منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

دولت ایران استفاده از ویندوز را در دستگاه‌های دولتی ممنوع کرد

بر اساس مصوّبه جدید دولت تدبیر و امید، دستگاه‌های اجرایی کشور باید در مدّت شش ماه، سامانه‌های رایانه‌ای خود را از نرم‌افزارهای مایکروسافت به سامانه‌های گنو/لینوکسی تغییر دهند.

به گزارش پایگاه اطلّاع‌رسانی شبکه‌ی خبر، مدیرکلّ ارتباطات و فن‌آوری اطّلاعات استان زنجان اعلام کرد: «بر اساس آخرین مصوّبه‌ی هیأت دولت، تمام دستگاه‌های دولتی باید برای اجرای طرح مهاجرت برنامه‌ی مناسبی تدوین کنند».

مرتضا شهامی افزود: «طرح مهاجرت، حرکت از نرم‌افزارهای وابسته به شرکت مایکروسافت به سوی نرم افزارهای آزاد محسوب می‌شود».

شهامی تأکید کرد: «دستگاه‌های دولتی، شش ماه از ابلاغ این مصوّبه فرصت دارند تا برنامه‌ی خود را تدوین و به اداره‌کلّ ارتباطات و فن‌آوری اطّلاعات تحویل دهند».

وی اضافه کرد: «نرم‌افزارهای آزاد، مجموعه‌ای از نرم‌افزارها هستند که هر شخصی می‌تواند متناسب با نیاز و سلیقه‌ی خود در کدهای آن دست برده و نرم‌افزار اصلی را براساس میل شخصی تغییر دهد».

وی خاطر نشان کرد: «این نرم‌افزارها با کدهای آزاد و رایگان در اختیار دیگران قرار می‌گیرند و همچون نرم افزارهای شرکت مایکروسافت شامل قوانین کپی‌رایت نمی‌شوند و انحصاری نیستند».

شهامی با تأکید بر لزوم تغییر رویّه‌ی کاربران از ویندوز به گنو/لینوکس افزود: «هم‌اکنون تمامی ادارات کلّ ارتباطات و فن‌آوری اطّلاعات در سطح کشور در همه‌ی سیستم‌های خود از گنو/لینوکس استفاده می‌کنند و دیگر ویندوز در این مجموعه‌ها مورد استفاده قرار نمی‌گیرد».

منبع اصلی خبر

Google+ Google+ Google+


دیدگاه‌ها: (۳۲)

وحید رضا یزدخواستی <سه‌شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۴:۲۹>

خبر جالبی بود اما متاسفانه به قول جناب قادری نه تنها عجولانه بلکه غیر قابل انجام ! من خودم به عنوان یک شرکت کوچک که یک سالی هست سعی بر پورت کردن نرم افزار ها و سرویس ها از ویندوز به ubuntu و کلا لینوکس دارم نتونستم حتی ۵۰ درصد کرا را انجام بدهم ! زیر ساخت های کشور برای این کار آماده نیست ، خیلی ها اصلا شناختی از لینوکس ندارند و ما ایرانی ها در مقابل تغییر انعطاف پذیر نیستیم ! برای این کار ها نباید زمان تعیین کرد بلکه باید برنامه ریزی کوتاه مدت و بلند مدت داشت.

از اون مصوبه هایی هستش که به جایی نمیرسه و فقط حرف و امضا هستش ! ویل در کل به خاطر چنین تفکری خوشحال هستم !

Ata Fata <سه‌شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۲ - ۲۰:۲۸>

من شنیدم این کار قبلا تو وزارت خونه ی فناوری اصلاعات و ارتباطات صورت گرفته(در دولت 10م)

امیرحسین <چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۲ - ۰۱:۳۳>

اما من تو مدت سه هفته دیگه کلا سوییچ کردم رو ابونتو و الانم مشکلی ندارم
البته تو کارای گرافیکی شرکت مجبورم فتوشاپ رو با ویندوز ران کنم که اونم دنبالش نبودم
به نظرمخیلی کارها راحت تر وروون تر تو لینوکس انجام میشن

امیرحسین <چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۲ - ۰۱:۳۵>

البته منظورم اصلا این نیست که تو شیش ماه این کار انجام بشه
اما به نظرم برنامه قوی پشتش باشه ممکنه تو شیش ماه یا یک سال به جاهای قابل قبول برسه

امیرحسین <چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۲ - ۰۱:۳۸>

من تنها سیستم ATM رو که دیدم (بانک سینا و سامان استفاده میکنن) (البته ندیدم یکی از دوستان مسول نصب و نگه داری و این کاراشون بود) میگفتن با لینوکس ران میشه