منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

ساختار دایرکتوریها در لینوکس

همانطور که در سسیستم عامل ویندوز دایرکتوریهایی  مثل  windows ، system 32 و program file و .. وجود دارد در لینوکس هم یک سری دایرکتوریهایی وجود دارد که معنی خاص خودشان را دارند و هنگامی که شما لینوکس را نصب میکنید بصورت اتوماتیک در سیستم شما ایجاد میشوند. در زیر به دایرکتوریها و محتویات هر دایرکتوری اشاره میکنیم:

/bin : حاوی فایلهای اجرایی  مربوط به کرنل و command ها است. ( هر command یک فایل اجرایی است که در اینجا نگهداری میشود.)

/sbin  : مانند دایرکتوری /bin میباشد فقط با این تفاوت که Applicationها و commandهایی در این دایرکتوری نگهداری میشوند که برای کاربر ریشه هستند. یعنی همه کاربران به این دایرکتوری دسترسی ندارند.

/etc  : اکثر application ها و خود سیستم عامل و فایلهای کانفیگ آنها داخل این دایرکتوری قرار دارند.

/var  : فایلهای log مربوطه به application ها و سیستم عامل داخل این دایرکتوری قرار دارند.

/tmp : اکثر نرم افزارها برای اینکه بتوانند درست کار کنند باید temp file بسازند. این معادل فایل temp در لینوکس میباشد.

/home : دایرکتوری home کاربران در این دایرکتوری قرار دارند. برای هر کاربر یک دایرکتوری داخل دایرکتوری /home ساخته میشود و اطلاعات مربوط به کاربر در آن دایرکتوری قرار میگیرد و مثل My Document در ویندوز میباشد. هر کاربر که لاگین میشود در دایرکتوری home خودش قرار میگیرد و هیچ کاریری نمیتواند دایرکتوری home کاربر دیگری را مشاهده کند.

/root : دایرکتوری home کاربر ریشه میباشد.

dev/ :  فایل های حیاطی کرنل و Device file ها در این دایرکتوری قرار دارند. ( Device fileها، فایلهایی هستند که امکان استفاده از سخت افزارها را برای سیستم عامل فراهم میکنند در واقع شرکت سازنده هر سخت افزار باید یک سری امکانات نرم افزاری در کنار سخت افزار مورد نظر ارائه دهد که سیستم عامل بتواند با آن سخت افزار مورد نظر کار کند. به این فایلها driver file نیز میگویند.)

/mnt : بصورت پیشفرض mount point یا mount option ها در این دایرکتوری قرار دارند.میتوانید انها را در مکانهای دیگر نیز نگهداری کنید ولی این دایرکتوری رویکرد مدیریتی دارد و کمک میکند که mount point های شما یکجا باشند.

/opt : مثل  program file در ویندوز میباشد و نرم افزارهایی که نصب میکنید در دایرکتوری /opt قرار میگیرند.

/proc  : شامل status file ها میباشد و هر بار که سیستم عامل بالا می آید این فایلها ساخته شده و داخل دایرکتوری مذکور قرار میگیرند.

  /boot: تنظیمات و فایلهای مربوط به بوت سیستم عامل داخل این دایرکتوری قرار میگیرند.

/usr/src : سورس کرنل داخل این دایرکتوری قرار دارد.

/usr/local/src : سورس application هایی که استفاده میکنیم داخل این دایرکتوری قرار دارند.

/lib : کتابخانه application ها در این دایرکتوری قرار دارند.( مثل system32  در ویندوز که درایورها و dll ها داخل آن قرار دارند.)برچسب ها : , , , , ,