منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

ترفند‌های خط فرمان لینوکس #۱: پنهان کردن ایمیل از دید بات‌ها!

خط فرمان لینوکس با اینکه ظاهری سیاه و ترسناک دارد در عین حال می‌تواند وسیله‌ی سرگرمی نیز باشد و یا حتی وسیله‌ای برای پیاده کردن ایده‌های ساده اما دوست داشتنی.

یکی از ایده‌هایی که امروز در وبسایت http://mylinuxbook.com دیدم و به نظرم ایده‌ی جالبی آمد، پنهان کردن ایمیل از دید بات‌ها و اسپمر‌ها است.

وقتی که ایمیل خود را به صورت کامل مثلا example@blognevis.tk در مطالب و یا وب‌سایت خود منتشر می‌کنیم. بات‌ها با پردازش متن، این ایمیل‌ها را پیدا کرده و آن‌ها را به پایگاه داده‌ی خود اضافه می‌کنند. این پایگاه داده از ایمیل‌ها بعدا به اسپمر‌ها و شرکت‌های تبلیغاتی فروخته می‌شود و اینباکس شما پر می‌شود از ایمیل‌های بی‌ربط و تبلیغات آزار دهنده.

به همین دلیل است که معمولا به جای نوشتن ایمیل آن را به صورت example [at] blognevis [dot] tk در وبسایت‌ها می‌بینیم.

اما روشی با مزه‌تر هم برای نمایش ایمیل به کاربران وجود دارد. کافیست از کد زیر برای پنهان کردن ایمیل استفاده کنید (البته این دستور مربوط به شل لینوکس است):

echo dummy@mylinuxbook.com | tr a-z@. n-za-m.@

خروجی این دستور

rknzcyr.oybtarivf@gx
است که شبیه به آدرس ایمیل نیست. حالا کافیست که به مخاطبان خود روش دیکد کردن آدرس ایمیل را یاد بدهید تا بتوانند با شما ارتباط برقرار کنند.

echo rknzcyr.oybtarivf@gx | tr a-z@. n-za-m.@

که خروجی این دستور همان ایمیل شما 

example@blognevis.tk
  است.

با این روش هم آدرس تماس خود را به بازدید کنندگان رسانده‌اید هم آن‌ها را با دستور tr آشنا کرده‌اید. برای آشنایی با دستور tr به اینجا سر بزنید.

منبع: mylinuxbook

The post ترفند‌های خط فرمان لینوکس #۱: پنهان کردن ایمیل از دید بات‌ها! appeared first on گاه‌نوشت‌های یک وبلاگ‌نویس.برچسب ها : , , ,