منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

تور تصویری elementary OS Freya زیباترین توزیع لینوکس

چهار روز پیش توزیع زیبای elementary بتا دوم و آخر نسخه Freya خود را منتشر کرد. من این توزیع را دریافت و به صورت زنده بوت کردم و طی یک ساعت کار با آن تصاویر زیر را برایتان تهیه کردم. elementary تا انشار نهایی Freya تغییر ظاهری نخواهد داشت پس میتوان این تصاویر را، به عنوان تصاویر انتشار نهایی در نظر گرفت.

وقتی elementary را برای اولین بار بوت میکنید چنین تصویری جلوتان ظاهر میشود. دسکتاپ فوق العاده شیک و مینیمال است. در بالا یک پانل شفاف قرار گرفته که در سمت چپش اجراگر، وسط ساعت و در راست تنظیمات سیستمی مثل اندیکاتور صدا، شبکه  و غیره قرار گرفته. پایین صفحه هم داک است که آیکن برنامه‌های مورد علاقه و/یا در حال اجرا در آن جای میگیرد.

درباره سیستم Freya

پانال بالا هوشند است، به این معنی که اگر تصویر پس‌زمینه تیره‌ای انتحاب کنید پانل کامل شفاف نمایش داده میشود و فقط متن و آیکن‌ها رو میبینید، اگر تصویر روشن باشه پانل به رنگ خاکستری در می آید.

پانل تیره رنگ Freya

اگر پنجره‌ای رو ماکسیمایز کنید، پانل بالا کاملا مشکی میشود.

پنجره ماکسیمایز و پانل مشکی

elementary با برنامه‌های منتشر میشود که یا به طور خاص برای آن نوشته شده‌اند یا کمتر آن‌ها را در توزیع‌های دیگر به صورت پیش‌فرض دیده‌ایم.

وظیفه مدیریت رایانامه‌ها به عهده Geary هست. متاسفانه موفق نشدم Geary را با Gmail سازگار کنم پس از اسکرین شات خبری نیست. فکر نمیکنم پشتیبانی مناسب از متن راست به چپ هنوز به این برنامه اضافه شده باشد.

elementary برای مرورگر Midori را انتخاب کرده. با این‌که از آخرین باری که آن را تست کردم پیشرفت فراوانی داشته اما MIdori هنوز مرورگر خوبی نیست و در مقایسه با فایرفاکس به طرز قابل ملاحضه‌ای در باز کردن صفحات کنده‌تر است.

مرورگر midori

اپلیکشن ویدئو بسیار مینیمال و ابتدای است. این اپلیکشن حتی قسمتی برای نمایش اینکه چه ویدئویی در حال پخش است و سایزش چیست ندارد. ولی ظاهرش زیباست!

پخش کننده ویدئو ساده Freya

اپلیکشن موزیک Noise هم مانند ویدئو ساده است. دایرکتوری موزیک‌های خود را به آن بدهید تا آن‌ها را با کاور آلبوم یا سبک نشان داده و پخش کند.

موزیک پلیر Noise

اپلیکشن ترمینال elementary هم مانند بقیه مینیمال است، مشکی با پس‌زمینه‌ای تیره و شفاف. ترمینال تمام توزیع‌ها باید این شکلی باشد!

ترمینال Freya

چیز زیادی برای گفتن در مورد مدیر فایل وجود ندارد. این مدیرفایل، با یک کلیک فایل‌ها را اجرا و دایرکتوری‌ها را باز میکند و هیچ بخشی برای تغییر این عملکرد وجود ندارد.

مدیرفایل Freya

اجراگر میزکار از دو طریق قابل اجراست، کلیک بر روی اسمش در بالا سمت چپ یا زدن کلید ترکیبیه Super + Space .

اجراگر اپلیکشن Freya

کلیک روی هر آیکن، باز کردن هر منو یا بسته هر پنجره با انمیشن زیبایی همراه شده که حس زنده بودن دلنشینی را به elementary داده. توجه به جزئیات مثل انیمیشن جا بازکردن داک پلنک و بعد ظاهر شدن آیکن موقع اجرای برنامه جدید قابل تحسین است.

البته elementary خالی از اشکال نیست. انمیشن‌‌ها کاملا روان نیستند (تا حدود زیادی ممکن است بابت درایور گرافیک قدیمی باشد) پنجره فایرفاکس بعد از بستن خاکستری و بعد محو میشود.

طی یک ساعتی که elementary در حال اجرا بود سیستم در وضعیت پایدار قرار داشت. در تصویر زیر که حین پخش ویدئویی در یوتوب گرفته شده، مصرف کم حافظه میزکار المنتاری فابل ملاحظه است. استفاده از پردازنده بابت رمزگشایی ویدئو و قدیمی بودن درایورهای گرافیک است.

وضعیت پایداری Freya

چه فکر میکنید؟ به اندازه کافی برای دانلود elementary و تست آن وسوسه شده‌اید؟ بتا دوم elementary os Freya از وب‌سایت تازه طراحی شده‌اش قابل دریافت است.برچسب ها :