منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

رادیو گیک. شماره بیست و هشت: ان اس ای چشماتو درویش کن

هفته آخر تیر ۱۳۹۲

درسته که این دو هفته شنود در آمریکا و جهان و ان اس ای و بقیه دوستاشون حضوری بسیار سنگین داشتن در اخبار اما این باعث نمی شه ما به سقوط ماهواره گلوناس و رازآلودترین جاروبرقی جهان توجه نکنیم. این شما و این رادیو گیک شماره ۲۸. رادیویی که یک ایستگاه رادیویی نیست! رادیو گیک یک حرکتگاه رادیویی است.

- دانلود نسخه ام پی تری
- دانلود نسخه آزاد او جی جی

و اگر یکی دیگه براتون تشخیص می ده چی رو باید ببینین و چی رو نباید بشنوین:

- دانلود نسخه ام پی تری از یک سرور دیگه
- دانلود نسخه او جی جی از یک سرور دیگه

- دانلود از خورجین

و اینم برای محمد که رییس شبکه اش نمی ذاره پسوندهای مدیا رو دانلود کنه (فرمت فشرده شده):
- دانلود نسخه ام پی تری فشرده شده از یک سرور دیگه

مشترک رادیو گیک بشین

آرس اس اس رادیو گیک

اپلیکیشن اندروید رادیو گیک

رادیو گیک در آیتونز

و سورپرایز این هفته: اپلیکیشن اندروید رادیو گیک! با تشکر از احد بیرنگ که براش وقت گذاشته و این رو برامون ساخته و مطمئنا نظرات و پیشنهادهای شما بهترش هم می کنه. از اینجا می تونین کامنت بذارین یا نظر بدین یا مشکلات رو بگین: http://farnabaz.4paye.ir/radiogeek. در ضمن ! من توی رادیو احتمالا گفتم «احمد» که همینجا معذرت خواهی رسمی می کنم.

اخبار

ست ویدار، نویسنده YUM و دولوپر لینوکس و نرم افزارهای آزاد در یک تصادف کشته شد

sith

احتمالا اکثر ما ست ویدار رو نمی شناختیم… ست ویدال نویسنده برنامه مشهور yum بود که باهاش لینوکس‌هایی مثل فدورا رو آپدیت می کنیم و در RHEL هم استفاده می شه. ست بعد از غروب سوار دوچرخه بود که یک راننده که قبلا هم گواهینامه‌اش رو به خاطر خلاف‌های رانندگی ازش گرفته بودن برای فرار از ترافیک از جاده اصلی خارج می شه و از پشت به دوچرخه اون می زنه و ست بعد از رسیدن به بیمارستان دانشگاه دوک، می میره. رد هت که در این سال‌ها ست رو استخدام کرده بود تسلیت گفته و .. واقعه ناراحت کننده ای بود برای همه طرفداران دوچرخه سواری و طرفداران آزادی نرم افزار.

استخدام برنامه نویس اسمبلی PDP11 در کانادا

البته به شرط اینکه حاضر باشین تعهد بدین که تا ۲۰۵۰ روی همین ماشین ها کار خواهید کرد. داستان اینه که یکسری نیروگاه‌های کانادا روبات‌های خودکاری دارن که توسط کامپیوتر بسیار قدیمی PDP11 کنترل می شن و قراره تا ۳۷ سال دیگه هم این کنترل روی همین کامپیوترهای قدیمی ادامه داشته باشه [توضیح در مورد دلیل وجود کامپیوترهای قدیمی در صنایع]. معلومه که پیدا کردن برنامه نویس اسمبلی کار سختیه چه برسه به برنامه نویسی که بلد باشه روی کامپیوترهای دوران ۱۹۷۰ کار کنه. آگهی استخدام هم توی یک فروم کامپیوترهای قدیمی زده شده و انتظار می ره که کسی که استخدام می شه تعهد بده که تا مدت ها همین یک کار رو نگه داره. معلومه که دنبال کسی نمی گردن که از حالا متخصص PDP11 باشه و ترجیح می دن دنبال کسی برن که علاقه یاد گرفتن داشته باشه. اگر تو کانادا هستین و دنبال کار و با حوصله، اپلای کنین.

ازدواج‌های اینترتنی: موفق‌تر از ازدواج‌های غیر اینترنتی

غیرگیک‌ها از چیزهای جدید می ترسن. از بلندگو گرفته تا پیرهن آستین کوتاه تا دوست یابی اینترنتی. کلی آدم بدون تحقیق به عنوان کارشناس نظر می دن که ازدواج های اینترنتی؟ وای وای وای وای! (: اما الان یک تحقیق در آمریکا نشون می ده که نه فقط یک سوم آشنایی‌های منجر به ازدواج‌های این کشور از طریق اینترنت اتفاق می افته که این ازدواج ها احتمال کمتری داره به شکست بیانجامن. این تحقیق که در National Academy of Science منتشر شده می گه که ۵.۹ درصد ازدواج‌های آنلاین در یک تا شش سال اول به شکست می رسن در حالی که این آمار در ازدواج‌های غیرآنلاین، ۷.۶ درصده. تی.کاچیپو از دانشکده عصب‌شناسی ادراکی دانشگاه شیکاگو که رهبر این تحقیق بوده می گه نتایج بعد از کنترل آماری روی متغیرهای دموگرافیک هنوز معنا دار هستن و البته اضافه می کنه که عمر اینترنت هنوز اینقدر نیست که بشه تحقیقات واقعا قرص و محکمی کرد ولی این نتیجه می تونه راهگشای تحقیقات بعدی باشه.

رای دادگاه آمریکایی درباره تلاش اپل برای گران‌کردن کتاب‌های الکترونیک

apple

قاضی دادگاهی در ایالات متحده حکم داده که شرکت اپل برای گران‌کردن کتاب‌های الکترونیک و از بین بردن رقابت در این بازار رو به رشد، با ناشران عمده تبانی کرده است.

دولت آمریکا از این رای استقبال کرده و آن را “پیروزی مشتریان” خوانده است.

شرکت اپل در واکنش گفته که ادعاهای شاکیان پرونده، نادرست است و برای این رای دادگاه، درخواست تجدیدنظر می‌کند.

دنیس کوت، قاضی فدرال این پرونده در منهتن نیویورک، می‌گوید “شواهد قانع‌کننده” وجود دارد که اپل در تبانی با ۵ ناشر عمده برای حذف رقابت در قیمت‌گذاری خرده‌فروشی کتاب‌های الکترونیک و گران‌کردن آنها “نقش محوری” داشته و قوانین آمریکا بر علیه انحصارگرایی را نقض کرده است.

پنج ناشر عمده درگیر از جمله انتشاراتی پنگوئن، پیش‌تر با مصالحه از این پرونده کنار کشیده بودند.

وزارت دادگستری ایالات متحده و ۳۳ ایالت این کشور، این پرونده را علیه شرکت اپل باز کرده بودند و رای اخیر این دادگاه، پیروزی آنها علیه این شرکت به شمار می‌رود.

اسکات همفیل، استاد حقوق دانشگاه کلمبیا در نیویورک، می‌‌‌گوید بعید است حکم امروز دادگاه، چندان قوی باشد ولی به شرکت‌‌‌های فنآوری درباره بایدها و نبایدها پیام می‌‌‌دهد.

سقوط راکت حامل سه سیاره جی پی اس شوری به خاطر یک اشتباه احمقانه

روسیه طرحی داره به اسم GLONASS که سیستمی است در پاسخ به جی.پی.اس. آمریکایی‌ها. هفته قبل که یک راکت پروتون-ام برای قرار دادن سه ماهواره دیگه از پروژه گلوناس به هوا پرتاب شد، در کمال تاسف و بهت و حیرت همگانی بعد از کمی اوج گرفتن به زمین برگشت و ساعت ۶:۳۸:۵۴ – فقط سی ثانیه بعد از پرتاب – در آتش مهیبی به زمین خورد و منفجر شد. دلیل؟ اینطور که سایت RussionSpaceWeb به نقل از آناتولی زاک نوشته، برعکس نصب شدن سرعت سنج زاویه ای! این سرعت سنج سر و ته در راکت نصب شده بود! چنین اشتباهاتی در چنین پروژه‌هایی غیر قابل باوره اما قبلا هم نمونه‌های دیگه ای ازش دیده بودیم. به گفته این سایت روسیه تحقیقات مفصل رو راه انداخته تا ببینه مسوول این اشتباه عجیب چه کسی بوده.

جاروبرقی مدل خالد شیخ محمد – مغز متفکر حملات یازده سپتامبر

taliban

راستش سر و ته این خبر نمی دونم چیه. من یکسری جمله می گم خودتون به ترتیبی که خواستین سر هم کنین. خالد شیخ محمد قبول کرد که مغز متفکر حملات یازده سپتامبر بوده. اون از دانشگاه ای تی اند تی کارولینای شمالی مدرک مهندسی مکانیک داشته. اون یکبار ۱۸۰ ساعت به زور بیدار نگه داشته می شه و گفته می شه ۱۸۳ بار واتربورد شده. اون از زندانبان‌های آمریکایی اش خواست که روی یک پروژه کار کنه: طراحی یک جارو برقی. سی آی ای احتمالا با این موافقت کرده تا این مهندس زندانی گرفتار سرنوشت زندانی‌هایی مثل رمزی بین‌الشبه و عبدل نشیری نشه که مشکلات روانی ای مثل افسردگی گرفتن چون لازمه این آدم ها با سلامت عقل توی دادگاه حاضر بشن – کی کجا؟ – . محمد در یکسری جلسات به مامورین سی آی ای تاریخچه زندگی اش رو می گفته و جایزه شکلات می گرفته. زندان اون مدتی توی لهستان بود. بعدها توی رومانی . گراهام گرین کتابی داره که توش یک جاسوس در کوبا، به جای نقشه های مهم، نقشه جاروبرقی تحویل سرویس جاسوسی بریتانیا داده. آیا محمد اینو خونده بود و آیا درخواست طراحی جارو برقی جدید، معنی یا هدف مخفی ای داشت؟ به هرحال هیچ کس چیز زیادی نمی دونه و سی آی ای هم به درخواست واشنگتن پست برای تحویل نقشه هایی که احتمالا محمد طراحی کرده جواب منفی داده و گفته اگر چنین نقشه هایی هم وجود داشته باشه جزو اسناد سی آی ای است. چیزی که من و شما می دونیم اینه که آمریکا وقتی اهدافش اجازه بده به انواع روش های پر از سرپوش آدم ها رو شکنجه می کنه و این رو هم می دونیم که سازمان اطلاعات آمریکا، احتمالا اسناد مربوط یک جارو برقی بسیار مرموز رو توی آرشیو هاش داره.

دولت روسیه و سفارش ده هزار پوند ماشین تحریر

(از وبلاگ یک پزشک براتون می خونم)
ماشین تحریرها تقریبا منقرض شده‌اند و امروزه کمتر کسی را می‌توانیم پیدا کنیم که از آنهااستفاده کند، ولی به تازگی سازمان امنیت فدرال روسیه که مسئول حفظ امنیت ارتباطات کرمیلن و نیز ولادیمیر پوتین است، مبلغی حدود ۴۸۶ هزار روبل، معادل ۱۰ هزار پوند را صرف خرید ماشین تحریرهای الکترونیک کرده است. چرا؟

گویا مقامات امنیتی متوجه شده‌اند که هر سند و مدرکی که به صورت دیجیتال ضبط شود، بالقوه امکان شنود و انتقال به غیر را دارد، ویکی‌لیکس و افشاگری‌های اداوارد اسنودن، دولت روسیه را متوجه این مطلب کرده است که علیرغم همه احتیاط‌ها همیشه این خطر وجود دارد، علاوه بر این فاش شده است که در زمان ریاست‌جمهوری دیمیتری مدودف، هنگامی که به اجلاس گروه ۲۰ در لندن رفته بود، از وی استراق سمع صورت می‌گرفت.

سایت‌های کلیساها سه برابر احتمال بیشتری داره که شما رو ویروسی کنن تا سایتهای پورن

می دونیم دیگه.. هر کس هر چیز عجیبی در اینترنت دیده یا کامپویتر ویندوزی اش ویروسی شده مدعی می شه که «یکهو یه لینک وحشی پیدا شد و من اشتباهی روش کلیک کردم» یا «دنبال یک چیز دیگه می گشم که یهو رسیدم به این سایت» و … (: اما اینبار که کامپیوتر پدربزرگ رو تعمیر می کردین و دیدن ویروسی است، شکتون بیشتر از گشتن توی سایت های پورن و در نتیجه ویروسی شدن، باید به دین و اخلاقیات پدر بزرگ افتخار کنین. بنا به تحقیق سایت سیمانتک، بین سایت‌های ویروسی که بدافزار پخش می کنن، سایت های کلیساها و سایت های مذهبی سه برابر بیتشر از سایت‌های پورن ویروس دارن. البته اینکار به خباثت مدیرهای سایت ربطی نداره. مشکل اصلی اینه که سایت ها اکثرا ادمین‌های ضعیفی دارن که باعث می شه هکرها به سایت ها نفوذ کنن و بدافزارهاشون رو اونجا کپی کنن یا اصولا خود بدافزارها خودشون رو به این سرورها تزریق کنن (چی گفتم؟ تزریق کنن؟ سرنگ آلوده محتمل تره!)

در اعماق

مسابقه کشف باگ آی ای ۱۱

Microsoft-Bug-Bounty-Program

سالهاست که کشف باگ یک مسابقه جذاب برای هکرها است. مثلا در مسابقات گوگل هر کس باگی رو کشف کنه بر اساس اهمیتش پول می گیره و حالا مایکروسافت هم وارد بازی شده… اونم سنگین! مایکروسافت گفته هر کس بتونه باگی جدی توی نرم افزارهاش پیدا کنه ۱۰۰هزار دلار پاداش می گیره و اگر بتونه به درستی راه حل رو هم نشون بده، ۵۰ هزار دلار اضافه می شه. همینطور اگر کسی باگی در preview release آی ای ۱۱ کشف کنه برنده ۱۱ هزار دلار خواهد شد. این خبر خوبیه چون مدت ها بود همه از مایکروسافت شکایت داشتن که چرا برای کشف باگ جایزه تعیین نمی کنه تا هکرها به جای فروختن این باگ ها در بازار سیاه، اونها رو مستقیم به خود این شرکت بدن.

جزییات دسترسی NSA به سرورهای مایکروسافت
chomskynsa
[جریان ان اس ای]. مدارک جدیدی که به گاردین داده شده (زنده باد روزنامه های آزاد) می گه که رابطه بسیار محکمی بین مایکروسافت و سازمان امنیت ملی آمریکا وجود داشته. البته مایکروسافت می گه این رابطه فقط به خاطر اجبار قانونی بوده و نه علاقه خاص مایکروسافت به همکاری. این اسناد که گاردین اخیرا منتشرشون کرد از سنودن اومدن و نشون می دن که ان.اس.ای. به اصلی‌ترین ابزارهای شبکه‌ای مایکروسافت یعنی هاتمیل، آوتلوک.کام، اسکای درایو و اسکایپ دسترسی داشته. [توضیحات خودم که معلومه که هست ولی مهم اینه که دیده بشه و حقوق شهروندی محکم بشن. این حرفی بوده که مدت ها است زده می شده و الان حواس مردم بهش رفته]

دستور قاضی برای انتشار اسناد مربوط به آرون سوارتز

روز جمعه یک قاضی فدرال توی واشنگتن به دولت آمریکا دستور داده که سریعا شروع کنه به انتشارها هزارها سندی که سازمان‌های اطلاعاتی در مورد آرون سواترز تهیه کردن. حکم می گه که «مدافع [دولت آمریکا] باید سریعا تمام اسنادی که تا کنون در مورد این موضوع تهیه کرده را منتشر کند و ترتیبی فراهم دهد که تمام اسنادی که در آینده نیز تهیه خواهند شد، برای عموم منتشر شوند».

آرون سوارتز همون کسی بود که حجم عظیمی اطلاعات رو از مخازن JSTOR دانلود کرد و به شکل آزاد منتشر کرد. بعد دولت بهش فشارهایی مثل این آورد که به دادگاه کشیده خواهد شد و غیره و در نهایت آرون خودکشی کرد. عده ای هم گفتن که این خودکشی نبوده و … ولی به نظر من نظریه خودکشی به شرایطی که شاهدش بودیم نزدیکتره.

حالا قاضی کولار کوتلی تا ۵ آگوست به دولت فرصت داده که از سازمان اطلاعات که سازمان امنیت ملی است بخواد تمام اسنادی که در مورد این آدم داره رو منشتر کنه تا شاید بخش بزرگی از حقیقت مشخص بشه. یادی می کنیم از سینا که گفت اگر قراره کشوری اصلاح بشه، باید اول قوه قضاییه اش اصلاح بشه.

مشکل امنیتی بلوباکس در اندرویدها

تیم امنیتی بلوباکس یک مشکل امنیتی بسیار عجیب در اندرویدها رو معرفی کرده. این تیم که تحت عنوان Bluebox lab کار میکنه می گه روشی داره که با اون می شه هر برنامه APK اندروید رو عوض کرد بدون اینکه امضای دیجیتال بسته عوض بشه! عملا یعنی می شه هر برنامه ای رو با هر برنامه ای جایگزین کرد بدون اینکه گوگل پلی، زنبیل ، کاربر یا هر کس دیگه بفهمه! این خیلی بزرگه! همه برنامه های اندروید یک امضای دیجیتال رمزگذاری شده دارن که اگر متن برنامه تغییر کنه، پلی استور یا حتی خود گوشی متوجه این جریان بشن. حالا کاری که این شرکت کرده، تغییر متن برنامه است به شیوه‌ای که رمزگذاری‌اش ثابت بمونه و در نتیجه گوشی فکر کنه این همون برنامه قبلیه و با همه دسترسی های قبلی اجراش کنه. این باگ تحت عنوان ۸۲۱۹۳۲۱ ثبت شده. جزییات این باگ در کنفرانس بلک هت ۲۰۱۳ منتشر خواهد شد ولی احتمالا تا اون موقع گوگل مشکل رو حل کرده.

انتشار عکس خصوصی در فضای مجازی خلاف قانون است

اگر تا پیش از این انتشار تصاویر خصوصی دیگران در فضای مجازی جرم تلقی می‌شد حالا اگر کسی تصمیم بگیرد تصاویری خصوصی از خودش را از طریق اینترنت منتشر کند احتمالا با عواقب بعدی مواجه می‌شود. این‌که این عواقب بعدی چیست هنوز مشخص نیست، اما دادستان تهران دیروز اعلام کرد که انتشار «تصاویر خصوصی»، حتی از سوی خود فرد هم در فضای مجازی «خلاف قانون» است. [نقد خودم - فضای مجازی چیه؟ ایمیل؟ به تو چه اصلا (: ]

استونی و باز کردن سیستم رای‌گیری

votecomputerkey

[نرم افزار باز]. استونی‌یایی های بیچاره شش سال بود که نمی تونستن سورس برنامه ای که رای هاشون در انتخابات رو می خونه بخونن تا کاملا مطمئن بشن که رای گیری پاک است. الان کمیته رای‌گیری دیجیتال کشور سورس کد دستگاه‌های رای گیری رو منتشر کرده تا دیگه در هیچ لایه ای هیچ شبهه ای در مورد آرا نباشه. تازه اونم روی گیت هاب (: https://github.com/vvk-ehk/evalimine رای گیری در این کشور از طریق کارت های دیجیتال هویت مشخص می شن که هر فرد ۱۵ ساله اونو داره. هر کاربر می تونه رای فیزیکی بده یا رای خودش رو آنلاین بده و تا روز پایان رای گیری هم حق داشته باشه اونو عوض کنه. در انتخابات مجلس سال ۲۰۱۱ یک چهارم کشور انلاین رای دادن. این بخشی از حقوق رای دهنده ها هست که بر پروسه شمارش رای نظارت داشته باشن (در اینجا تا ریزترین نرم افزارش) نه اینکه تلویزیون بگه «مرسی که رای دادین. فلانی رییسه».

چامسکی، اوباما و ان اس ای

چامسکی یک زبانشناس، فعال اجتماعی و سیاسی و یک چهره بسیار معتبر در سطج جهانه. اگر در موردش نمی دونین ، خوندن در باره اش مهمتر از گوش کردن به این پادکسته! چامسکی اخیرا در مورد صحبت‌های اوباما در مورد تروریسم و ضرورت شنود حرف های جالبی زده. [بحث بی بی سی و اینکه مردم می گن شنود اشکال نداره چون دوست دارن امن باشن]. اوباما گفته که شنودها لازم بودن چون ما مجبوریم با تروریسم بجنگیم و چامسکی در مصاحبه با گاردین گفته «دولت ها نباید این قدرت رو داشته باشن. چون اگر حکومت‌ها این شکل از قدرت‌ها رو داشته باشن مثل هر موجود دیگه ای از این قدرت بر علیه اصلی ترین دشمنشون استفاده خواهند کرد: علیه مردم». بله. در یک دموکراسی حکومت باید از مردم بترسه و تنها روش سر کار موندن یک حکومت باید رضایت مردم باشه. اون اضافه کرده که «دولت و شرکت های بزرگ از هر روشی که بتونن استفاده می کنن برای سرکوب ما – سرکوب مردم. حکومت‌ها اگر قدرت شنود و جاسوسی و سرکوب پیدا کنن اینو علیه مردم استفاده خواهند کرد و سریعا تبدیل می شن به حکومتی نه نمایانگر اراده مردم که خدمت کننده به فقط یک قشر کوچیک و ثروتمند». چامسکی به عنوان یک متفکر مدعی می شه که اتفاقا بزرگترین تروریست سیستم برخورد اوباما با تروریسم است. نه فقط به خاطر درون ها و نیروهای ویژه ای که در سراسر دنیا آدم می کشن و وحشت می افکنن، بلکه چون هیچ کس دیگه ای نمی تونه شما رو متقاعد کنه که وقتی دارین تو شهر راه می رین هر چیزی در اطراف شما ممکنه منفجر بشه و همه رو به کشتن بده. این چیزیه که تروریست ها موفق بهش نمی شن ولی حکومت به راحتی شما رو بهش متقاعد می کنه.

تبریک‌ها و تقبیح‌ها

twitterسلامی می کنیم به محمد (http://twitter.com/mohhzg) که توی مترو دیدمش با دوستش. دیدن همه دوستان همیشه خوشحال کننده است (: و حالا که اینکار باب شده سلام می کنیم به علیرضا که توی خیابون همدیگه رو دیدیم (: باعث افتخاره و خوشحالی.

تبریکی هم داریم به ناسا که برای اولین بار در کلاس آموزش فضانوردهاش دقیقا ۵۰ ٪ زن وجود داره. در کلاس امسال که بعد از کلی تست ۸ نفر انتخاب شدن، چهارنفرشون زن هستن که پیشرفت خوبی از سال ۱۹۶۰ است که ناسا توی یک نامه خطاب به یک کاندیدای زن نوشته که ناسا هیچ زن فضانوردی قبول نمی کنه.

astro

و تبریک آخر رو به هر کسی که روزه می گیره ولی معتقد نیست که چون اون به چیزی اعتقاد داره، همه باید بهش اعتقاد داشته باشن و اگر کسی غذا خورد و ما دیدیم، باید شلاقش بزنیم (:

نامه ها

محمد رضا
جادی اگه هنوز برنامه رادیو گیگ رو نبستی یکم در مورد بیماری ام اس و باور های غلطی که مردم نسبت بهش دارن بگو
این دانلود منیجر Xdman رو معرفی کن واقعا سرعتش بالاست.
و اینکه سلامتی خیلی چیز خوبیه یکی از دوستام رو تخت بیمارستانه و داره درد می کشه منم از درد اون حالم خوب نیست . و تمام برنامه های بعد امتحانامون ریخته بهم . و اینکه سلامتی خیلی چیز خوبیه .
راستی موی کوتاه هم بهت نمیاد :-P
موفق باشی و شاد .

Jeus
سلام جادی جان .
چند هفته‌ای است که کند کردن https شدت گرفته و این مشکل به مشکلات فیلترینگ و سرعت کم اینترنت کشور اضافه شده است .
چون لینوکس کار می‌کنم پیدا کردن فیلتر شکن برای لینوکس وقتهای زیاد از من می‌گیره و می‌دونم کسانی که با سیستم‌عامل‌های دیگر هم کار می‌کنند از این امر مستثنا نیستند، به همین دلیل چند وقت بود که می‌خواستم ببینم که این مشکل در جامعه کلان چه خسارتی می‌تونه بزنه.
برای همین ابتدا آمار رسمی و غیر رسمی کاربران اینترنت در ایران را پیدا کردم که خوب دیدم آمار ضد و نقیضی وجود دارد و عملا با عقل جور در نمی‌یاد (مثل بقیه آمارها )
به همین دلیل یک فایل صفحه گسترده آماده کردم که بشه با تغییر اعدادی همچون تعداد کاربران و مقدار ساعت متوسط استفاده در روز به میزان وقت تلف شده کل این جامعه در سال رسید .
من با آمار رسمی که از سوی مرکز توسعه اینترنت در ۶ ماه سال ۹۱ ارائه شده شروع کردم (که قاعدا دور از واقعیت است و باز هم مثل همیشه برای خودشون نحوه آمار گیری را عوض کردند) 45500644 نفر کاربر اینترنت .
که قبلش بد نیست این رو بخونی تا ببینی چطور می‌شه واقعیت را جور دیگه‌ای جلوه داد (لینک)

برگردیم سر بحث خودمون، من امار رو در آوردم و آمار مختلف را در صفحه گسترده قرار دادم و حداقلی رو هم که فکر می‌کردم درسته رو هم گذاشتم.
جواب در نهایت یک چیز بود که عمر انسان‌ها در این مملکت به راحتی داره تلف می‌شه و از دست میره. تازه این عمری است که با گرفته شدن حداقل زمان شخص به دلیل فیلترینگ تخمین زده شده، بحث سرعت کم اینترنت و حتی عدم دسترسی به خود اینترنت و خدمات دولت الکترونیک خود بحث مفصلی است، که اینقدر بزرگه که به هیچوجه نمی‌شه بهش پرداخت و به همون فیلترینگ بسنده می‌کنیم.
چیزی که اعداد نشون می‌ده کم و کسری از نسل کشی نداره و واقعا باید تاسف خورد به حال کشوری که به خودش این حق رو می‌ده که نه تنها آزادی اطلاعات را برای مردمش محدود کنه بلکه اونقدر سطحی نگره که به عواقب این چنینی ماجرا اصلا فکر نمی‌کنه (البته بدبینانه نگاه نکردم که بگم می‌دونه و براش اهمیت نداره)
امیدوارم روزی برسه که هرکس بتونه به آزادی اندیشه کنه ، حرف بزنه و از همه مهمتر بتونه حرف یک آزاد اندیش دیگه رو بشنوه.
موفق باشی .

نیکو
داشتم تو وبلاگت دنبال یه چیز دیگه میگشتم که چشمم به این پست خورد و گفتم بدک نیست اینو بنویسم.
دیشب داشتم قسمت ۱۷ از فصل ۲ سریال تئوری بیگ بنگ رو می دیدم که راج توی قطار با یه دختری داره لاس می زنه و وقتی دختره یه چیزی ازش می پرسه، بهش میگه که اگه منظورش اون گیک های به دردنخور هستن، راج اصلا گیک نیست. زیرنویس فارسی از سایت فری-آفلاین با ایمیل [email protected]، گیک رو «کس خل» ترجمه کرده. همین!

احد بیرنگ

اپلیکیشن اندروید رادیو گیک رو ساخته! حسابی ممنون. حالا در موردش بیشتر خواهیم نوشت. از اینجا می تونین در موردش نظر بدین یا دانلود کنین و بقیه کارهای مرسوم که با یک اپلیکیشن می کنن: http://farnabaz.4paye.ir/radiogeek

جاوید
سلام جادی جان
من یادمه یه بار قرار شد به خاطر رادیو گیک قهوه ت رو حساب کنم ;-) ، چون
تو ایران خرید آبجو هنوز فعال نیست :D
پراگ هم تعطیل شد و من هنوز موفق نشدم!
معدن بیت‌کوین ما هم فقط از توش سنگ نمک در میاد :D
تو هم که تا شخص حقوقی نباشی یا جواز کسب!!! نداشته باشی و بعد از اون
نماد الکترونیک نگیری نمیتونی توی جادی.نت پرداخت آنلاین بذاری….
حالا یه نگاه به این دو تا سرویس بنداز :

http://payline.ir

https://zarinpal.com

بخش آخر

چرا پریزم بده

NSA Prism illustration

پریزم شنود همه مردم است برای جلوگیری از تروریسم. بالاتر گفتیم که انتقادات متنوعی به این جریان هست. مثلا نظر چامسکی رو گفتیم که می گفت حکومت باید از مردم بترسه و اگر بهش ابزار خیلی قوی سرکوب بدین ، ازش علیه مردم استفاده خواهد کرد و اگر هم بحثی از تروریسم باشه در این دنیا،‌ اصلی ترین عامل این وحشت حکومت ها هستن نه چند تا طالب یا ایرانی یا کره شمالیایایی.

اما از یک منظر دیگه هم می شه نگاه کرد. منظری که کوری دکترو توی گاردین توضیح می ده و من براتون می خونم.

[یک موزیک کوتاه]
فاش سازی‌های مربوط به پریزم و تورهای شنود NSA باعث شده که بعضی مردم به این فکر کنن که اصولا این سر و صداها مال چیه. وقتی ویلیام هاگ به ما می گه که آدم‌های بی گناه چیزی ندارن که از کسی مخفی کنن پس نباید هم نگران این چیزها باشن، واقعا این سوال به وجود می یاد که ما چرا نگرانیم. من چند تا دلیل بهتون می دم که چرا پرایوسی و خلوت آدم‌ها مهمه و چرا ما اینو درک نمی کنیم.

ما پرایوسی رو درک نمی کنیم چون نتایج نبودن خلوت شخصی معمولا در زمان و مکان بسیار دور از ما هستن. درست مثل اینکه سعی کنیم به یکی گلف یاد بدیم و برای اینکار چشم‌هاش رو ببندیم و بعد از اینکه ضربه رو زد و توپ پرتاب شد مماه ها صبر کنیم و بعد بهش بگیم توپ کجای زمین متوقف شده و انتظار داشته باشیم این رو ربط بده ضربه زدنش و کم کم گلف یاد بگیره. دقیقا به همین دلیل ما خلوت شخصی رو به سختی می فهمیم: تقریبا هیچ کدوم از موارد نقض پرایوسی ما هیچ ضرر آنی برامون نداره و اگر هم ضرری داشته باشه خیلی سخت می شه درکش کرد اما وقتی این ضرر پیش بیاد، اونقدر دور و با فاصله مکانی و زمانی از نقض پرایوسی اتفاق می افته که ما اصولا ربط علت و معلولی رو توش درک نمی کنیم.

شما باید در مورد خلوت شخصی‌تون حساس باشین چون این با مخفی کاری کاملا فرق داره. من می دونم شما توی توالت چیکار می کنین. شما معمولا توی توالت کار مخفی‌ای نمی کنین ولی کاملا این حق رو برای خودتون قایل هستین که در دستشویی رو ببندین.

nsaشما باید نگران پرایوسی باشین چون اگر اطلاعاتی که از نقض پرایوسی شما حاصل شدن بگن شما کار اشتباهی کردین، فردی که داره به این دیتا نگاه می کنه تمام رفتارهای شما رو اشتباه خواهد دید. فیلم Naked Citizen رو نگاه کنین. یک مستند رایگان که توش چندین مورد وحشتناک رو نشون میدن. اونجا پلیس در چندین مورد توسط کامپیوترها از یک چیز غیرعادی مطلع می شه و بعد کل رفتار اون فرد رو غیر عادی می بینه و زندگی اش رو تباه می کنه. برای مثال در یک مورد دیوید مری برنامه نویس کامپیوتر در یک فصل گرم با جلیقه گرم وارد ایستگاه مترو می شه. الگوریتم نظارت اتوماتیک دوربین های پلیس این رو می بینه و به یک پلیس انسانی گزارش می ده. اون پلیس دیوید رو زیر نظر می گیره و وقتی دیوید سوار قطاری که می یاد نمی شه احساس می کنه که دلیل کافی برای مشکوک بودن به دیوید داره. پلیس دیوید رو دستگیر می کنه و ازش در مورد تک تک کاغذهای توی خونه اش توضیح می خواد و آخرش می رسه به یک خط خطی که کمی شبیه چند تا از مسیرهای مترو بوده . دیوید هیچ وقت محکوم به مجازاتی نمی شه ولی هنوزم بعد از هشت سال توی لیست مضنونین به تروریسم است و امکان خروج از کشور یا پرواز رو نداره. زندگی یک آدم به خاطر نقض پرایوسی اینطوری خراب می شه.

ولی این همه بحث نیست. ما باید نگران جمع آوری چتری اطلاعات از همه جامعه باشیم چون این باعث می شه پلیس انبار کاه بزرگتر و بزرگتری پیدا کنه که سعی می کنه توش تروریست ها رو پیدا کنه. کمیته بررسی یازده سپتامبر گفته که آمریکا هر چیزی که برای پیش بینی حمله ها نیاز داشته رو در اختیار داشته ولی به این دلیل که نویز خیلی زیادی قاطی این اطلاعات بوده، نتونسته اونها رو از بقیه اطلاعات جدا کنه . شبیه یک انبار کاه که توش دنبال یک سوزن می گردین . هر چقدر اطلاعات بیشتری جمع کنین – کاه ها بیشتر می شن – و احتمال پیدا کردن سوزن کمتر می شه. از اون زمان پلیس بیشتر و بیشتر مشغول جمع کردن کاه از همه جامعه است و انبار کاه عظیم شده ولی احتمالا هنوزم حاوی همونقدر سوزن است. من دوست دارم وقتی به اسکی می رم امن باشم – درست مثل شما – پس من معتقدم که پلیس باید کارش رو درست انجام بده و نه اینکه کل اطلاعات دنیا رو جمع کنه تا شاید یک روزی به دردش بخوره.

شما باید در مورد شنود حساس باشین چون کسانی رو می شناسین که شنود می تونه بر علیه‌شون باشه: همجنس‌گراها یا افرادی که رفتارهای جنسی بی خطر برای جامعه ای دارن که نمی خوان کسی بدونه، کسانی که بیماری‌هایی دارن که در جامعه پذیرفته نیست، کسانی که با یک مجرم فامیل هستن. این آدم ها می تونن دوست شما یا فامیل شما باشن یا حتی بچه هاتون: اونها حق دارن زندگی ای مثل بقیه داشته باشن – بدون دردسر.

شما باید نگران شنود باشین چون وقتی شنود در تمام ابزارها و شبکه ها و تلفن ها نصب شد، آدم های بد (یا پلیس های کثیف) می تونن از اون علیه شما استفاده کنن. توی یونان یک نفر از در پشتی که پلیس توی سیستم تلفن کشور برای شنود کار گذاشته بود استفاده کرد تا به صحبت‌های نخست وزیر گوش بده. هکرهای چینی از مسیر شنود پلیس در سیستم های گوگل استفاده کردن تا مخالفین دولت خودشون رو به همراه روابطشون شناسایی کنن. سیستم های مخابراتی امن‌تر هستن اگر کاملا برای امن بودن طراحی شده باشن – اضافه شدن فقط یک در پشتی به این سیستم ها کل مدل امنیتی اونها رو زیر سوال می بره. شما نمی تونین یک کم باردار باشین درست همونطو رکه کامپیوتر توی جیبتون، روی میزتون یا نصب شده به دیوارتون نمی تونه یک کم ناامن باشه. اگر این سیستم ها برای شنود طراحی شده باشن، هر کسی که رشوه بده یا خودش رو پلیس جا بزنه می تونه اونها رو شنود کنه.

جواب هاگ اینه: اگر مردم بیگناه چیزی ندارن که از فاش شدنش بترسن، پس چرا خود دولت پیچیده‌ترین شیوه‌های حفظ کردن اطلاعاتش رو داره و دادگاه‌هایی رو اداره می کنه که برای رسانه‌ها آزاد نیستن تا توی اونها در مورد شنود یا شکنجه دستگیر شده‌هاش حرف بزنه؟ ظاهرا پرایوسی برای قدرتمندها کاملا لازمه و برای بقیه ما اصولا غیرضروری.

موسیقی

موسیقی آخر رو هنوز انتخاب نکردم ولی با شعار اینکه رادیو گیک یک ایستگاه رادیویی نیست بلکه یک حرکتگاه رادیویی است، ازتون می خوام تا هفته خوش و خرم و خندون و شاد و پر انرژی باشه که بهترین چیزیه که ما داریم!

موسیقی آخر از رشد بهبودف است با اسم آلاگوز.

به اشتراک بگذارید: facebooktwittergoogle_plusmailبرچسب ها : , , , , , , , , , , , , , ,