منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

توزیع Fedora Linux 34 Beta منتشر شد

linux-fedora34-beta

تیم توسعه ی پروژه ی فدورا خبر انتشار نسخه ی Fedora Linux 34 Beta را اعلام کرد. فدورا ۳۴ بتا به همراه دسکتاپ های متنوع و با معماری های مختلفی هم اکنون در دسترس می باشد و کاربران می توانند آن را دانلود و استفاده کنند.

فدورا ۳۴ بتا مانند سایر نسخه ی پیشین خود ویژگی های جدید و تغییراتی را به همراه دارد. برخی از مهمترین آنها به شرح زیر می باشند.

 

ویژگی BTRFS transparent compression :

پس از آنکه لینوکس فدورا ۳۳ در نسخه های مختلف دسکتاپ از فایل سیستم BTRFS به صورت پیش فرض استفاده کرد، اکنون Fedora Linux 34 Beta قابلیت transparent compression برای فضای دیسک بیشتر را امکان پذیر می کند. این کار با کاهش تقویت نوشتن (write amplification) برای دیسک های حالت جامد (solid-state disks)، طول عمر رسانه های مبتنی بر فلاش (flash-based media) را افزایش می دهد. این فشرده سازی عملکرد خواندن و نوشتن برای پرونده های بزرگتر (larger files) را بهبود می بخشد.

 

جایگزینی PulseAudio با PipeWire :

Desktop audio از PulseAudio به PipeWire جهت mix و مدیریت صدا منتقل می شود. PipeWire از تاخیر کم (low-latency) برای موارد استفاده صوتی حرفه ای پشتیبانی می کند و همچنین دارای طراحی بهتری برای container ها و برنامه ها در Flatpaks می باشد.

ادغام PipeWire همچنین فضایی را فراهم می کند که فقط یک زیرساخت صوتی بتواند از موارد دسکتاپ و استفاده حرفه ای برای مخلوط کردن (mixing) استفاده کند.

 

Fedora Workstation :

Fedora 34 Workstation Beta شامل GNOME 40 ، جدیدترین نسخه منتشر شده از محیط دسکتاپ GNOME است.

 

جهت دانلود نسخه های مختلف لینوکس فدورا ۳۴ بتا می توانید به وب سایت رسمی پروژه فدورا مراجعه کنید:

https://getfedora.org

 

The post توزیع Fedora Linux 34 Beta منتشر شد first appeared on طرفداران فدورا.برچسب ها : , , , , , , , , , ,