منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

خالق MySQL دربارهٔ MariaDB می‌گوید

خالق MySQL، مایکل وایدنیس (معروف به Monty)، درباره این‌که چرا دیگر نباید از MySQL استفاده کرد، می‌گوید. او بعد از این‌که شرکت سان توسط اوراکل خریداری شد، MySQL را فورک (Fork) کرد و MariaDB را ساخت.
او و تیمی که MySQL را گسترش می‌دادند باور داشتند که اوراکل دوست متن‌باز نیست و برای این MariaDB را ساختند که می‌خواستند کد MySQL برای همیشه آزاد بماند.
اگرچه همچنان استفاده از MySQL در رتبه دوم قرار دارد، اما وایدنیس معتقد است، به‌زودی استفاده از MySQL کم‌رنگ‌تر می‌شود و MariaDB به رتبه‌های نخست می‌رسد. یکی از دلایل وایدنیس این است که اوراکل برای کد MySQL کاری انجام نمی‌دهد.
او می‌گوید «واقعیت این است که دلیلی وجود ندارد که به جای استفاده از MariaDB از MySQL استفاده کرد، اما دلایل متعددی وجود دارد که باید از MariaDB استفاده کرد.»
مقالهٔ کاملی در سایت دنیای کامپیوتر وجود دارد و دیدگاه‌های وایدنیس را مطرح می‌کند و کسانی که علاقه به پایگاه‌داده دارند، توصیه می‌شود که مقاله را بخوانند.

منبع اصلی خبر


دیدگاه‌ها: (۲)

Ramin Najjarbashi <پنج‌شنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۲ - ۱۷:۴۱>

واقعیت اینه اونقدر هم فرق ندارن!
In practice, open source stands for criteria a little weaker than those of free software. As far as we know, all existing free software would qualify as open source

“http://www.gnu.org/philosophy/open-source-misses-the-point.html”

سامان <پنج‌شنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۲ - ۱۶:۵۲>

این قسمت:
" اوراکل دوست متن‌باز نیست و برای این MariaDB را ساختند که می‌خواستند کد MySQL برای همیشه آزاد بماند."
متن باز و آزاد رو خلط کرده.