منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

تنظیمات پردازنده در Hyper-V 2008

با سلام خدمت دوستان . مجازی سازی Hyper-V را می توان یکی از بهترین مجازی ساز ها و در مقابل مجازی سازی های تراز اولی مثل VMware ESXi دانست . در این مقاله به بررسی دقیق و ریز به ریز تنظیمات پردازنده همچون تخصیص منابع ، رزرو منابع ، اعمال محدودیت و … خواهیم پرداخت . لازم به ذکر است که تمامی مراحل در داخل کنسول گرافیکی Hyper-V و در داخل ویندوز سرور 2008 نسخه R2 پیاده سازی می شود.

مقدمه :

در هنگام ساخت ماشین مجازی در کنسول Hyper-V ، قسمتی برای تنظیم و تخصیص پردازنده به ماشین مجازی در نظر گرفته نشده است لذا جهت تغییر تنظیمات ( به عنوان مثال اضافه کرده هسته اضافه ، رزرو کردن منابع پردازنده و … ) باید به تنظیمات ماشین مجازی رجوع کرد.

برای این منظور در داخل کنسول Hyper-V بر روی ماشین مجازی مورد نظر راست کلیک کرده و گزینه Settings را انتخاب می کنیم و در پنجره باز شده به قسمت Processor مراجعه می کنیم .

OSLearn.ir_001

همان طور که مشاهده می کنید این پنجره به 3 بخش تقسیم شده است که در ادامه به بررسی دقیق این 3 بخش خواهیم پرداخت .

 

قسمت اول :

در قسمت اول یعنی در قسمت Number of logical Processors می توان تعداد هسته پردازنده ماشین مجازی را انتخاب کرد . به عنوان مثال سروری که دارای پردازنده 4 هسته ای است می تواند 1 الی 4 هسته در اختیار ماشین مجازی قرار دهد .

نکته : انتخاب تعداد هسته متناسب با منابع مصرفی ماشین مجازی تنظیم می گردد.

 

قسمت دوم :

در قسمت دوم و یا در قسمت Resource Control می توان مقداری از پردازنده را به عنوان رزرو برای ماشین مجازی و یا یک لیمیت و محدودیت برای استفاده از منابع پردازنده در نظر گرفت و همچنین اولیوت استفاده از منابع (پردازنده) بین ماشین های مجازی را تنظیم و کانفیگ کرد.

نکته : تمامی مقدار ها بین 0 الی 100 و به صورت درصد در نظر گرفته می شود .

 

: Virtual machine reserve

در این قسمت می توان مقداری از منابع که می خواهیم برای ماشین مجازی به صورت رزرو در نظر گرفته شود را مشخص می کنیم. ( به صورت درصد )

: Percent of total system resources

در این قسمت می توان درصد منابع ( پردازنده ) اشغال شده در داخل سرور فیزیکی را مشاهده کرد . توجه داشته باشید که این قسمت متناسب با مقدار Virtual machine reserve و هم چنین تعداد هسته های تعیین شده برای ماشین مجازی تغییر می کند.

: Virtual machine limit

با استفاده از این قسمت می توان محدودیتی برای استفاده از منابع ( پردازنده ) تعیین کرد . مقدار پیش فرض این قسمت 100 ( درصد ) است و به این معناست که ماشین مجازی می تواند تمامی منابع ( پردازنده ) را مصرف کند . می توان بسته به نوع کار ماشین مجازی یک لیمیت و محدودیت جهت استفاده از منابع ( پردازنده ) در نظر گرفت . مثلا تعیین کرد که ماشین مجازی مورد نظر تنها 50 درصد از منابع ( پردازنده ) را بتواند استفاده کند.

: Percent of total system resources

در این قسمت می توان مقدار مصرف منابع ( پردازنده ) در داخل سرور فیزیکی را مشاهده کرد . توجه داشته باشید که این قسمت متناسب با Virtual machine limit و هم چنین تعداد هسته های تعیین شده برای ماشین مجازی تغییر می کند.

: Relative weight

با استفاده از قسمت می توان اولویت استفاده منابع ( پردازنده ) را در بین ماشین های مجازی تعیین کرد به صورتی که هر کدام از ماشین های مجازی که مقدار پیش تری در این قسمت داشته باشند ، اولویت بالاتری برای استفاده از منابع ( پردازنده ) را دارند.

 

مثال : سرور فیزیکی ما پردازنده ای 4 هسته ای دارد و برای یک ماشین مجازی 1 هسته پردازنده و مقدار Virtual machine reserve را 35 درصد در نظر گرفته ایم یعنی 35 درصد از 1 هسته پردازنده ، برای ماشین مجازی رزرو شده است و یا به عبارت دیگر 8 درصد از کل پردازنده ، برای ماشین مجازی به صورت رزرو در نظر گرفته شده است.

OSLearn.ir_002

 

مثال : سرور فیزیکی ما پردازنده ای 4 هسته ای دارد و برای یک ماشین مجازی 1 هسته پردازنده و مقدار Virtual machine limit را 80 درصد در نظر گرفته ایم یعنی ماشین مجازی تنها استفاده از 80 درصد 1 هسته از پردازنده سرور فیزیکی را دارد و یا به عبارت دیگر تنها توان استفاده از 20 درصد کل پردازنده را دارد.

OSLearn.ir_003

 

قسمت سوم :

قسمت سوم و یا Processor compatibility دارای دو آپشن کاربردی می باشد که در ادامه به بررسی هر یک خواهیم پرداخت .

: Migrate to physical computer with a different processor version

 با فعال کردن این گزینه امکان انتقال ماشین مجازی به یک سیستم فیزیکی ( با پردازنده ای متفاوت ) محیا می شود.

: Run ad older operating system, such as Windows NT

با فعال کردن این گزینه امکان نصب و اجرا سیستم عامل های قدیمی مثل Windows NT فراهم می شود.

 

 

منبع : او اس لرن دات آی آر | http://OSLearn.ir

نویسنده : E2MA3N

مطلب اضافه ، سوال و بحث پیرامون این ارسال دارید ؟ لطفا آن را در انجمن سایت مطرح کنید .

از این مطلب راضی هستید ؟ می خواهید به سایت کمک کنید ؟ رضایت خودتون رو با دونیت به ما اعلام کنید . برای دونیت روی خرید کلیک کنید . با تشکربرچسب ها :