منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

تفاوت etc/ با etc در آدرس دهی در لینوکس

با سلام خدمت دوستان . فرض کنید یک ترمینال یا شل در سیستم لینوکسی و یا یونیکسی خود باز کرده ایم و می خواهیم محتویات فایل shadow را ببینیم . می دانیم که فایل shadow محل قرار گیری اطلاعاتی از یوزر های مختلف می باشد که مهم ترین آن پسورد هش شده ی یوزر ها است .

خب نکته و بحث اصلی ما این جاست که چه طور باید این فایل را توسط یک ویرایشگر در ترمینال باز کنیم . منظور مسیر دقیق و مشخص این فایل است .

به صورت پیش فرض اگر ترمینالی جدید باز کنیم , مسیر جاری در home directory یوزر قرار می گیرد . که این امر با اجرای دستور pwd مشخص است :

root@OSLearn-Debian:~# pwd

OSLearn.ir_0

به صورت مرسوم آدرس فایل مورد نظر را کامل وارد می کنیم . یعنی می دانیم که فایل shadow در دایرکتوری etc که خود در / قرار دارد , ذخیره شده است . پس آدرس این فایل را به طور کامل وارد می کنیم :

root@OSLearn-Debian:~ # nano /etc/shadow

OSLearn.ir_1

خب حالا فرض کنید که / را در اول آدرس خود وارد نکنم . طبیعتا با ارور وجود نداشتن همچین فایلی در سیستم مواجه می شیم اما دلیل و فرق این دو در چیست ؟!

در دستور اول ما آدرس کامل و بی نقص وارد کرده ایم اما در حالت دوم یعنی :

root@OSLearn-Debian:~ # ls etc/shadow

OSLearn.ir_2

می گوییم که فایل shadow را در دایرکتوری etc که این دایرکتوری در مسیر جاری واقع شده است , باز کن !

پس این دو تفاوت هایی جدی با هم دارند . چیزی که باعث منتشر شدن این پست شده اینه که چه طور میشه کسی فرق بین این دو رو ندونه و در عین حال مسئولیت مدیریت یک تیم امنیتی رو بر عهده بگیره !

 

etc3

موفق و موید باشید

منبع : او اس لرن دات آی آر | http://OSLearn.ir

نویسنده : E2MA3Nبرچسب ها : , , , , , ,