منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

ساخت تجربه‌ای کامل از میزکار Gnome در اوبونتو ۱۲.۱۰

تا قبل از ۱۱.۰۴، میزکار پیش‌فرض اوبونتو Gnome بود و سفارشی سازی‌ها اوبونتو به یک قالب و مجموعه آیکن خلاصه میشد . بعد از انتشار Unity جدایی اوبونتو و Gnome روز به روز بیشتر شد به طوری که Gnome Shell هرگز مجال خودنمایی به عنوان میزکار پیش‌فرض را پیدا نکرد و توسعه دهندگان در انتشارهای آخر به بهانه‌های مختلف از به‌روزرسانی بسته‌های این میزکار سر باز زدند. گنوم که روزی میزکار اوبونتو بود امروز به شهروندی دست چندم در این توزیع تبدیل شده است.

اما جای نگرانی نیست چون لینوکس به سیستم عامل انتخاب‌ها معروف است. برای داشتن تجربه‌ای درجه اول از Gnome در اوبونتو ۱۲.۱۰ دو انتخاب دارید:

راه ساده‌تر: نصب Gnome Remix

«Gnome Remix» عنوان جدیدترین ریمیکس اوبونتو است که همزمان با ۱۲.۱۰ منتشر شده و برای داشتن تجربه‌ای کامل از Gnome کافیه اون رو به جای اوبونتو نصب کنید. در این توزیع Unity حذف و Gnome Shell نقش میزکار رو داره.

\"\"

ریمیکس Gnome خالی از اشکال نیست مثلا در این توزیع تنها برنامه‌های Gnome نصب هستند و خبری از فایرفاکس و لیبره‌آفیس نیست. همچنین به دلیل محدودیت استفاده از PPA بسته‌های مرتبط گنوم این توزیع به‌روز نیستند.

اگر اوبونتو ۱۲.۱۰ را دانلود کرده‌اید و حوصله دریافت ۸۰۰ مگابایت دیگر را ندارید راه دوم را انتخاب کنید.

راه طولانی‌تر: نصب بسته‌ها و تنظیمات گنوم ۳

با دنبال کردن مراحل نه‌تنها Gnome Shell را به عنوان میزکار خواهید داشت بلکه برنامه‌های پیش‌فرض Gnome و تنظیمات آن نیز برای اوبونتو نصب خواهد شد.

گام اول: نصب بسته‌های Gnome

برای نصب میزکار gnome که شامل برنامه و تنظیمات پیش‌فرض آن میشود، از دستور زیر استفاده کنید:

sudo apt-get install ubuntu-gnome-desktop ubuntu-gnome-default-settings

در حین نصب بسته‌های بالا در مورد مدیرنمایش پیش‌فرض سوال می‌شود که GDM را انتخاب کنید.

اگر GDM را قبلا نصب کرده‌اید و در مورد انتخاب مدیرنمایش از شما پرسیده نشد یا این‌که LightDM را به اشتباه انتخاب کردید دستور زیر را وارد و GDM را به جای LightDM انتخاب کنید.

sudo dpkg-reconfigure gdm

بعضی از امکانات Gnome مثل صفحه قفل جدید تا زمانی که GDM مدیرنمایش نباشد کار نخواهد کرد.

حذف بسته gnome-setting نیز ایده خوبی است:

sudo apt-get remove ubuntu-settings

این فرا بسته (meta Package) تنظیمات پیش‌فرض اوبونتو مثل ترتیب دکمه پنجره‌ها، افزونه‌ها فعال Rhythmbox و غیره را به همراه دارد.

گام دوم: نصب بسته‌های جا مانده Gnome

با این که Gnome Documents و Gnome Boxes جزو مجموعه Gnome هستند ولی با با بسته ubuntu-gnome-desktop نصب نمی‌شنود. آن‌ها را با دستور زیر نصب کنید:

sudo apt-get install gnome-documents gnome-boxes

گام سوم: به روز رسانی به آخرین نسخه بسته‌های Gnome

بعضی بسته‌های موجود در مخزن اوبونتو ۱۲.۱۰ مثل Totem یا Nautilus به آخرین نسخه ‎3.6.X به‌روز نشده‌اند؛ آخرین نسخه این بسته‌های را با Gnome 3 PPA نصب کنید.

sudo add-apt-repository ppa:gnome3-team/gnome3

یک بار سیستم را به روز کنید تا بسته‌های جدید نصب شوند.

گام چهارم: حذف نوار جابه‌جای اوبونتو

شما هم مثل من از نوارهای جابه‌جای (Overlay Scrollbars) اوبونتو که به اسم نوآوری به کاربر تحمیل شده متنفرید؟ پس آن را حذف کنید:

sudo apt-get remove overlay-scrollbar*

بعد از طی مراحل بالا یک بار سیستم را راه‌اندازی مجدد کنید. در صفحه ورود به سیستم، نشست Gnome را انتخاب کنید تا به محیط دوست داشتی خود وارد شوید.

منبعبرچسب ها : , , ,