منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

روش های نگهداری فیلم – بخش دوم – تبدیل فایل های تصویری

تبدیل فایل های تصویری

در این بخش به بررسی چگونگی تبدیل فایل های تصویری، مانند فایل های mpeg یا dat یا ... با حجمی کمتر و کیفیتی بهتر(!) می پردازم.
 

این نوشته، ادامه مطلب "روش های نگهداری فیلم - بخش اول - مقدمه" می باشد، لطفا پیش از مرور این نوشته، مطلب قبل را مطالعه نمایید.

 

انتخاب مناسب ترین روش:

در توسعه های ذکر شده در مطلب قبل (که شامل اکثر توسعه های محبوب، فعال و خوب می باشد) می خواهیم به این نتیجه برسیم که کدام توسعه ها برای ما بهتر می باشند.
 

  • NeroDigital را به دلیل هزینه زیاد آن حذف می کنم! (مابقی دلایل اصلا مهم نیستند!!)
  • VP7 توسعه خوبیست، اما پشتیبانی کمی در سخت افزار ها، نرم افزار ها و platform های مختلف از آن می شود و مشکل دیگر آن داشتن نسخه های رایگان و پولیست و اینکه همیشه نسخه پولی بهتر از نسخه رایگان کار خواهد کرد. مشکل دیگر این توسعه، سرعت بسیار پایین آن در تبدیل فیلم هاست (تازه نسخه VP7 کلی سریع شده!!)
  • DivX هم توسعه خوبیست، پشتیبانی خوبی هم در اغلب سخت افزار های جدید از آن می شود، اما در سیستم عامل های مختلف، پشتیبانی خوبی از آن نمی بینیم. مشکل دیگر این توسعه، داشتن دو نسخه پولی و رایگان است که همیشه نسخه رایگان، امکانات کمتری نسبت به نسخه پولی آن دارد. در نهایت، اگر به دنبال بیشترین هماهنگی بین فیلم هایتان با سخت افزار های پخش کننده فیلم هستید و کیفیت آنچنان برایتان مهم نیست، می توانید این گزینه را انتخاب کنید (در نهایت، من، این توسعه را توصیه نمی کنم \":-)\" )
  • XviD توسعه ای است آزاد و رایگان، اخیرا سرعت رشد این پروژه (بعد از حدود 6-9 ماه تعطیلی) زیاد شده و دوباره پروژه فعال شده است. پروژه خوبیست و کیفیت فیلم های خروجی، از بسیاری از توسعه های موجود بهتر است (مخصوصا DivX). از محاسن این پروژه، نداشتن وابستگی به سیستم عامل و پشتیبانی خوب در سخت افزار ها و نرم افزار های مختلف می باشد. تقریبا تمام سخت افزار هایی که قابلیت پخش فیلم های DivX را دارند، می توانند فیلم های XviD را نیز پخش کنند. در نسخه Windows XP Media Center هم نسخه ای از decoder این محصول (البته نه مطلقا برای XviD، بلکه برای mp4) به طور پیش فرض نصب است (که کیفیت بسیار پایینی از فیلم را نمایش می دهد، شاید ضایع کردن مابقی codec ها، تبلیغاتی است برای محصولات مایکروسافت!!) (این توسعه را اکیدا و شدیدا توصیه می کنم)
  • X264 هم توسعه ای است آزاد و بازمتن، با سرعت رشد نسبتا خوب. این توسعه در اکثر سیستم عامل ها نصب می شود، اما تقریبا در هیچ سخت افزار پخش کننده فیلمی پشتیبانی نمی شود (به جز کامپیوتر!). از معایب فعلی این سیستم، نداشتن decoder رسمی از طرف خود شرکت می باشد، یعنی با محصول فوق، فقط encoder پایین گذاری می شود، برای پخش فایل هایی با این توسعه، شما را به پایین گذاری برنامه ffdshow دعوت می کنم. (این توسعه هم برای کارها و اهداف خاص توصیه می شود)

ادامه مطلب «روش های نگهداری فیلم - بخش دوم - تبدیل فایل های تصویری»برچسب ها :