منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

جاسوس افزار داخلی اوبونتو را چگونه غیر‌فعال کنیم!

حتماً می‌دانید که در نسخه‌های جدید اوبونتو قابلیت وجود دارد که هنگامی در دش یونیتی چیزی را جستجو می‌کنید سریعاً بدون آنکه بدانید به شما موارد مختلفی از اینترنت از سایت آمازون، ebay و دیگر نقاط جمع‌آوری می‌کند که این عمر مستلزم ارسال اطلاعات به سرور کنونیکال خواهد بود یعنی اگر شما در سیستم خود به دنبال فایل خاص یا هر چیز دیگر باشد آن اطلاعات به سرور کنونیکال ارسال خواهد شد و … . (این اتفاق از اوبونتو ۱۲٫۱۰ رخ‌داده است!)

51ccb7eb9c941

این موضوع باعث اعتراض کاربران اوبونتو و حتی ریچارد استالمن بوده است تا جایی که ریچارد استالمن این ابزار در یونیتی را یک بدافزار در یک نرم‌افزار آزاد نامیده است. بااین‌حال اگر می‌خواهید این بدافزار درونی اوبونتو را غیرفعال کنید از روش زیر استفاده کنید.

وارد تنظیمات اوبونتو شوید سپس از بخش Security and Privacy تیک مربوط به جستجو در دش که شامل موارد آنلاین شود را بردارید. لازم به ذکر است این موضوع فقط در یونیتی و اوبونتو موجود است و در دیگر میزکارها و توزیع‌ها موضوعیت ندارد.

ubuntu_spyware

به جز مورد بالا می‌توانید از دستور زیر نیز استفاده کنید:

gsettings set com.canonical.Unity.Lenses disabled-scopes "['more_suggestions-amazon.scope', 'more_suggestions-u1ms.scope', 'more_suggestions-ebay.scope', 'more_suggestions-ubuntushop.scope', 'more_suggestions-skimlinks.scope']"

 

ارسال نظر سریعبرچسب ها : , , , ,