منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

در وصف زبان پرل Perl

Perl Language

زبان پرل یکی از قدیمی ترین زبان های اسکریپت نویسی است که کم کم در حال فراموش شدن است.این در حالی است که جایگزین مناسبتری نسبت به پرل در بسیاری از موارد هنوز وجود ندارد که از این موارد میتوان به تحلیل داده های متنی اشاره کرد.

پرل در ابتدا در ناسا توسط لری وال ساخته شده و در ادامه برای کاربرد های تحقیقاتی، نظامی و هوش مصنوعی از آن استفاده های بسیاری شد.همچنین به دلیل قدرت بسیاری که در تحلیل داده ها دارد زبان محبوب هکر ها برای نوشتن اکسپلویت ها بوده است.

زبان پی‌اچ‌پی که یکی از معروف ترین و پر استفاده ترین زبان ها در فضای وب میباشد ایده برداری های بسیار زیادی از پرل داشته که کاملا مشهود است.

از نظر دشواری پرل یکی از زبان های بسیار ساده به شمار میرود، زیرا دارای توابع بسیار زیادی برای انواع کارها و همچنین آزادی بیشتری در مقدار دهی متغیر ها میباشد.

متاسفانه در سالهای اخیر زبان پرل کم کم به فراموشی سپرده شده.مخصوصا در ایران به دلیل نبودن منابع فارسی آشنایی بسیار کمی با این زبان وجود دارد و با وارد شدن زبان پایتون بسیاری از افراد به جای پرل به سمت زبان پایتون روی آوردند که زبانی بسیار جامع تر است ولی با این وجود در بسیاری از موارد قادر به گرفتن جایگاه پرل نیست.

به امید آنکه پرل جایگاه حقیقی خود را بازیابد…برچسب ها : ,