منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

رابط کاربریِ جدید آناکوندا را دیده اید؟

آناکوندا (Anaconda)، نصاب فدورا، یکی از بهترین نصاب های موجود در بین توزیع های لینوکس و BSD است. البته با اینکه مشکلات خودش را هم دارد ولی یکی از کامل ترین نصاب هاست و بیش ترین ویژگی ها و تنظیمات را در بین نصاب های موجود داراست. آناکوندا اکثر امکاناتی که نیاز دارید را ارائه می دهد، به علاوه ی اینکه استفاده از این امکانات را هم بسیار ساده کرده است. هرمرحله از رابط کاربریِ آناکوندا به اندازه ی کافی ساده است تا بتوانید به راحتی در آن پیش روی کنید. اما در نسخه ی پایدارِ بعدیِ فدورا یعنی فدورا ۱۸، آناکوندا ظاهر کاملاً جدیدی خواهد داشت و رابط کاربری خود را یک تغییر اساسی خواهد داد.
دلیلی که رسماً برای طراحیِ ظاهر جدید بیان شده این است که “رابط گرافیکیِ فعلی واقعاً پا به سن گذاشته و برای کاربران و توسعه دهندگان تکراری شده است.”
نسخه ای از آناکوندا که به همراه فدورا ۱۸ خواهد آمد هنوز در مرحله ی آلفاست اما به نظر می رسد که اکثرِ کار انجام شده است. تنها چیزی که با قی مانده، صیقل دادنِ لبه های تیز برنامه است.
اگر نسخه های پیش از انتشارِ فدورا ۱۸ را دانلود و نصب نکرده اید، این تصاویر به شما نشان خواهد داد که آناکوندای جدید چگونه است.
یک مرحله قبل از این که آناکوندا اجرا شود منوی بوت را می بینیم که هنوز همان منوی بوت همیشگی است.
\"منوی

این مرحله ی انتخاب زبانِ نصب است. همانند اکثر نصاب ها، اینجا هم نیاز نیست کار خاصی انجام بدهید و مثل همیشه فقط بر روی Continue کلیک می کنیم. ضمناً معلوم نیست چرا دکمه های Continue و Quit در مناطقی مختلف و اینقدر با فاصله از هم قرار گرفته اند؟
\"صفحه

این رابط اصلی است و جایی است که واقعاً متوجه ی تفاوت عمده ی آن با آناکوندای فعلی می شوید. این صفحه جایی است که همیشه پس از اعمال تغییرات در هر قسمتِ نصاب دوباره به آن بر می گردید. در اغلب موارد تنها قسمت هایی که نیاز به پیکربندی دارند قسمت های Software Selection ، Network Configuration و Installation Destination هستند. بخش Storage جایی است که ابزار پارتیشن بندی در آن قرار دارد.
\"صفحه

این تنظیماتِ تاریخ و زمان است.
\"تنظیمات

اگر گزینه ی تنظیمات NTP یعنی Network Time Protocol را انتخاب کنید با این پنجره مواجه می شوید.
\"تنظیمات

مرحله ی انتخاب Layout برای کیبورد.
\"تنظیمات

در آناکوندای فعلی پیکربندیِ رابط شبکه خودکار است، البته نسخه ی جدید هم به صورت خودکار این کار را انجام می دهد ولی امکانِ تنظیم دستی آن هم همان گونه که بر روی نسخه ی نصب شده انجام می دهید، وجود دارد.
\"تنظیمات

در پینجره ی Installation Source می توانید محلی یا تحت شبکه بودنِ منبعِ نصب را مشخص کنید.
\"انتخاب

گزینه های شما برای نصب تحت شبکه هم به صورت زیر است.
\"گزینه

قسمتِ Software Selection. همان طور که در تصویر زیر می بینید ستون سمت چپ (Desktop) جایی است که می توانید میزکار مورد نظر خود را انتخاب کنید. ستون سمت راست (Add-ons) هم جایی است که می توانید نرم افزاری خاص یا دسته ای از نرم افزارها را برای نصب انتخاب کنید و این قسمت جایی است که به نظرم توسعه دهندگان زیبا عمل کرده اند و جزئیات زیادی برای هر نرم افزار نوشته اند.
\"بخش

به عنوان مثال، فایرفاکس به تنهایی خود یک Add-on است.
\"انتخاب

اما دسته ای جدا به نام Graphical Internet هم وجود دارد که آخرین باری که بررسی کردم فایرفاکس را هم شامل می شد و پس از نصبِ این بسته از زیر منوی Internet قابل دسترسی است.
\"بسته

یک افزونه ی جدا هم برای مجموعه ی آفیس و دیگر ابزارهای تولید محتوا به نام Office/Productivity وجود دارد.
\"بسته

اما میزکار LXDE افزونه ی آفیس مخصوص به خودش را دارد. البته متوجه نشدم که LXDE یک آفیسِ جدا برای خودش دارد یا این بسته همان LibreOffice با طرح و ظاهرِ محیط LXDE است!
\"آفیسِ

همین موضوع برای میزکار Xfce هم صدق می کند و مثال های بیشتری هم برای این موضوع وجود دارد که جدا جدا بودنِ این بسته ها را تبدیل به کار زیاد جالبی نمی کند.
\"بسته

پیکربندیِ فضا و هارددیسک جایی است که شاید بهتر بود آناکوندایِ جدید از همان شیوه ی نسخه ی قبل استفاده می کرد. این قابلیت در آناکوندای جدید آن قدری که باید سرراست و شفاف نیست و در آناکوندایِ فعلی کار با این قابلیت راحت تر است.
\"پیکربندی

این هم رابطی برای پارتیشن بندیِ دستی است. آناکوندای فعلی این قابلیت را هم خیلی ساده تر و بهتر ارائه داده است.
\"پارتیشن

ساختنِ Mount Point. در این مرحله، هیچ Mount Point از قبل تعریف شده ای برای انتخاب وجود ندارد ولی خب فعلاً در حال کار با نسخه ی پیش از انتشارِ آناکوندا هستیم و احتمالاً با انتشار نسخه ی پایدار، این قابلیت هم اضافه خواهد شد.
\"اضافه

این پنجره تنظیماتِ دستیِ مرحله ی پارتیشن بندی را نشان می دهد.
\"تنظیماتِ

چهار نوع دیوایس از پیش تعریف شده است.
\"انواع

و سه گزینه هم در منوی Technology وجود دارد.
\"تکنولوژی

درحالت کلی و با توجه به این که هنوز آناکوندا به نسخه ی پایدار نرسیده است و در پیش از انتشار هستیم باید گفت که بعضی قسمت ها خوب به نظر می رسند ولی قسمت هایی مثل پارتیشن بندی می توانند بهتر باشند.

 

 

 

 

 

 

منبع: LinuxBSDosبرچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , ,