منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

رژیم لاغری! برای اوبونتو

هنگامی که یک توزیع را نصب می‌کنید بسته‌های بسیاری نصب می‌شوند که شاید به تعداد زیادی از آنها هیچ نیازی نداشته باشید.

البته توزیعهایی مانند آرچ و جنتو به کاربر امکان می‌دهند که تنها آنچه را که نیاز دارد نصب کند. اما در اوبونتو و برخی توزیعهای دیگر کاربر در هنگام نصب آزادی کافی برای انتخاب نرم‌افزارها ندارد. مشکل فقط به هنگام نصب خلاصه نمی‌شود. پس از نصب و در هنگام هر بروزرسانی یا upgrade نیز نسخه‌‌های جدید همان بسته‌هاس زائد و بی‌کاربرد بارگیری شده و نصب می‌شوند. و این یعنی سنگین شدن سیستم، هدر رفتن زمان، انرژی، پهنای باند و فضای دیسک!

نکته دیگر این است که در هنگام نصب برنامه‌های جدید، تعداد زیادی بسته اضافی به عنوان وابستگی یا dependency نصب می‌شوند، در حالی که تعداد زیادی از آنها در واقع برای نصب و اجرا شدن برنامه مورد نظر ضروری نیستند و تنها به عنوان بسته‌های suggested یا recommended از سوی برنامه‌نویس یا بسته‌بندی کننده پیشنهاد شده‌اند.

\"\"

حال ببینیم برای لاغر نگه داشتن اوبونتو چه راهکارهایی داریم:

۱. نصب با سی دی مینیمال اوبونتو:

می‌توانید نصب را با یک سی دی ۲۳ مگابایتی شروع کنید و هر چه را که خواستید از طریق اینترنت اضافه کنید. از محاسن این کار این است که از ابتدا بروزترین بسته‌ها را خواهید داشت.

برای اطلاعات بیشتر اینجا را ببینید.

 

۲.حذف بسته‌های اضافی:

اگر اوبونتو را به روش بالا نصب نکرده‌اید باید بسته‌های اضافی را شناسایی و حذف کنید.

اینها بسته‌هایی هستند که من در اوبونتو ۱۱.۱۰ پاک می‌کنم بدون اینکه صدمه‌ای به سیستم وارد شود. توجه کنید بعضی بسته‌ها مانند Empathy یا Evolution مورد نیاز شما باشد، پس قبل از اجرای دستور نام بسته‌ها را مرور کنید.

بسته‌های زبان‌های آلمانی و اسپانیایی، فونتهای کامبوجی و کره‌ای و ژاپنی مسلما به درد من نمی‌خورند! از سرویس Ubuntu One هم استفاده نمی‌کنم و علاقه‌ای ندارم برنامه‌هایی که با Mono نوشته شده‌اند روی سیستم من جایی داشته باشند. پس آنها را پاک می‌کنم!

راهنماها، بازیها و محتوای نمونه (example content) هم در بین قربانیان هستند!

apt-get -f -y purge adium-theme-ubuntu aisleriot at-spi banshee banshee-extension-soundmenu  branding-ubuntu empathy empathy-common evolution evolution-common evolution-exchange evolution-indicator evolution-plugins evolution-webcal firefox-globalmenu gbrainy gnome-accessibility-themes  gnome-orca gnome-sudoku gnomine gwibber gwibber-service gwibber-service-facebook gwibber-service-identica gwibber-service-twitter language-pack-es language-pack-es-base language-pack-gnome-es language-pack-gnome-es-base language-pack-gnome-pt language-pack-gnome-pt-base language-pack-gnome-xh language-pack-gnome-xh-base language-pack-gnome-zh-hans language-pack-gnome-zh-hans-base language-pack-pt language-pack-pt-base language-pack-xh language-pack-xh-base language-pack-zh-hans libart2.0-cil libatspi1.0-0 libevolution   libgconf2.0-cil  libgkeyfile1.0-cil libglade2.0-cil libglib2.0-cil libgmime2.4-cil libgnome-vfs2.0-cil libgnome2.24-cil libgtk-sharp-beans-cil libgtk2.0-cil libgudev1.0-cil liblaunchpad-integration1.0-cil libmono-addins-gui0.2-cil libmono-addins0.2-cil libmono-cairo2.0-cil libmono-corlib2.0-cil libmono-i18n-west2.0-cil libmono-management2.0-cil libmono-posix2.0-cil libmono-security2.0-cil libmono-sharpzip2.84-cil libmono-system2.0-cil libmono-zeroconf1.0-cil  libnotify0.4-cil libtaglib2.0-cil  mono-csharp-shell mono-gac mono-gmcs mono-runtime nautilus-sendto nautilus-sendto-empathy nautilus-share python-telepathy rdesktop telepathy-gabble telepathy-haze telepathy-idle telepathy-logger telepathy-mission-control-5 telepathy-salut tomboy totem ttf-khmeros-core ttf-takao-pgothic ttf-unfonts-core ubuntu-artwork ubuntu-desktop ubuntu-wallpapers ubuntuone-client-gnome vinagre vino popularity-contest libmono-addins-gui0.2-cil thunderbird-globalmenu espeak  gwibber-service telepathy-salut aisleriot language-pack-en-base ubuntu-docs appmenu-gtk ubuntu-standard language-pack-gnome-en-base ubuntu-desktop empathy libreoffice-emailmerge checkbox overlay-scrollbar nautilus-sendto-empathy libreoffice-draw libgwibber-gtk2 appmenu-qt firefox-globalmenu libmono-addins0.2-cil checkbox-gtk telepathy-haze libreoffice-help-en-us gwibber-service-twitter libgwibber2 espeak-data telepathy-idle telepathy-mission-control-5 gnome-user-guide telepathy-logger libreoffice-impress liboverlay-scrollbar3-0.2-0 libespeak1 telepathy-gabble gwibber-service-identica liboverlay-scrollbar-0.2-0 yelp indicator-appmenu libreoffice-math libcanberra-pulse  speech-dispatcher gwibber-service-facebook language-pack-en gwibber appmenu-gtk3 language-pack-gnome-en example-content empathy-common

این کار باعث حذف تماهای پیشفرض Ambiance و Radiance‌می‌شود که می‌توانید با نصب بسته light-themes آنها را برگردانید.

۳. نصب بسته‌ها به صورت حداقلی:

برای اینکه همراه هر بسته تعداد زیادی بسته‌های اضافی دانلود و نصب نشوند از apt می‌خواهم بسته‌های recommended یا توضیه شده را نصب نکند. به این صورت که مثلا در هنگام نصب برنامه Choqok این دستور را وارد می‌کنم:

sudo apt-get install --no-install-recommends choqok

۴.حذف لیبره‌آفیس

مجموعه Libreoffice‌از بسته‌هاس سنگین و پرحجم موجود بر روی گنولینوکس است.

من تنها از واژه پرداز یا Writer این مجموعه استفاده می‌کنم پس بقیه اجزا را پاک می‌کنم:

sudo apt-get purge libreoffice-calc libreoffice-math libreoffice-impress libreoffice-draw

 

۵.حذف locale های اضافی به کمک localepurge

(با تشکر از مرتضای عزیز برای یادآوری)

 

علاوه بر این می‌توانید در برنامه‌ای مانند Synaptic بسته‌های نصب شده را بررسی کرده و هر‌آنچه را که زاید می‌یابید پاک کنید.

شما از چه راهکاری برای کوچک و سبک نگه‌داشتن سیستم خود استفاده می‌کنید؟ نظر خود را با ما و خوانندگان در میان بگذارید.برچسب ها : , , ,