منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

حل مشکل ارتباط با اینترنت!

مدتی قبل یه مطلب گذاشته بودم در مورد اینکه با eeepcـم توی خونه مشکل دارم و اگه اندازه درخواست‌ها زیاد بشه اینترنتم کار نمی‌کنه.
نتیجه این مشکل این بود که مثلا بعد از وارد کردن رمز gmail وارد مرحله بعدی نمی‌شد یا اگه توی بلاگ می‌خواستم مطلب بزارم نمی‌شد و …
این مشکل باقی بود تا هفته پیش که رفتم تهران‌لاگ. اونجا این موضوع را با یکی از دوستان در میون گذاشتم و اون هم گفت یکی دیگه از دوستاش هم مشابه این مشکل را داشته و حلش کرده. قرار شد که برام بپرسه و خبر بده.
یکی دو روز بعد ایمیل زد و گفت مشکل از تنظیم mtu است.
اتفاقا همون روز یکی از دوستان همکار هم سر یه صحبتی گفت که POL اینطور مشکلی داره و باید تنظیم‌ mtu را عوض کنی. خودش عدد ۱۲۸۰ را پیشنهاد کرد (چیزی بود که خودش استفاده می‌کرد) و البته گفت با ping -s SIZE می‌شه این عدد را دقیق پیدا کرد.
شب که رفتم خونه اول با دستور ifconfig wlan0 mtu 1280 سعی کردم مشکل حل بشه. با اینکه mtu عوض شده بود اما به نظر می‌رسید مشکل باقیه. بنابراین رفتم داخل پنل کنترل مودم و از اونجا این مقدار که روی auto بود را آوردمش روی حالت دستی و عدد mtu را از ۱۴۹۰ که مقدار پیش‌فرض برای ارتباط‌های pppoe است را تغییرش دادم به ۱۲۸۰ و مشکل حل شد!
البته هنوز نفهمیدم این مشکل چطور بود که فقط توی linux دیده می‌شد اما توی ویندوز مشکل وجود نداشت! و چرا با تغییر mtu توی لینوکس حل نشد! احتمالا این مطلب مینونه کمک کنه. در این مطلب با استفاده از iptable مقدار mtu را در هنگام ایجاد ارتباط (بسته sync) به مقدار دلخواه کم یا زیاد می‌کند.

ارسال نظر سریعبرچسب ها : , , , , , , , , ,