منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

روش تعمیر گراب ۲ به وسیله‌ی Boot Repair در اوبونتو

آخرین نسخه‌ی نرم‌افزار Boot Repair نسخه‌ی ۳٫۱۹۹ است که اخیراً منتشرشده است همان‌طور که از نام این برنامه نیز پیداست، این برنامه جهت تعمیر Boot Loader سیستم به کارمی‌رود. معمولاً پیش می‌آید که در هنگام نصب توزیع و یا OS دیگر در سیستم خود شاهد بالا نیامد توزیع خود بوده‌اید و یا به هر دلیل دیگر توزیع شما بالا نمی‌آمده است اگر این اتفاق برای شما افتاده است معمولاً باید از طریق اجرای توزیعی زنده و Chroot کردن به توزیع جاری به تعمیر گراب و نصب مجدد آن بپردازید.

9s8mx0p

اما می‌توانید توزیعی را به‌صورت زنده اجرا کنید و به‌جای chroot و تعمیر گراب به‌صورت دستی از نرم‌افزار Boot Repair در آن توزیع استفاده کنید تا GRUB را تعمیر کند. در این برنامه همه‌چیز با یک کلیک انجام می‌گیرد.

توزیع موردنظر خود را  (اینجا بهتر است اوبونتو باشد) به‌صورت زنده بوت کنید و نرم‌افزار Boot Repair را با دستورات زیر نصب کنید اگر در توزیع دیگری هستید نیز می‌توانید Boot Repair را نصب کنید.  با این حال به راحتی می‌توانید از دیسک زنده‌ی مخصوص این برنامه boot-repair-disk استفاده کنید.

650x300ximage444.png.pagespeed.ic.S5HZwMH6qf

sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo apt-get update
sudo apt-get install -y boot-repair
boot-repair

اگر دستور بالا در سیستم شما کار نکرد نیز می‌توانید از دستور زیر استفاده کنید:

$ sudo sh -c 'echo "deb http://ppa.launchpad.net/yannubuntu/boot-repair/ubuntu saucy main" >> /etc/apt/sources.list'
$ sudo sh -c 'echo "deb-src http://ppa.launchpad.net/yannubuntu/boot-repair/ubuntu saucy main " >> /etc/apt/sources.list'
$ sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys 60D8DA0B
$ sudo apt-get update
$ sudo apt-get install boot-repair

بعد از انجام مراحل فوق به‌راحتی می‌توانید با اجرای دستور boot-repair برنامه را اجرا نمایید. بعد از پدیدار شدن پنجره‌ی کوچک برنامه با کلیک برروی دکمه‌ی اول «Recommended repair» اقدام به تعمیر گراب نمایید.

650x278ximage445.png.pagespeed.ic.4DkJakyJS5

اگر تنظیمات پیش‌فرض موردنظر شما نیست می‌توانید با کلیک بر روی Advanced options به تنظیمات پیشرفته‌تری دسترسی داشته باشید تا بتوانید به سفارشی‌سازی و تنظیم GRUB بپردازید. مثلاً کدام سیستم‌عامل پیش‌فرض باشد یا اگر از پارتیشن جداگانه برای boot بهره می‌برید تیک جلوی Seprate /boot partiotion را بزنید و پارتیشن بوت را جلوی آن مشخص کنید.

650x375ximage446.png.pagespeed.ic.19trEt7Jg-

در آینده به آموزش تعمیر GRUB2 در ترمینال نیز خواهم پرداخت.

1 دیدگاه برای این نوشته:

 1. Rasool Entertainment:
  06 آبا 1393 ایول
  دم شما گرم
  خیلی کاربردیه
  توی سایت دانشگاه، یه سیستم هست همش من میشنم پشتش. به خاطر آزمون های آنلاین همه ی سیستم ها مجبورن ویندوز داشته باشن
  ولی من با ویندوز که نمیتونم کار کنم. خخخ
  مجبورم اوبونتو بریزم.
  ولی چون صاحب سایت ممکنه عصبانی بشه ممجبورم هر وخ کار دارم بوت لودرش رو بیارم بعد که کارم تموم شد دوباره پاکش کنم ( دیپ فریز هم دارن لامصب نمیشه هرکاری کرد )
  با این نرم افزار خیلی بهتر میشه کار کرد.
  مرسی

ارسال نظر سریعبرچسب ها : , , , , , ,