منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

دکمه های Right to Left و Left to Right در لیبره آفیس

امیدوارم شما هم مثل بنده٬ اوبونتوی خودتون رو به نسخه ۱۳٫۰۴ ارتقا داده باشین. از آنجا که بسیاری از سایتهای فارسی‌زبان آموزش نصب این سیستم‌عامل رو ارائه کردند٬ لذا بنده صلاح ندونستم به انجام کاری تکراری بپردازم.

این نکته رو هم بگم که از این پست به بعد آموزشها در قالب اوبونتو ۱۳٫۰۴ تست و ارائه خواهند شد.

نمونه‌هایی از نصب اوبونتو ۱۳۰۴:

لینوکس سیزن

لینوکس ری‌وی‌یو

و اما اصل ماجرا: همانطور که مطلع هستید با نصب نسخه ۱۳٫۰۴ اوبونتو٬ LibreOffice Version 4.0.2.2 نصب خواهد شد. نمیدونم چقدر از لیبره‌آفیس استفاده کردید ولی با توجه نیازهایی که ما فارسی‌زبانان در راست‌چین نمودن نوشته‌ها داریم٬ اولین مشکلی که با آن دست و پنجه نرم خواهیم کرد فقدان دکمه‌های Right-To-Left و Left-To-Right در لیبره‌آفیس رایتر هست.

برای انجام اینکار٬ بعد از گشودن LibreOffice Writer وارد منوی Tools شده و روی گزینه Options کلیک کرده و سپس در ستون سمت چپ پنجره جدیدی که باز شده؛ بر روی گزینه Language Setting و سپس زیرشاخه Language کلیک کنید.

در بخش Default language for documents منوی کشویی CTL رو بر روی Farsi قرار داده و در بخش Enhanced language support نیز تیک گزینه Show UI elements for Bi-Directional writing را فعال کرده و سپس با کلیک بر روی دکمه OK تغییرات را اعمال کنید.

\"\"مشاهده می‌شود که آیکونهای RTL و LTR در تولبار نمایان شدند.

\"\"تذکر: در صورت عدم نمایش آیکونهای مذکور با یکبار بستن LibreOffice Writer و باز کردن دوباره آن به مطلوب خود خواهید رسید.

همینطور در انتها امیدوارم سحر خانوم٬ حداقل این‌بار و بر خلاف معمول همیشه، اعتراضی نسبت به این آموزش نداشته باشند!!!برچسب ها : , , ,