منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

تغییر فرمت ویدئو در خط فرمان

کاربران گنو/لینوکس ممکن است به نرم‌افزاری برای تغییر قالب ویدئو نیاز نداشته باشند، زیرا نرم‌افزارهایی که برای پخش ویدئو در گنو/لینوکس استفاده می‌شوند، از اکثر فرمت‌های ویدئویی رایج پشتیبانی می‌کنند. با این حال ممکن است نیاز داشته باشید ویدئوهای خود را از طریق برخی ابزار و سیستم‌عامل‌های دیگر مشاهده کنید، مثلاً سیستم‌عامل آی‌او‌اس در آیپد و آیفون یا برخی سیستم‌عامل‌ها و ابزارها که از چند قالب خاص پشتیبانی می شود، بنابراین برای نمایش یک ویدئو در اکثر دستگاه‌ها نیاز به تغییر فرمت احساس می‌شود.

Swapnil-cli-presets

در مقاله‌ای که در قبلاً در سلام دنیا نوشته بود به معرفی چند ابزار گرافیکی پرداخته بودم، با این وجود در این آموزش به معرفی یک ابزار خط فرمان می‌پردازم که برای استفاده آنان فقط به خط فرمان نیاز است. با این حال روش‌های مختلفی برای این کار جود دارد که سعی می‌کنم در این آموزش چند روش کوتاه و ساده را با هم امتحان کنیم و فراموش نکنید برای انجام این کار صدها روش دیگر نیز قابل انجام است و وجود دارند.

Handbrake CLI

برای استفاده از این ابزار در ابتدا باید بستهٔ نرم‌افزاری «Handbrake CLI» نصب باشد. این ابزار ابزار خط فرمانی همان ابزار معروف Handbrake است که در این‌جا معرفی شده است. این ابزار در اکثر توزیع‌های گنو/لینوکس به راحتی نصب می‌شود.

HandBrakeCLI - i PATH-OF-SOURCE-FILE -o NAME-OF-OUTPUT-FILE --"preset-name

در دستور بالا عبارت بعد از i برای ورودی و فایل ورودی برای تغییر است و عبارت بعد از o نیز برای پرونده خروجی است. در آخر می‌توان نوع قالب از پیش تعریف شده‌ای را مشخص کنید،  با استفاده از دستور زیر فهرستی از این فرمت‌ها قابل مشاهده هستند.

[swapnil@arch ~]$ HandBrakeCLI --preset-list

 استفاده در عمل:

swapnil-encode-finished

خط فرمان توزیع خود را باز کنید، مثلاً ما می‌خواهیم ویدئویی را به فرمت دلخواه تبدیل کنیم. در دستور زیر می‌بینید که چگونه از این نرم‌افزار استفاده کرده‌ایم.

[swapnil@arch ~]$ HandBrakeCLI -i /home/swapnil/The Distributed  Genius.flv
 -o /home/swapnil/Videos/the_dstributed_genius.mp4 --preset="High Profile"

در دستور بالا ویدئوی ما با کیفیت بالایی در فایل MP4 ذخیره می‌شود.

ارسال نظر سریعبرچسب ها : , , , ,