منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

رابط گرافیکی PyQt (پای کیوت) برای پایتون

PyQt چیست ؟
PyQt که در اینجا به اختصار پای کیوت صداش می کنم ابزاری هست برای استفاده از Qt  در پایتون. Qt  فریم ورکی برای ایجاد رابط گرافیکی (GUI) است که توسط شرکت نوکیا برای بکار گیری در محصولات نرم افزاری این شرکت چه برای رایانه های شخصی و چه تلفن های هئوشمندذ پشتیبانی می شود Qt  مولتی پلت فرم می باشد پس تمامی برنامه های نوشته شده با کیوتی و پایتون بر روی کلیه ی سیستم عامل ها اجرا خواهد شد.


ماژول ها
PyQt شامل زیرمجموعه ای از ماژول های مختلف می باشد که هر بخشی وظیفه خاصی را بر عهده دارد . از بخش های مهم PyQt می توان موارد زیر را نام برد :
QtCore : این ماژول شامل کلاس ها غیر گرافیکی بوده و به عبارتی دیگر هسته مرکزی می باشد که بخش های مهمی چون حلقه وقایع (event loop) و مکانیسم سیگنال و اسلات (Signal/Slot) را شامل می شود .
QtGui : این بخش شامل همه کلاس های گرافیکی می باشد .
QtNetwork : این ماژول شامل کلاس هایی برای ساخت برنامه های سمت سرور یا کلاینت (سرویس دهنده و سرویس گیرنده) بر پایه پروتکل های TCP یا UDP می باشد . همچنین این بخش شمال کلاس های کلاینت FTP ، HTTP و همچنین جستجوی DNS می باشد .
QtOpenGL این ماژول امکان ایجاد و کار بر روی تصاویر سه بعدی با استفاده از اپن جی ال را فراهم می کند .
QtScript : با استفاده از این ماژول برنامه های نوشته شده قادر به اجرا اسکریپت های جاوا خواهند بود . در حقیقت با استفاده از این روش امکان توسعه و اسکریپت نویسی برای کاربران فراهم می شود .
QtSql : وظیفه این ماژول ایجاد ارتباط با پایگاه داده های مبتنی بر SQL می باشد . همچنین این ماژول شامل مدیر دیتابیس SQLite می باشد .
QtSvg : این ماژول شامل توابعی برای نمایش فایل هایی با فرمت SVG یا Scalable Vector Graphics است.
QtTest : این ماژول شامل توابعی برای اعمال تست بر روی اجزا برنامه نوشته شده با پایتون و کیوتی می باشد .
QtXml : این ماژول شامل کلاس هایی می باشد که رابط های SAX و DOM را برای تجزیه کننده XML کیوتی فراهم می کنند .
QtAssistant‌ : با استفاده از این ماژول می توان نرم افزار Qt Assistant را در برنامه نوشته شده با پایتون و کیوتی درونی سازی کرده و در نتیجه مستندات برنامه را به همراه آن و بدون نیاز به ایجاد بخشی جداگانه در خود برنامه درونی سازی نمود .
QtDesigner : توسط این ماژول امکان توسعه طراح کیوتی توسط PyQt فراهم خواهد شد . برای مثال می توان افزونه یا یک عنصر جدید در PyQt ایجاد و از آن همانند سایر اشیا گرافیکی (Widget) در محیط طراح استفاده کرد .
QAXContainer : با استفاده از این ماژول برنامه نوشته شده قادر خواهد بود به اشیا COM و اکتیو ایکس (ActivX) ارتباط برقرار کند .
Qt : این ماژول شامل تمامی موارد ذکر شده در بالا می باشد . با اضافه کردن این ماژول دیگر نیازی نیست برنامه نویس ماژول شامل تابع مورد نیاز خود را بداند . از معایب این روش لود شدن همه فریم ورک کیوتی می باشد که باعث اشغال زیاد حافظه می گردد .
uic : این ماژول شامل کلاس هایی برای کار با فایل های ui می باشد که توسط طراح (Designer) کیوتی ایجاد می گردد ، می باشد .
ابزار
PyQt شامل ابزارهایی بوده که برنامه نویسی را آسان تر و سریعتر می کند
pyuic4 : معادل ابزار uic می باشد و بر گرفته از عبارت Python User Interface Compiler v4 می باشد . این ابزار فایل های رابط گرافیکی ایجاد شده توسط ابزار Qt Designer را به سورس کد پایتون تبدیل می کند .
pyrcc4 : این ابزار معادل rcc فریم ورک کیوتی و بر گرفته از عبارت Python Resource Compiler v4 می باشد . توسط این ابزار امکان تبدیل فایل های منبع (resource) به سورس پایتون فراهم می شود . با استفاده از این ابزار می توان فایل هایی چون عکس ، آیکن یا هر فایل دلخواه را به سورس پایتون تبدیل و در برنامه یا فایل اجرایی مستقل (مثلا exe در ویندوز) درونی سازی نمود .
pylupdate4 : این ابزار نبز معادل lupdate است و برای ایجاد یا بروز رسانی فایل لغات برنامه مورد استفاده قرار می گیرد . با استفاده از این ابزار می توان فایل ts ایجاد و سپس با استفاده از نرم افزاری چون Qt Linguist آنها را ترجمه و در برنامه استفاده کرد . این ابزار روند توسعه برنامه های چند زبانه را بسیار آسان می کند
برای نصب فایل باینری نصاب را از سایت رسمی سایت PyQt دانلود و نصب کنید . این فایل باینری با حجم تقریبی ۱۰ مگابایت شامل ابزار های زیر می باشد .

خب تا اینجای کار آشنایی مقذماتی با پای کیوت پیدا کردیم بذارید یاد اوری کنیم که مطالب بالا را بنقل از سایت pylearn  برای راحتی کار در اینجا یاداوری کردم تا به سرعت بسراغ  اصل مطلب یعنی اموزش پای کیوت بپردازم. لطفا در ادامه همراه ما باشید.برچسب ها : , , , ,