منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

روبوکانف چیست؟

روبوکانف به عنوان پایه و اساس پروژه ی Open PaaS طراحی شده است. Open PaaS یک شبکه ی اجتماعی مشارکتی است، به عبارتی دیگر، یک پلتفرم اختصاص یافته به همکاری بین سازمانی است (پیام دهی، گروه ها و مدیریت پروژه ها، کنفرانس ویدیویی و …).

10-22-2015 7-28-04 PM

روبوکانف، روشی برای توسعه ی نرم افزارهای توزیع شده و به عبارت دیگر، ابزاری برای محاسبات ابری می باشد. البته این تنها کاربرد این پروژه نیست! با این ابزار می توان نرم افزارهای توزیع شده را توصیف کرد و توسعه خودکار کامل یا بخشی از یک نرم‌افزار را توسط آن کنترل نمود. در نتیجه، روبوکانف اصولا افزایش یا کاهش منابع را پشتیبانی می‌کند. توجه اصلی این پروژه در رابطه با پشتیبانی کردن پیکربندی دینامیک منابع می باشد. این ویژگی انعطاف پذیری زیادی را فراهم می کند و قابلیت توسعه ی الاستیک را می دهد.

ورودی روبوکانف، توضیح یک پروژه ی نرم افزاری کامل است که درواقع به عنوان مولفه ها و نمونه های روبوکانف تعریف میشوند. سپس، ماشین های مجازی (VM) مختلفی را راه اندازی  میکند، روی آنها نرم افزار اجرا می کند، وابستگی های موجود بین مولفه های نرم افزار را برطرف می کند، تنظیمات آنها را به روزرسانی می کند، و زمانی که همه چیز آماده بود، تمامی مراحل را از ابتدا شروع می کند.

روبوکانف، طول عمر نرم افزار را کنترل می کند: پیکربندی مناسب (برای مثال در مورد مسائل الاستیکی) و ثبات (ثابت نگه داشتن یک حالت، زمانی که یک مولفه به صورت تصادفی یا غیرتصادفی، شروع به فعالیت کند یا فعالیتی را پایان بخشد). این امر بر پایه ی صف پیام دهی استوار است (در حال حاضر نرم افزارRabbit MQ). بخش های مختلف یک نرم افزار دقیقا می دانند که وابسته به کدام بخش هستند و چه چیزی را برای چه بخشی به نمایش می گذارند. ایده ی کلی، اعمال مفاهیم به کار رفته در تکنولوژی های مولفه مثل OSGi، در نرم افزارهاست. روبوکانف این امر را طی یک روش non-intrusive اعمال می کند تا بتواند با نرم افزار میراث کار کند.

بخش های یک نرم افزار، از صف پیام دهی برای ارتباط استفاده می کنند و بر اساس فرایندی که شروع یا اجرا شده است، عمل مناسب را انتخاب می کنند. این اعمال، توسط پلاگین های مرتبط، اجرا می شوند (برای مثال bash یا Puppet).

روبوکانف یک تکنولوژی توزیع شده، مبتنی بر AMQP و REST / JSon می باشد. این پروژه، IaaS-agnostic می باشد و بسیاری از IaaS های رایج را پشتیبانی می کند (برای مثال OpenStack، وب سرویس آمازون، Microsoft Azure، VMWare، همچنین یک پلاگین توسعه ی محلی برای میزبان های فرضی).

 

شما می توانید آخرین ورژن های روبوکانف را از اینجا دانلود کنید. برای اطلاعات بیشتر جهت نصب و استفاده اولیه، به سایت روبوکانف مراجعه فرمایید.

کد روبوکانف را می توان از گیت هاب دانلود کرد. گروه شیرازلاگ نیز می تواند به شما در توسعه ی این پروژه کمک کند.برچسب ها :