منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

تنظیم پراکسی بر روی کلاینت های لینوکسی

اسکویید پراکسی سرور که قابل نصب در توزیع های لینوکسی، سیستم عامل های یونیکسی دیگر مانند FreeBSD, Solaris و غیره است. هدف از راه اندازی یک پراکسی سرور، کنترل ترافیک شبکه و درخواست های کاربران بر روی شبکه می باشد. قوانینی تنظیم می کنیم که کدام کاربران، چگونه از ترافیک و سرویس های شبکه استفاده کند. نخستین قدم تنظیم پراکسی سرور (اسکویید) و ایجاد قوانین است. پس از تنظیم پراکسی سرور ماشین های کلاینی را تنظیم می کنیم که در توزیع های لینوکسی (و دیگر سیستم عامل های یونیکسی) به دو صورت خطی و گرافیکی انجام می گیرد.تنظیم گرافیکی بر غالبا بر روی مرورگر اینترنتی کلاینت انجام می شود. پر کاربرد ترین مرورگر اینترنتی توزیع های لینوکسی فایرفاکس می باشد که تنظیم پراکسی بر روی فایرفاکس در تمامی سیستم های عامل با توجه به نسخه آن یکسان است.

تنظیم فایرفاکس

از مسیر زیر پنجره Connection Settings را باز کنبد.

Edit -> Preferences -> Advanced -> Network -> Settings

سپس گزینه Manual proxy configuration را انتخاب ود فیلد HTTP Proxy آدرس اسکویید سرور (پراکسی سرور) شبکه تان و در فیلد Port را وارد کنید. بطور پیش فرض شماره پورتی که اسکویید (پراکسی سرور) بر روی آن به درخواست ها گوش می دهد، 3128 است.

تمامی آنچه که در کلاینت انجام می دهیم معرفی آدرس و پورت پراکسی سرور شبکه تان است. در لینوکس برای تنظیم پراکسی تحت محیط خط فرمان باید یک متغیر به نام http_proxy (دقت کنید تمامی حرف ها کوچک هستند) را تعریف کنیم و سپس آدرس و پورت پراکسی را به عنوان مقدار به آن بدهیم. تنظیم و ایجاد این متغیر در محیط خطی بطور مثال زمانی که می خواهید از اینترنت فایلی را با wget دانلود کنید یا نیاز به مرور اینترنت از خط فرمان توسط ابزاری مانند lync و یا اینکه یک بسته rpm را از خط فرمان نصب کنید اما به دلیل تحریم ها نمی توانید آن فایل را دانلود کنید، پس لازم است که این متغیر را تنظیم و مقدار دهی کنید. شکل کلی آن بصورت زیر است :

export http_proxy=http://server-ip:port

مطابق با تنظیمات شبکه آدرس و پورت را وارد کنید. بطور مثال

export http_proxy=http://192.168.1.100:3128

اما این تنظیمات موقتی بوده. اگر می خواهید متغیر http_proxy بصورت سراسری برای تمامی کاربران ایجاد و مقدار دهی کنید دستور بالا را در فایل etc/profile/ وارد کنید:

vi /etc/profile

export http_proxy=http://192.168.1.100:3128برچسب ها : , , , , , , ,