منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

تعدادی از دستورهای مفید در ای‌مکس

توی دو تا پست قبلی در رابطه با ای‌مکس اول از همه گفتیم که ای‌مکس چی هست و بعد از اون مقداری در رابطه با کلیدهای ترکیبی در ای‌مکس صحبت کردیم. توی این پست می‌خوام تعدادی از دستورهای ای‌مکس رو که ممکنه بکارتون بیاد بهتون بگم.

ابتدا دستور رو می‌گم و زیرش توضیح رو.

۱. اجرای ای‌مکس:

$ emacs
اگر طبق روال نصب در دو پست قبلی رفته باشید، با زدن این دستور ای‌مکس به صورت گرافیکی اجرا می‌شه. (البته اگه کسی خواست میشه کاری کرد که با زدن این دستور ای‌مکس تحت پوسته (شل) اجرا بشه) یا
$ emacs -nw
با زدن این دستور، ای‌مکس تحت پوسته (شل)  اجرا میشه و کل فضای پایانه (ترمینال) رو اشغال می‌کنه. برای یادگیری بیشتر توصیه میشه که حتما ای‌مکس رو تحت پایانه اجرا کنید تا مجبور بشید که یاد بگیرید. (-nw یعنی no window)

۲. تعیین اسم و محل ذخیره شدن فایل
خب حالا که ای‌مکس رو بازکردید، طبق چیزی که تو پست قبل گفتم، با C-x C-f اسم فایل و محل ذخیره شدن رو مشخص می‌کنیم. (این بار اسم فایل را test بگذارید و پسوندی برای آن مشخص نکنید)
 ۳. تعیین mode
چون در مرحله‌ی دو پسوندی برای فایلمون مشخص نکردیم، ای‌مکس نمی‌تونه تشخیص بده که ما به چه زبانی می‌خوایم کد نویسی کنیم، مشخص بودن زبان برنامه‌نویسی برای ای‌مکس فایده‌های زیادی برای ما داره، مثلا رنگی کردن کد، ایجاد فاصله به خودکار برای خواندن راحت‌تر کد (identation) و امکانات کامپایل کردن و غیره. خب اگه فایل ما پسوند داشت ای‌مکس fبه صورت خودکار mode رو تشخیص می‌داد، حالا ما باید به صورت دستی بهش بگیم که کد ما مثلا سی هست. برای این‌کار باید دستور زیر رو بزنیم.
M-x c-mode
یعنی ابتدا M-x رو بزنیم و سپس بنویسیم c-mode و سپس Enter را فشار دهیم.

برای بقیه‌ی زبان‌ها هم روال یکسان است، مثلا:
M-x c++-mode
M-x java-mode
۴. الآن که mode مشخص شد طبق پست قبل کدمون رو می‌نویسیم و کامپایل می‌کنیم.برچسب ها : , ,