منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

تجربه من در خصوص نصب ESXi روی PC

سلام دوستان . از عنوان معلوم هست که در مورد چی می خوایم صحبت کنیم اما نه صرفا طریقه ی نصب ESXi . بلکه چگونگی تبدیل یک PC خوب امروزی به سرور ESXi رو بررسی خواهیم کرد . طبیعتا یک سری نکات وجود داره که طریقه نصب و راه اندازی ESXi بر روی PC رو با مجازی ساز متفاوت می کنه .

مورد اول :

اول باید در مورد دلیل همچین کاری صحبت کرد . خب اگه بنا به تست و تمرین و دیدن باشه این نصب رو میشه داخل مجازی ساز هم انجام داد . پس حتما باید دلیل دیگه ای داشته باشه . دلیلی که باعث شد من این کار رو انجام بدم موارد زیر بودن :

۱. من نیاز دارم کلی سیستم عامل روی سیستم باشه تا هر موقع که لازم شد یک یا چنتاشونو بیارم بالا و کارام رو انجام بدم

۲. من اصلا نمی تونم پشت pc با سرو صدای وحشتناک فن هاشون بشینم برای همین باید به صورت ریموت به سیستم وصل بشم

۳. طبیعتا برای همچین چیزی یک پنل و ابزار مدیریت درست درمونی باید وجود داشته باشد یا حتی باید پنلی نوشت . که vsphere client ابزار خیلی قوی ای هست برای این کار

۴. وجود لایه ای به نام سیستم عامل برای بستر مجازی ساز, باعث وجود کلی اختلال میشه . چه ویندوز چه لینوکس و … پس اگه بشه این لایه رو حذف کرد خیلی بهتر میشه

۵. طبیعتا با حذف لایه سیستم عامل یه بار اضافه از سیستم برداشته می شه که حتی اگه این مورد هم صورت نگیره ( چون میشه توزیع هایی رو نصب کرد که صرفا 70mb یا کمتر رم مصرف می کنند ) خود vmkernel پایداری خوبی برای پیاده سازی انواع طرح های مجازی سازی رو با استفاده از vmware داره .

 

مورد دوم :

ESXi فقط نسخه ی 64 بیتی داره پس باید سیستم شما 64 بیتی باشه . برای بررسی این مورد می تونید مدل MB یا CPU خودتون رو توی گوگل سرچ کنید یا اگه لینوکس استفاده می کنید, دستور زیر رو بزنید :

root@asus:~# lshw -C processor | grep width

003

 

مورد سوم :

طبیعتا ESXi مثل یک سیستم عامل دسکتاپ عمل نمی کنه و تمامی سخت افزار ها رو پوشش نمیده ! مخصوصا کارت شبکه رو . اگه از اون دسته از مادربورد ها رو دارید که خودشون کارت شبکه دارن یعنی on board هست باید بگم که در اکثر مواقع ESXi نمی تونه شناساییش کنه و در هنگام نصب بهتون ارور می ده .

برای حل این مشکل باید این pdf رو دانلود کنید و دنبال یک کارت شبکه مناسب بگردید . طبیعتا تمامی کارت شبکه هایی که vmware اسمش رو برده توی ایران و یا تهران یافت نمیشه اما مدل intel 1000MT از اون دسته از کارت هایی هست که هم توی ایران پیدا میشه و هم vmware ساپورتش می کنه .

توجه داشته باشید که موضوع فقط بازار ایران و شناسایی vmware نیست . بعضا دیده شده که vmware کارت شبکه هایی رو نام برده که PCI X هستند و طبیعتا روی MB های معمولی خونگی همچین چیزی وجود نداره . پس حتما توصیه می کنم از نسخه ی desktop کارتی که در بالا نام بردم استفاده کنید . که می تونید برای خریدش از این جا اقدام کنید .

نکته بعدی که ممکنه توی خرید کارت شبکه باهاش برخورد داشته باشید اینه که مجبور بشید کارت شبکه ای که روی اسلات PCI X نصب میشه رو روی اسلات PCI معمولی نصب کنید ! البته من ترجیح دادم این موضوع رو تست نکنم و مستقیم کارتی رو بخرم که روی اسلات PCI معمولی نصب بشه . اما دیده شده که بعضیا این کار رو انجام دادن و نتیجه هم گرفتن .

 

مورد چهارم :

طبیعتا در هنگام نصب باید جایی رو برای نصب انتخاب کنید . من برای این موضوع از یک فلش با سرعت نسبتا خوب استفاده کردم . اما باید توجه داشت که برای استفاده از ESXi و ساخت ماشین مجازی باید یک storage در نظر بگیرید . برای این موضوع می تونید یک هارد رو در نظر بگیرید یا این که فضایی خالی از داخل هارد برای storage در نظر بگیرید .

احتمالا میشه حدس زد که esxi برای نصب از فایل سیستمی مثل ntfs استفاده نمی کنه پس فضایی رو بدون در نظر گرفتن نوع فایل سیستم در نظر داشته باشید .

طبیعتا باید از هاردی استفاده کنید که از سرعت خوبی برخوردار باشه . همون طور که می دونید هارد با چرخش کمتر از 7200 rpm جوابگو برای چند ماشین مجازی نیست, اگه هاردی که استفاده می کنید ssd باشه که دیگه عالی میشه . البته این به این معنی نیست که در غیر این صورت نمی تونید از esxi استفاده کنید یا توی اجرای ماشین مجازی به مشکل بر می خورید .

 

مورد پنجم :

طبیعتا روی PC چنتا هارد دارید که توش کلی اطلاعات شخصیتون هست . پس باید یک جوری به اطلاعات هاردتون دسترسی داشته باشید . راه حلی که من برای حل این مشکل استفاده کردم اینه که یک لینوکس سرور روی ESXi نصب کردم و دو تا هارد دیگه ام رو برای این ماشین مجازی اضافه کردم . نتیجه این شد که از داخل لینوکس سرورم می تونم به دو هارد دیگه ام رو که با فایل سیستم های ext4 و ntfs هستند, دسترسی داشته باشم. طبیعتا از این جا به بعدش دیگه مربوط به ESXi نیست و با روش هایی مثل samba یا ssh میشه به هارد ها دسترسی داشت .

 

مورد ششم :

وقتی نصب ESXi تموم شد و آی پی و دیگر تنظیمات اولیه رو ست کردید , دیگه نیازی به مانیتور و کارت گرافیک نیست . یعنی دیگه چیزی نداره که لازم باشه به مانیتور PC نگاه کنید ! پس با خیال راحت کارت گرافیک سیستم رو از کیس خارج کنید که هم :

۱. برق کمتری مصرف بشه.

۲. طول عمر کارتتون کاهش پیدا نکنه.

۳. دمای کلی کیس بالا نره.

۴. فضای پایین cpu باز بشه و جریان هوا بهتر صورت بگیره .

 

مورد هفتم :

اما می رسیم سر یکی از مشکلات اصلی یعنی رم . کلا توی مجازی سازی به شدت میشه وجود رم رو احساس کرد, موضوع فقط سر بیش تر بودن رم نیست بلکه بین رم های DDR2 و DDR3 و یا فرکانس رم هایی که استفاده می کنید تفاوت های چشمگیری هست . خوب من esxi رو روی DDR2 تست و آزمایش کردم اما در کل تا نسخه 5.1 حداقل 2 گیگ رم باید سیستمتون داشته باشه تا فقط نصب صورت بگیره و همین طور که ورژن esxi بالاتر بره مقدار رم پیش نیاز هم بالاتر میره . مثلا نسخه 5.5 و نسخه 6 به حداقل 4 گیگ رم لازم دارن.

ESXi 5.1

Supported server platform

For a list of supported platforms, see the VMware Compatibility Guide.

64-bit Processor
ESXi 5.1 will install and run only on servers with 64-bit x86 CPUs.
ESXi 5.1 requires a host machine with at least two cores.
ESXi 5.1 supports only LAHF and SAHF CPU instructions.
ESXi 5.1 requires the NX/XD bit to be enabled for the CPU in the BIOS.
ESXi 5.1 supports a broad range of x64 multicore processors. For a complete list of supported processors, see the VMware Compatibility Guide.

RAM
2GB RAM minimum
Provide at least 8GB of RAM to take full advantage of ESXi 5.1 features and run virtual machines in typical production environments.

Hardware Virtualization Support
To support 64-bit virtual machines, support for hardware virtualization (Intel VT-x or AMD RVI) must be enabled on x64 CPUs.
To determine whether your server has 64-bit VMware support, download the CPU Identification Utility from vmware.com.
Network Adapters
One or more Gigabit or 10Gb Ethernet controllers. For a list of supported network adapter models, see the VMware Compatibility Guide.

SCSI Adapter, Fibre Channel Adapter or Internal RAID Controller

For a list of supported storage controller models, see the VMware Compatibility Guide.

Installation and Storage
SCSI disk or a local, non-network, RAID LUN with unpartitioned space for the virtual machines.
For Serial ATA (SATA), a disk connected through supported SAS controllers or supported on-board SATA controllers. SATA disks will be considered remote, not local. These disks will not be used as a scratch partition by default because they are seen as remote. Note: You cannot connect a SATA CD-ROM device to a virtual machine on an ESXi 5.1 host. To use the SATA CD-ROM device, you must use IDE emulation mode.
Supported storage system:  ESXi 5.1 supports installing on and booting from these storage systems:
SATA disk drives. SATA disk drives connected behind supported SAS controllers or supported on-board SATA controllers.
LSI1068E (LSISAS3442E)
LSI1068 (SAS 5)
IBM ServeRAID 8K SAS controller 
Smart Array P400/256 controller 
Dell PERC 5.0.1 controller

SATA disk drives. Supported on-board SATA include:
Intel ICH9
NVIDIA MCP55
ServerWorks HT1000
Note: ESXi does not support using local, internal SATA drives on the host server to create VMFS datastores that are shared across multiple ESXi hosts.
Serial Attached SCSI (SAS) disk drives supported for installing ESXi 5.1 and for storing virtual machines on VMFS partitions.
Dedicated SAN disk on Fibre Channel or iSCSI
For a list of USB devices supported for installing ESXi 5.1, see the VMware Compatibility Guide.
You can install and boot ESXi from an FCoE LUN using VMware software FCoE adapters and network adapters with FCoE offload capabilities. See the vSphere Storage documentation for information about installing and booting ESXi with software FCoE.

به لینک های زیر توجه کنید :

http://kb.vmware.com/selfservice/microsites/search.do?language=en_US&cmd=displayKC&externalId=1003661

https://pubs.vmware.com/vsphere-55/index.jsp?topic=%2Fcom.vmware.vsphere.install.doc%2FGUID-DEB8086A-306B-4239-BF76-E354679202FC.html

https://pubs.vmware.com/vsphere-60/index.jsp?topic=%2Fcom.vmware.vsphere.install.doc%2FGUID-DEB8086A-306B-4239-BF76-E354679202FC.html

 

مورد هشتم :

فکر نکنم دیگه چیزی باقی مونده باشه . حالا باید اقدام به نصب کرد . من ورژن 5.1 رو دانلود و نصب کردم شما متناسب با نیاز و سخت افزار خودتون می تونید هر ورژنی که دوست دارید رو دانلود و اقدام به نصب کنید , من برای دانلود لینک های زیر رو پیشنهاد می دم اما طبیعتا می تونید از هر جایی دانلود و اقدام به نصب کنید .

دانلود نسخه 6

دانلود نسخه 5.5

دانلود نسخه 5.1

خوبی لینک های بالا به اینه که md5 گذاشته که هم از اصالت فایل مطمین باشیم و هم بفهمیم که فایل iso خراب دانلود شده یا نه ( چون خراب دانلود شدن چیزی در این مقیاس که قراره میزبان بقیه سیستم عامل ها باشه , فاجعه حساب میشه )

 

مورد نهم :

بعد از دانلود باید نصب رو شروع کنیم . من 3 تا فیلم روی 3 نسخه ی بالا رو در نظر گرفتم که می تونید نگاه کنید و از روش پیش برید . تنها نکته ای که شاید باقی بمونه ایه که می تونید فایل iso رو با نرم افزاری مثل unetbooin روی فلش بریزید تا دیگه نیازی به رایت روی cd نباشه . هم چنین من خودم محل نصب رو یک فلش قرار دادم چون قرار بود روی چنتا سیستم دیگه هم بوت بشه . پس از این بابت هم مشکلی نیست .

یه جمله معروف که این جا هم هست : رو هر پارتیشنی که نصب می کنید, گراب میره اول اون دیسک ( که روش پارتیشن نصب رو انتخاب کردید ) می شینه . این جا هم همینه اما نمی دونم از گراب استفاده میشه یا چیز دیگه ای .

آموزش نصب نسخه 6

آموزش نصب نسخه 5.5

آموزش نصب نسخه 5.1

 

مورد دهم :

بعد از نصب باید با یک ابزار مدیریت به سرور متصل شد تا کانفیگ ها و استارت اولیه رو زد . این ابزار مدیریتی اسمش vsphere client نام داره که یک ابزار برای اتصال به سرور هست که روی بستر ویندوز کار می کنه و باید دانلود و نصب بشه .

دانلود کردن که کاری نداره اما چندتا نکته :

۱. نسخه vsphere client ای که می خواهید دانلود و نصب کنید باید متناسب با نسخه ESXi باشه .

۲. این برنامه مثل این که روی ویندوز XP و طبیعتا Server 2003 کار نمی کنه ! یعنی نصب میشه و حتی اجرا هم میشه اما موقع اتصال بهتون ارور می ده . البته مثل این که یک پچ از طرف ماکروسافت برای این موضوع ارائه شده اما این جور که معلومه صرفا برای سیستم های 64 بیتی هست . یعنی اگه ویندوز XP نسخه 32 بیتی دارید فکر نکنم بتونید به ESXi از طریق vsphere client متصل بشید . ( شاید هم بتونید ! تست کنید به من بگید ) . این مورد رو روی سرور 2003 نسخه 32 بیتی تست کردم و جواب هم داد . برای دانلود پچ ها می تونید از لینک های زیر استفاده کنید : ( هیچ گونه مسئولیتی در قبال آلوده بودن احتمالی فایل های exe زیر قبول نمی کنیم )

Platform: x64
Platform: ia64
Platform: i386

اما برای دانلود از ۳ روش می شه استفاده کرد :

۱. آی پی سرور خودتون رو توی مرورگر بزنید تا صفحه پیش فرض ESXi براتون باز بشه . توی این صفحه یک لینک دانلود به همراه توضیحات بهتون می ده که می تونید از روی همون دانلود کنید .

۲. به این لینک برید و متناسب با ورژن خودتون یکی رو دانلود کنید . ( توجه کنید که می خواهیم vsphere client رو دانلود کنیم )

۳. نسخه مورد نظر خودتون رو گوگل کنید و از یک جایی دانلود کنید :ی

 

مورد یازدهم :

بعد از انجام تمامی مراحل بالا و محیا کردن تمامی چیز هایی که برای مدیریت و اتصال به ESXi لازم است, اولین کار ساخت storage است . اگه اشتباه نکنم خود ESXi هم بهتون میگه که بیا یه دونه storage بساز … :ی

برای ساخت و در نظر گرفتن storage می تونید از هارد های داخل PC که به سیستم متصل هستند استفاده کنید و یا ( اگه اشتباه نگم ) از هارد هایی که درون شبکه هستند استفاده کنید . مثل shared storage ها و سیستم هایی که روشون open filer نصب هست و …

خب نصب ما روی PC بود پس چیزی مثل san storage با اون قیمت های زیادشون رو نداریم . از طرفی نمی خواهیم یک سیستم دیگه رو مستقیم درگیر این کار کنیم ! پس لازم هست یک هارد از داخل کیس برای این مورد در نظر بگیریم یا فضایی رو برای ساخت storage در نظر گرفته و خالیش کنیم .

یک نکته رو هم بگم که هر جا که گیر کردید کافیه یه ubuntu live cd بوت کنید و با ابزاری مثل gparted به مدیریت هاردتون بپردازید .

خب حالا که فضایی رو در نظر گرفتیم باید یک storage برای سرور بسازید, برای این مورد از این آموزش استفاده کنید :

آموزش اضافه کردن یک هارد داخلی به عنوان storage در esxi

 

مورد دوازدهم :

خب تبریک میگم جاهای سختش رو پشت سر گذاشتیم . حالا کافیه سیستم عاملی که می خوایم رو نصب کنیم . من آموزش رو طبق کاری که خودم انجام دادم جلو می برم یعنی در ادامه سعی می کنیم یک سرور لینوکسی راه اندازی کنیم .

برای نصب سیستم عامل یا باید نسخه iso رو داشت یا از cd یا DVD استفاده کرد, برای نصب از نسخه Iso می توان فایل iso رو داخل storage آپلود کرد یا مستقیم از روی سیستم خودمون برای نصب سیستم عامل انتخابش کرد . برای آپلود فایل iso ( و دیگر موارد ! ) کافیه به قسمت Configuration رفته و بر روی storage خودتون راست کلیک و گزینه Browse Datastore رو انتخاب کنید . حالا یک پنجره براتون باز میشه که از منو های بالا میتونید اقدام به آپلود یا دانلود کنید .

OSLearn.ir_001

آموزش نصب Centos بر روی esxi از روی فایل iso

 

مورد سیزدهم :

جالبه بدونید که می توان به esxi سرور ssh هم زد و خیلی از کارها رو داخل محیط shell پیش برد . یکی از این کار ها ممکن است خاموش یا ریست کردن سرور باشه چرا که ممکنه همیشه به ویندوز یا vsphere client دسترسی نداشته باشیم لذا باید راه دیگه ای برای این دسته از موارد انتخاب کنیم .

به صورت پیش فرض پروتکل ssh غیر فعال هست پس لازمه که از vsphere client اقدام به فعال کردن این پروتکل کنیم . برای این منظور :

1. به قسمت Configuration رفته و از سمت چپ گزینه Security Profile رو انتخاب می کنیم .

OSLearn.ir_002

 

2. حال بر روی گزینه Properties کلیک کرده تا پنجره Service Properties باز بشه .

OSLearn.ir_003

3. حالا به دنبال پروتکل ssh می گردیم و اون رو انتخاب می کنیم . توجه داشته باشید که اگه این سرویس غیر فعال بود بر روی start کلیک می کنیم . همچنین می توان گزینه start and stop with host را انتخاب کرد تا این سرویس همراه با روشن شدن سرور فعال گردد ( نیازی به فعال سازی پس از هر بار ریست نباشه )

OSLearn.ir_004

 

حالا اگه با یک اسکنر مثل nmap پورت 22 سرور رو اسکن کنیم می بینیم که پروتکل ssh فعال شده . اما برای خاموش یا ریست کردن سرور از طریق ssh به چه صورت باید عمل کرد ؟

جهت خاموش کردن :

~ # shutdown.sh && /sbin/poweroff

نکته : با استفاده از shutdown.sh تمامی سرویس ها به طور صحیح غیرفعال می کنیم و سپس با استفاده از poweroff اقدام به خاموش کردن سرور می کنیم .

جهت ریست کردن :

~ # reboot

 

مورد چهاردهم :

مورد آخری که می خواهیم بهش بپردازیم بخش لایسنس و مدت زمان استفاده رایگان هست . به صورت پیش فرض vmware به شما 30 روز مهلت استفاده میده اما توجه کنید که منظور از این 30 روز جمع ساعات روشن بودن سرور شماست ! نه این که از زمانی که نصب کردید 1 ماه بعدش لایسنس مجانیتون تموم بشه .

طبیعتا PC خونگی همیشه روشن نیست و اگه روزی 6 ساعت هم روشن باشه شما حدود 4 ماه می تونید بدون مشکل از این لایسنس استفاده کنید . ممکنه هر روز PC شما 6 ساعت روشن نباشه پس این مدت 4 ماه می تونه بسیار افزایش پیدا کنه .

ضمن این که در روز های پایان مدت استفاده رایگان می توان از کرک ها و سریال های موجود در اینترنت استفاده کرد .

 

خب فکر کنم تا همین جا کافی باشه یعنی تا همین جا هم میشه یک esxi server رو راه اندازی کرد و ازش استفاده کرد . طبیعتا نکات دیگه ای هم وجود داره که در مقاله های آینده در مورش صحبت خواهیم کرد .

 

منبع : او اس لرن دات آی آر | http://OSLearn.ir

نویسنده : E2MA3N

از این مطلب راضی هستید ؟ می خواهید به سایت کمک کنید ؟ رضایت خودتون رو با دونیت به ما اعلام کنید . برای دونیت روی خرید کلیک کنید . با تشکربرچسب ها : ,