منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

تغییر دایرکتوری shared VMs در VMware Workstation

با سلام خدمت دوستان . قبلا در این پست در مورد share کردن ماشین های مجازی موجود در سیستم صحبت کردیم و روند کار را بر روی VMware Workstation دنبال کردیم . در سیستم های مبتنی بر لینوکس و در واقع در توزیع های لینوکسی مسیر پیش فرض ماشین های مجازی share شده به صورت زیر می باشد :

/var/lib/vmware/Shared VMs

طبیعتا می توان این مسیر پیش فرض را حتی بعد از نصب VMware Workstation هم تغییر داد . به عنوان مثال آن را به یک دایرکتوری در یک پارتیشن دیگر تغییر داد .

اما نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که : به صورت پیش فرض و اکثر ماها پارتیشن های خودمون رو به صورت دستی و بعد از بارگزاری کامل سیستم عامل mount می کنیم . یعنی یا به صورت گرافیکی وارد پارتیشن خودمون میشیم و اون رو mount می کنیم یا با استفاده از ترمینال پارتیشن مربوطه رو mount می کنیم .

طبیعتا چیزی که باعث میشه ما به صورت remote بتونیم به ماشین های مجازی share شده در سرور متصل بشیم , فعال بودن یک سرویس خاص در سرور است .

از دو مطلب بالا می توان این نتیجه رو گرفت که اگه پارتیشن ما mount نشده باشد , سرویسی که معرفی شد نمی تواند به درستی کار کند و در هنگام start شدن به مشکل بر می خورد .

ساده ترین راه حل برای حل این مشکل این است که ابتدا پارتیشن های مورد نظر خود رو mount و سپس اقدام به فعال کردن سرویس مربوطه کنیم . این کار را می توان به صورت دستی و حتی با نوشتن چند خط اسکریپت انجام داد .

اما نام این سرویس vmware-workstation-server نام دارد و برای فعال کردن این سرویس می توان به شکل زیر در سرور استفاده کرد :

root@OSLearn ~ # /etc/init.d/vmware-workstation-server start

نکته 1 : می توان از stop برای توقف سرویس و status به منظور مشاهده وضعیت سرویس استفاده کرد .

نکته 2 : استفاده از یوزر روت یا sudo برای کار با این سرویس ضروری است .

نکته 3 : می توان خروجی فعال کردن سرویس را با اسکن کردن آی پی سرور بر روی پورت 443 مشاهده کرد :

root@OSLearn ~ # nmap -p 443 192.168.1.100

حال با دوسنتن این نکته می توان اقدام به تغییر مسیر پیش فرض shared VMs کرد . برای این منظور ابتدا VMware Workstation را باز می کنیم و به Preferences می رویم .

OSLearn.ir_01

حال به قسمت shared vms رفته و از قسمت shared vms location اقدام به تغییر مسیر پیش فرض می کنیم .

OSLearn.ir_02

منبع : او اس لرن دات آی آر | http://OSLearn.ir

نویسنده : E2MA3N

از این مطلب راضی هستید ؟ می خواهید به سایت کمک کنید ؟ رضایت خودتون رو با دونیت به ما اعلام کنید . برای دونیت روی خرید کلیک کنید . با تشکربرچسب ها : ,