلیل ارائه می کنند و می گند فلان چیز رو بخرید و نخرید و ….
من این اشتباه رو انجام دادم و دو بار از تحلیل یکیشون استفاده کردم که هم تحلیل تکنیکال ارائه می کرد و هم تحلیل بنیادی برای سبد سهام. معمولا تحلیل ها و … این گروه از دوستان درست از آب در نمیاد، چون اگر مطمئن بود با اون میزانی که میگه سوددهی داره سبد سهام، مطمئن باشید فرش زیر پاش رو هم می فروخت و سهام می خرید و هیچ وقت هم به من و شما تحلیل ارائه نمی کرد. البته خوندن تحلیلشون خوبه و شاید آدم رو حرفه ای تر کنه.

نفتی ها:

در کل چیزی که من در بورس توجه من رو خیلی جلب کرد، سهام نفتی ها بود. نفت چیزیه که اقتصاد یک کشور روش بنا شده، پس می شه گفت یک سهام کم خطره چون حمایت دولت رو هم داره.به نظر من اگر یک سهام رو می خواهید برای بلند مدت نگه دارید حتما روی نفتی ها فکر کنید، چون بنیه خوبی دارند.

دیگر مطالب:

نزدیک ونک ، خیابانی که به سمت دانشکده مکانیک خواجه نصیر میره ( اسم خیابان رو بلد نیستم ) یک فروشگاه کتاب هست که فقط کتاب های اقتصادی و … می فروشه، من فرصت نشده برم، ولی حتما قبل از عید یک سری می زنم و ازش چندتا کتاب خود برای تحلیل های بورس می خرم.

فکر می کنم مطالب سایت تالار مجازی بورس ایران خیلی خوب و مفید باشه، هم مطالبش و هم سطل شن سایت که به شما ۱۰ میلیون تومان اعتبار مجازی میده و شما با توجه به خرید و فروش های اون روز شروع به بازی می کنید و در آخر می بینید که سود کردید یا نه!همینطور در مورد فلسفه بورس و … هم انیمشین های خیلی خوبی داره.